Śląskie: o turystykę nad Odrą i Kanałem Gliwickim zadbamy z Opolszczyzną

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Radni województwa śląskiego wspólnie z samorządem województwa opolskiego chcę wspierać budowę turystyki w dolinie Odry i na Kanale Gliwickim

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Nowe oferty turystyczne oparte o wykorzystanie Odry i jej okolic chce rozwijać województwo śląskie - we współpracy z województwem opolskim. W poniedziałek radni województwa śląskiego przyjęli deklarację, mającą dać podstawę, aby w przyszłym roku przeznaczyć na ten cel już pierwsze pieniądze.

Inicjatywa wiąże się z ogłoszonym przez Sejmik Województwa Śląskiego 2018 r. "Rokiem Odry - Rzeki Pozytywnej Energii". Radni tego regionu przyjęli rezolucję w sprawie jego obchodów 20 listopada zeszłego roku (podobne uchwały ws. "Roku Odry" przyjęto także w innych nadodrzańskich regionach).

W uzasadnieniu tamtej rezolucji Sejmiku Województwa Śląskiego wskazano, że celem jest m.in. uświadamianie społeczeństwu szans rozwojowych związanych z położeniem regionu nad Odrą, a także zwrócenie uwagi na przygotowania ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej do realizacji planu inwestycyjnego, który do 2030 r. ma Odrze przywrócić funkcję transportową.

Czy powstanie wodna autostrada?
W poniedziałek członek zarządu województwa śląskiego Henryk Mercik relacjonował, że inicjatywy związane z Rokiem Odry służyły promowaniu dobrej współpracy i dyskusji na rzecz gospodarczego wykorzystania rzeki, a także związanym z tym analizom.
- To, czy Odra będzie wykorzystywana jako wodna autostrada, zależy od wielu czynników, m.in. czy włączy się w to rząd - zastrzegł samorządowiec.

- Natomiast od naszej dobrej pracy i współpracy zależy, czy Odra, a także Kanał Gliwicki, będący czynnym zabytkiem techniki, zostaną wykorzystane jako praktycznie gotowy produkt turystyczny, który trzeba obudować infrastrukturą, odpowiednio wypromować. Ta "Deklaracja Odrzańska" ma temu służyć - wskazał Mercik.

Szlak wodny i rowerowy Odra - Kanał Gliwicki - nowy produkt turystyczny
Samorządowcy wyjaśniali w poniedziałek, że chodzi o wykreowanie nowego produktu: szlaku wodnego i rowerowego wzdłuż Odry i Kanału Gliwickieg, a także rozwoju bazy okołoturystycznej.

Szefowa sejmikowej komisji rozwoju Martyna Starc-Jażdżyk mówiła, że przyjęcie deklaracji - w poniedziałek przez Sejmik Województwa Śląskiego, a 26 września tego roku prawdopodobnie przez radnych województwa opolskiego - otworzy obu samorządom możliwość przewidzenia już pod tym kątem pierwszych środków w przyszłorocznych budżetach.

- Dolina Odry obfituje w miejsca cenne przyrodniczo oraz liczne świadectwa dziedzictwa kulturowego i historycznego. Obowiązkiem samorządów regionalnych jest przywrócenie do świadomości mieszkańców ich obecności i znaczenia. Konieczne jest również pobudzenie rozwoju bazy okołoturystycznej - głosi fragment deklaracji.

Dakleracja nie wymienia konkretnych przedsięwzięć
Sam dokument nie wymienia bezpośrednio przedsięwzięć do sfinansowania. Wskazuje, że ujęte w nim zamierzenia powinny znaleźć odzwierciedlenie w "przyjętych celach strategicznych i operacyjnych". Radni obu regionów deklarują też m.in. "wspieranie planów administracji rządowej, których celem jest przywrócenie Odrze znaczenia jako międzynarodowego szlaku wodnego".

Starc-Jażdżyk akcentowała w poniedziałek, że "Deklaracja" została wypracowana w modelowej współpracy radnych sejmików województwa śląskiego i opolskiego. Dokument ma stać się podstawą porozumienia zarządów obu województw - dotyczącego "poszczególnych etapów działania".
- Mamy nadzieję, że odbędzie się to na początku października - zaznaczyła radna.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.