Śląskie: o turystykę nad Odrą i Kanałem Gliwickim zadbamy z Opolszczyzną

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Radni województwa śląskiego wspólnie z samorządem województwa opolskiego chcę wspierać budowę turystyki w dolinie Odry i na Kanale Gliwickim

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Nowe oferty turystyczne oparte o wykorzystanie Odry i jej okolic chce rozwijać województwo śląskie - we współpracy z województwem opolskim. W poniedziałek radni województwa śląskiego przyjęli deklarację, mającą dać podstawę, aby w przyszłym roku przeznaczyć na ten cel już pierwsze pieniądze.

Inicjatywa wiąże się z ogłoszonym przez Sejmik Województwa Śląskiego 2018 r. "Rokiem Odry - Rzeki Pozytywnej Energii". Radni tego regionu przyjęli rezolucję w sprawie jego obchodów 20 listopada zeszłego roku (podobne uchwały ws. "Roku Odry" przyjęto także w innych nadodrzańskich regionach).

W uzasadnieniu tamtej rezolucji Sejmiku Województwa Śląskiego wskazano, że celem jest m.in. uświadamianie społeczeństwu szans rozwojowych związanych z położeniem regionu nad Odrą, a także zwrócenie uwagi na przygotowania ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej do realizacji planu inwestycyjnego, który do 2030 r. ma Odrze przywrócić funkcję transportową.

Czy powstanie wodna autostrada?
W poniedziałek członek zarządu województwa śląskiego Henryk Mercik relacjonował, że inicjatywy związane z Rokiem Odry służyły promowaniu dobrej współpracy i dyskusji na rzecz gospodarczego wykorzystania rzeki, a także związanym z tym analizom.
- To, czy Odra będzie wykorzystywana jako wodna autostrada, zależy od wielu czynników, m.in. czy włączy się w to rząd - zastrzegł samorządowiec.

- Natomiast od naszej dobrej pracy i współpracy zależy, czy Odra, a także Kanał Gliwicki, będący czynnym zabytkiem techniki, zostaną wykorzystane jako praktycznie gotowy produkt turystyczny, który trzeba obudować infrastrukturą, odpowiednio wypromować. Ta "Deklaracja Odrzańska" ma temu służyć - wskazał Mercik.

Szlak wodny i rowerowy Odra - Kanał Gliwicki - nowy produkt turystyczny
Samorządowcy wyjaśniali w poniedziałek, że chodzi o wykreowanie nowego produktu: szlaku wodnego i rowerowego wzdłuż Odry i Kanału Gliwickieg, a także rozwoju bazy okołoturystycznej.

Szefowa sejmikowej komisji rozwoju Martyna Starc-Jażdżyk mówiła, że przyjęcie deklaracji - w poniedziałek przez Sejmik Województwa Śląskiego, a 26 września tego roku prawdopodobnie przez radnych województwa opolskiego - otworzy obu samorządom możliwość przewidzenia już pod tym kątem pierwszych środków w przyszłorocznych budżetach.

- Dolina Odry obfituje w miejsca cenne przyrodniczo oraz liczne świadectwa dziedzictwa kulturowego i historycznego. Obowiązkiem samorządów regionalnych jest przywrócenie do świadomości mieszkańców ich obecności i znaczenia. Konieczne jest również pobudzenie rozwoju bazy okołoturystycznej - głosi fragment deklaracji.

Dakleracja nie wymienia konkretnych przedsięwzięć
Sam dokument nie wymienia bezpośrednio przedsięwzięć do sfinansowania. Wskazuje, że ujęte w nim zamierzenia powinny znaleźć odzwierciedlenie w "przyjętych celach strategicznych i operacyjnych". Radni obu regionów deklarują też m.in. "wspieranie planów administracji rządowej, których celem jest przywrócenie Odrze znaczenia jako międzynarodowego szlaku wodnego".

Starc-Jażdżyk akcentowała w poniedziałek, że "Deklaracja" została wypracowana w modelowej współpracy radnych sejmików województwa śląskiego i opolskiego. Dokument ma stać się podstawą porozumienia zarządów obu województw - dotyczącego "poszczególnych etapów działania".
- Mamy nadzieję, że odbędzie się to na początku października - zaznaczyła radna.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Bytomskie górnictwo zostanie zdigitalizowane. Miasto podpisało umowę z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Dziesiątki tomów archiwalnych materiałów dotyczących historii górnictwa w Bytomiu zostaną poddane profesjonalnej digitalizacji przez ekspertów z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. W poniedziałek, 15 czerwca 2026 r., prezydent Bytomia Mariusz Wołosz oraz dyrektor muzeum Bartłomiej Szewczyk podpisali list intencyjny i umowę o współpracy. Porozumienie obejmuje udostępnienie, digitalizację oraz opracowanie miejskich archiwów związanych z górniczym dziedzictwem miasta.

Nowy peron i przejście w Ligocie. Kolejny etap modernizacji węzła katowickiego zakończony

Zakończył się kolejny etap przebudowy katowickiego węzła kolejowego. Podróżni na stacji Katowice Ligota mogą już korzystać z nowo wybudowanego, dwukrawędziowego peronu. Udostępniono tam także nowe przejście podziemne.

Zdrowie, bezpieczeństwo i dobrostan są ważne w środowisku pracy

Zdrowie, bezpieczeństwo i dobrostan to jednej z ważniejszych elementów środowiska pracy - wskazało na nie 47 proc. firm w Europie i 39 proc. w Polsce - wynika z badania ISS. Polskie przedsiębiorstwa częściej stawiały jednak na optymalizację kosztów i efektywność - dodano.

To już nie są ćwiczenia. Cyberwojna w Polsce uderza w kopalnie i elektrownie

W świecie konfliktów hybrydowych nie trzeba już wysadzać stacji transformatorowej ani uszkadzać infrastruktury przesyłowej. Wystarczy przejąć dostęp do systemów, sparaliżować procesy decyzyjne, zakłócić komunikację lub wyłączyć możliwość monitorowania sytuacji.