Śląskie: opóźnienia na kolei po awarii w Katowicach

fot: Andrzej Bęben/ARC

Obecnie PKP PLK zarządza siecią ponad 19 tys. km linii kolejowych...

fot: Andrzej Bęben/ARC

Wyłączenie z ruchu jednego toru spowodowało w poniedziałek, 31 grudnia sięgające średnio 20 minut opóźnienia na śląskiej kolei. Na newralgicznym odcinku między Katowicami a Katowicami Ligotą pociąg Kolei Śląskich złamał pantograf, co odbiło się na ruchu w całym regionie.

Poniedziałek jest pierwszym dniem roboczym, w którym Koleje Śląskie przywróciły kursowanie pociągów na wszystkich możliwych trasach. Nadal 5 proc. połączeń jest obsługiwanych przez autobusy, ale wynika to z robót torowych i planowanej korekty rozkładu jazdy. Przed południem doszło jednak do awarii, która w dużej części zdezorganizowała ruch.

Pociąg relacji Tychy Miasto - Sosnowiec Główny złamał pantograf, co spowodowało wyłączenie z ruchu jednego toru między Katowicami a Ligotą. To jeden z najważniejszych odcinków dla komunikacji kolejowej w regionie; korzystają z niego m.in. pociągi - także pospieszne i międzynarodowe - na trasach łączących Katowice z Bielskiem-Białą, Wisłą, Żywcem czy Zwardoniem.

- Utrudnienia na tym odcinku skutkują opóźnieniami pociągów na wielu trasach, m.in. w kierunku Bielska-Białej, Rybnika czy Częstochowy oraz w relacjach powrotnych. Szacujemy, że średnie opóźnienie pociągów może sięgać ok. 20 minut - powiedział PAP rzecznik Kolei Śląskich Maciej Zaremba.

Służby kolejowe zapewniają, że w poniedziałek wczesnym popołudniem przejezdność toru na tym odcinku ma być przywrócona, dzięki czemu ruch powinien wrócić do normy.

W poniedziałek w regionie na tory wyjechały 443 pociągi. Autobusami zastąpiono 24 połączenia: 14 na trasie Lubliniec-Częstochowa (tak pozostanie do zakończenia remontów za kilkanaście miesięcy) oraz 10 w relacji Wodzisław Śląski - Rybnik - Czechowice-Dziedzice - tam autobusy znikną ok. 10 lutego, gdy zmieni się rozkład jazdy.

W poniedziałek przewoźnik zapowiedział także uruchomienie od 2 stycznia nowego połączenia kolejowo-autobusowego z Katowic do Szczyrku, przygotowanego z myślą o narciarzach i osobach wyjeżdżających w Beskidy na zimowy wypoczynek. Połączenie będzie realizowane do 30 marca. Pociąg z Katowic dowiezie pasażerów do Łodygowic, skąd pojadą specjalnymi autobusami do przystanku Szczyrk Salmopol. Połączenie będzie realizowane 12 razy na dobę od poniedziałku do soboty oraz 10 razy w niedziele i w święta.

W relacji Lubliniec-Częstochowa komunikacja autobusowa będzie utrzymana przez kilkanaście miesięcy, czyli do momentu poprawy stanu technicznego linii kolejowych nr 61 i 700, między Częstochową a miejscowością Fosowskie.

W sobotę pociągi wróciły na trasy z Bielska-Białej do Wadowic, Andrychowa i Kęt. Przedstawiciele Kolei Śląskich przekonują, że przywrócenie komunikacji kolejowej na tych liniach faktycznie zakończyło chaos, który powstał 9 grudnia po przejęciu całości przewozów w regionie przez samorządowego przewoźnika. Utrzymanie komunikacji zastępczej na dwóch innych trasach jest bowiem świadomą decyzją wynikającą m.in. z warunków technicznych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala