Śląskie: Ponad 20 firm rozwinęło się dzięki środkom z UE

 Ponad 20 firm powstało i rozwinęło się w woj. śląskim dzięki finansowanemu z unijnych środków programowi "Fundusz na start", którego uczestnicy dostali w sumie ponad 900 tys. zł na wsparcie własnego biznesu; uczestniczyli też w szkoleniach i warsztatach.

W piątek w Katowicach podsumowano efekty przedsięwzięcia. Według rzeczniczki współrealizującego projekt Funduszu Górnośląskiego (FG) Ewy Grochowskiej, trwający od wiosny ubiegłego roku program okazał się skutecznym sposobem rozwoju przedsiębiorczości.

- Oprócz wymiernych efektów, związanych z wprowadzeniem na rynek nowych, często innowacyjnych firm, ważna jest również satysfakcja uczestników programu, którzy zyskali możliwość realizowania swoich pomysłów i zawodowych marzeń - powiedziała rzeczniczka.

Zainteresowanie programem było olbrzymie - zgłosiło się 682 chętnych, szukających organizacyjnego i finansowego wsparcia dla swoich projektów. Wybrano 50, a ostatecznie 30 osób, które rozpoczęły szkolenia dotyczące m.in. przygotowania biznesplanów oraz prowadzenia i promocji firmy. Do dofinansowania wybrano ponad 20 projektów, z których każdy dostał wsparcie do 40 tys. zł. Część uczestników otrzymała też tzw. wsparcie pomostowe w czasie rozkręcania biznesu.

Wśród dofinansowanych przedsięwzięć znalazły się m.in. firma geodezyjna, poczta hybrydowa (elektroniczna obsługa korespondencji), projektowanie unikatowej biżuterii, kapsuła SPA, wirtualny wieżowiec (portal m.in. do wzajemnej komunikacji między firmami), ręczna produkcja m.in. spławików dla wędkarzy, projektowanie graficzne i architektoniczne, multimedialny przewodnik turystyczny, wydawnictwo muzyczno-literackie czy inteligentne systemy oświetleniowe.

Ten ostatni projekt wymyślił 28-letni Krzysztof Mikoda - inżynier elektroniki i telekomunikacji, który zaproponował skonfigurowane kompozycje źródeł światła; dzięki nim można nie tylko rozjaśniać pomieszczenie, ale także stworzyć świetlne sceny, używając funkcji zmiany barwy i natężenia. Można to robić korzystając z powszechnie dostępnych urządzeń - komputera i telefonu komórkowego z internetem.

Menedżer projektu Wojciech Zbróg ocenił, że jego uczestnicy wykazali się dużą determinacją i zdecydowaniem w realizacji własnych planów, potrzebowali jednak wsparcia - zarówno doradczego, jak i finansowego.

Większość młodych biznesmenów była zaskoczona stopniem zbiurokratyzowania procedur przy zakładaniu firmy. - Ten program miał nauczyć wykorzystywać szanse i radzić sobie z problemami, których zawsze własny biznes dostarcza - powiedział Zbróg.

Program zrealizował Fundusz Górnośląski (należący w większości do samorządu woj. śląskiego) we współpracy z firmą Megrez. Fundusz został powołany w 1995 r. w ramach Kontraktu Regionalnego dla Woj. Katowickiego, który podpisali z rządem przedstawiciele samorządów lokalnych, związków zawodowych i przedsiębiorców. Głównym zadaniem FG jest działanie na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i tworzenia nowych miejsc pracy.

Od kilku miesięcy FG realizuje największy w regionie program pożyczkowo-poręczeniowy, adresowany do mikro, małych i średnich firm. Program sfinansują środki unijne - łącznie na ten cel przyznano ponad 60 mln zł, z czego 40 mln zł otrzymał Fundusz Górnośląski, a 20 mln zł jego spółka zależna - Śląski Regionalny Fundusz Poręczeniowy.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.