Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.90 PLN (+0.54%)

KGHM Polska Miedź S.A.

324.00 PLN (-0.31%)

ORLEN S.A.

127.98 PLN (+0.82%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.62 PLN (+2.21%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.90 PLN (+1.04%)

Enea S.A.

22.58 PLN (0.00%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.55 PLN (+2.08%)

Złoto

4 717.31 USD (-0.91%)

Srebro

76.02 USD (-2.14%)

Ropa naftowa

103.15 USD (+1.54%)

Gaz ziemny

2.72 USD (+0.15%)

Miedź

6.04 USD (-1.44%)

Węgiel kamienny

106.45 USD (+1.43%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.90 PLN (+0.54%)

KGHM Polska Miedź S.A.

324.00 PLN (-0.31%)

ORLEN S.A.

127.98 PLN (+0.82%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.62 PLN (+2.21%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.90 PLN (+1.04%)

Enea S.A.

22.58 PLN (0.00%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.55 PLN (+2.08%)

Złoto

4 717.31 USD (-0.91%)

Srebro

76.02 USD (-2.14%)

Ropa naftowa

103.15 USD (+1.54%)

Gaz ziemny

2.72 USD (+0.15%)

Miedź

6.04 USD (-1.44%)

Węgiel kamienny

106.45 USD (+1.43%)

Śląskie: ponad 400 uczestników Biegu Dziewięciu Górników

fot: Andrzej Bęben/ARC

Ten bieg to nie tylko sport., to także, a może przede wszystkim, edukacja

fot: Andrzej Bęben/ARC

Reprezentacje czterdziestu szkół z województwa śląskiego będą uczestniczyć w piątkowym (16 grudnia) Biegu Dziewięciu Górników. Meta ok. 13:00 będzie przed Pomnikiem – Krzyżem, upamiętniającym poległych górników z kopalni Wujek. Bieg Dziewięciu Górników organizowany jest przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności już po raz czwarty.

Wśród 430 biegnących będą m.in. uczniowie dwóch rudzkich szkół – Gimnazjum nr 9 oraz Zespołu Szkół nr 5. –Będą mieli do pokonania 20-kilometrową trasę. Wystartują o 11:00 z Placu Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej-Nowym Bytomiu. Tam dołączą do nich też inni biegacze, m.in. ultramaratończyk August Jakubik oraz wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer, od kilku lat aktywny biegacz.

- Nie wyobrażam sobie, żeby w tym roku mogło nas zabraknąć podczas tego wydarzenia. Przygotowania do biegu ruszyły już kilka tygodni temu. Uczniowie wzięli udział w prelekcji historycznej w Izbie Pamięci Kopalni KWK ,,Wujek” przy Śląskim Centrum Wolności i Solidarności. Spotkali się z bezpośrednim uczestnikiem wydarzeń z 16 grudnia 1981 r., świadkiem historii, przewodniczącym komitetu strajkowego - panem Stanisławem Płatkiem. Obejrzeli też film dokumentalny zawierający wspomnienia górników - uczestników strajku, a także rodzin ofiar i ówczesnych pracowników służby zdrowia - opowiada Wojciech Kołodziej, dyrektor Gimnazjum nr 9.

Ten bieg to nie tylko sport. To także, a może przede wszystkim, edukacja. O tym wymiarze tej inicjatywy przekonana jest polonistka Gabriela Depta, ucząca w Gminazjum nr 9.

- Pod koniec 2015 r. radni Sejmiku Województwa Śląskiego przyjęli rezolucję o ogłoszeniu roku 2016 Rokiem Pamięci Ofiar Pacyfikacji KWK Wujek. To ukłon w stronę bohaterskiej postawy  górników, którzy w grudniu 1981 roku podjęli walkę o wolną i sprawiedliwą Polskę. Od milicyjnych kul życie straciło wówczas dziewięciu górników, a wielu innych zostało rannych. Wśród zabitych znalazł się także mieszkaniec Halemby - Joachim Gnida – przypomina nauczycielka.

Uczniowie tego gimnazjum podbiegną w koszulkach z imieniem i nazwiskiem tego halembskiego górnika oraz hasłem „Pamiętamy!”. Nim ruszą do biegu, to wcześniej złożą kwiaty na halembskim cmentarzu tablicą pod upamiętniającą wszystkich halembian, którzy „zginęli w zawieruchach wojennych i w wyniku politycznej przemocy”. Jest na niej także nazwisko patrona biegu, Joachima Gnidy.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Adwokat w Katowicach a aresztowanie – co zrobić w pierwszych 72 godzinach?

Nagłe zatrzymanie i ryzyko zastosowania najsurowszego środka zapobiegawczego należą do sytuacji, które wywołują ogromne napięcie i poczucie całkowitej utraty wpływu na bieg wydarzeń. Właśnie wtedy kluczowego znaczenia nabiera znajomość własnych praw, szybka reakcja oraz wsparcie, jakie może zapewnić adwokat w Katowicach, ponieważ pierwsze godziny po zatrzymaniu bardzo często rzutują na dalsze losy całej sprawy.

Polska wnosi do G20 środkowoeuropejską perspektywę

Polska wnosi do G20 środkowoeuropejską perspektywę i doświadczenie najbardziej udanej transformacji gospodarczej ostatnich 40 lat - powiedział minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Jego zdaniem, nasz kraj jest ważnym i cenionym partnerem w pracach grupy 20 najbogatszych gospodarek.

Na czym polega technologia toczenia CNC?

Toczenie CNC to jedna z najczęściej wykorzystywanych metod obróbki metalu, która pozwala na uzyskanie bardzo precyzyjnych kształtów i wymiarów elementów. Proces sterowany komputerowo zapewnia powtarzalność i wysoką jakość wykonania, dlatego znajduje zastosowanie w wielu branżach przemysłu. Poniżej wyjaśniamy, jak działa ta technologia i gdzie jest wykorzystywana w praktyce.

Rozpoczyna się 18. Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach

Trzydniowy 18. Europejski Kongres Gospodarczy (EKG) - European Economic Congress (EEC) rozpocznie się w środę rano w Katowicach. Program obejmie blisko 220 sesji tematycznych; w otwarciu ma uczestniczyć minister finansów Andrzej Domański.