Śląskie: Nowe autobusy obsługiwałyby 56 gmin, na terenie których funkcję organizatora pełni GZM

1592468370 solaris urbino electric

fot: Solaris

Autobusy jednorazowo zapewnią podróż przynajmniej 80 pasażerom, dla 26 z nich przewidziano miejsca siedzące

fot: Solaris

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia złożyła wnioski o środki w ramach Programu Inwestycji Strategicznych. Dotyczą zakupu 235 autobusów hybrydowych i gazowych, budowy ok. 400 wiat przystankowych i utworzenia portalu dla inwestora w ramach platformy otwartych danych.

W obecnej edycji programu, w której nabór trwał do 15 sierpnia br., można było złożyć trzy wnioski: bez limitu finansowego, z limitem 30 mln zł i z limitem finansowym 5 mln zł.

O złożeniu przez Metropolię projektów w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład w Programie Inwestycji Strategicznych poinformował przewodniczący jej zarządu Kazimierz Karolczak w sprawozdaniu z ostatnich prac zarządu w trakcie czwartkowych obrad zgromadzenia GZM.

Największy z projektów dotyczy zakupu taboru autobusowego o napędzie hybrydowym i gazowym do obsługi publicznego transportu zbiorowego na wartość 570 mln zł: 484,5 mln zł dofinansowania, 235 autobusów - powiedział przewodniczący zarządu Metropolii.

Z dosłanych PAP przez służby prasowe GZM informacji wynika, że chodzi o zakup 165 autobusów o napędzie hybrydowym oraz 70 zasilanych gazem CNG, które obsługiwałyby obszar 56 gmin, na terenie których funkcję organizatora pełni GZM. Tabor zostałby przekazany do użytkowania poszczególnym samorządowym przedsiębiorstwom komunikacji miejskiej z terenu Metropolii.

Drugi projekt o wartości do 30 mln zł dotyczy budowy ok. 400 nowoczesnych wiat przystankowych z systemem zarządzania infrastrukturą przystankową i z informacją przystankową. Natomiast trzeci projekt o wartości do 5 mln zł dotyczy aplikacji Otwarte dane - chodzi o budowanie portalu inwestora w ramach aplikacji dla mieszkańców w ramach platformy otwartych danych GZM - mówił w czwartek Karolczak.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez JST. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Utworzona w połowie 2017 r. Metropolia, która - na mocy specjalnej ustawy - zrzesza 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, organizuje w ich imieniu komunikację miejską poprzez Zarząd Transportu Metropolitalnego. Jest także właścicielem Przedsiębiorstwa Komunikacji Metropolitalnej w Świerklańcu oraz współwłaścicielem samorządowych Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej w Gliwicach, Katowicach, Sosnowcu oraz Tychach.

Pod kątem potrzeb taborowych samorządowych przewoźników, o których objęciu udziałów przez GZM zdecydowały jej gminy członkowskie, Metropolia m.in. obecnie prowadzi przetarg na dostawy 32 autobusów elektrycznych, dofinansowanych w programie Gepard II, a także ubiega się o dofinansowanie zakupu 20 pojazdów na ogniwa paliwowe zasilane wodorem w programie Zielony Transport Publiczny.

W listopadzie ub. roku zgromadzenie GZM zdecydowało też o zmianie statutu ZTM w zakresie rozszerzenia jego zadań o utrzymanie wiat przystankowych. W związku z tym pod koniec ub. roku GZM przyjęła Wytyczne dotyczące infrastruktury transportu zbiorowego, zakładające wprowadzenie jednolitych standardów infrastruktury przystankowej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.