Śląskie: Metropolia stara się upowszechniać wiedzę na swój temat

fot: Krystian Krawczyk

We wtorek GZM rozdystrybuowała pierwsze ulotki z informacjami na jej temat wśród organizacji seniorów; a na wydziale architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach studenci pokazali makiety prezentujące wycinki Metropolii oraz jej strukturę demograficzną

fot: Krystian Krawczyk

Poprzez m.in. ulotki, ale też zaangażowanie społeczności akademickich, władze funkcjonującej od początku tego roku, zrzeszającej 41 miast i gmin woj. śląskiego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM), starają się upowszechnić wiedzę o jej istnieniu i działalności.

We wtorek GZM rozdystrybuowała pierwsze ulotki z informacjami na jej temat wśród organizacji seniorów; a na wydziale architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach studenci pokazali makiety prezentujące wycinki Metropolii oraz jej strukturę demograficzną. GZM rozwija też projekty mające bezpośrednio wpływać na komfort życia jej mieszkańców, m.in. specjalną ofertę związaną z dostarczaniem energii dla osób po 65. roku życia.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej specjalnie dla tego regionu - skupia 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkałych łącznie przez 2,2 mln osób. Ma zajmować się przede wszystkim m.in. transportem i planowaniem przestrzennym.

Choć już z początkiem funkcjonowania Metropolia scaliła taryfy dotychczasowych organizatorów komunikacji miejskiej na jej terenie, a także zdecydowała o rozdysponowaniu na wsparcie inwestycji słabszych samorządów 100 mln zł z Metropolitalnego Funduszu Solidarności, jej władze oraz m.in. przedstawiciele lokalnych środowisk naukowych zwracali uwagę na niską świadomość istnienia GZM w regionalnej społeczności.

W przyjętym w grudniu ub. roku tegorocznym budżecie Metropolii na jej promocję przewidziano 10,1 mln zł; dotąd GZM nie organizowała jednak dużych działań promocyjnych. Po 100 dniach działalności biuro prasowe urzędu metropolitalnego opublikowało zestawienie dotychczasowych osiągnięć tej organizacji oraz planów na przyszłość; Metropolia promowała się też wizualnie m.in. podczas majowego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

We wtorek biuro prasowe GZM poinformowało o rozdystrybuowaniu wśród członków Rady Seniorów w Katowicach pierwszych ulotek "Nasza Metropolia", z praktycznymi informacjami na jej temat. Jeszcze w tym tygodniu mają otrzymać je też słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku i członkowie Klubów Seniorów na terenie całej Metropolii.

Ulotki zawierają dane obszarowe i statystyczne nt. GZM, kalendarium jej powstawania oraz informacje nt. ustawowych zadań. Wymieniono działania już zrealizowane w ramach "Komunikacyjnej rewolucji", jak wspólne bilety jednorazowe i okresowe komunikacji miejskiej, bezpłatne przejazdy do 16. roku życia oraz - w dni smogowe - dla kierowców czy powołanie Zarządu Transportu Metropolitalnego, który docelowo ma przejąć całość komunikacji.

Związane z komunikacją działania w trakcie realizacji to uruchomienie połączeń autobusowych na lotnisko Katowice (ze wskazaniem, że stanie się to jesienią br.), wspólna taryfa z Kolejami Śląskimi czy rozbudowa i wzbogacenie o nowe funkcje systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych. Wśród innych działań GZM na ulotkach wskazano Metropolitalny Fundusz Solidarności, przygotowywany system roweru metropolitalnego i zbiorowy zakup energii, a także planowane projekty związane z transportem bezemisyjnym i technologiami dronów.

Z kolei, aby lepiej zrozumieć funkcjonowanie Metropolii, w ramach zajęć "Struktura Miasta" ponad 40 studentów architektury Politechniki Śląskiej z Gliwic przygotowało projekt uwzględniający podstawowe informacje na temat GZM. Jego zwieńczeniem stały się zaprezentowane we wtorek na gliwickiej uczelni trójwymiarowe makiety prezentujące m.in. centra ośrodków Metropolii i oddające graficznie jej strukturę demograficzną.

Jak zaznaczył jeden z opiekunów studentów, dr Tomasz Bradecki, projekt pomaga odpowiadać na pytania, czym jest i jak wygląda metropolia. - Metropolie to rozległe i złożone obszary o dużym potencjale. GZM to związek miast i powiatów o dużym zróżnicowaniu i potencjale, który trudno jest opisać w sposób skrótowy i jednocześnie wskazać jego wszystkie walory. Dlatego cieszymy się, że udało nam się to zrealizować w tak dużym zespole. Będzie to dobra podstawa do kolejnych badań - ocenił cytowany w biuletynie gliwickiego magistratu Bradecki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.