Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 736.96 USD (-0.20%)

Srebro

76.90 USD (-0.15%)

Ropa naftowa

99.03 USD (+4.76%)

Gaz ziemny

2.70 USD (+0.11%)

Miedź

6.02 USD (-0.10%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 736.96 USD (-0.20%)

Srebro

76.90 USD (-0.15%)

Ropa naftowa

99.03 USD (+4.76%)

Gaz ziemny

2.70 USD (+0.11%)

Miedź

6.02 USD (-0.10%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Śląskie: Metropolia przyjęła plan transportowy

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Linia 113N ruszy w nocy z 1 na 2 listopada

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przyjęła plan transportowy, który ma stać się podstawą funkcjonowania i rozwoju komunikacji publicznej na jej obszarze. Ma on także stać się bazą dla przygotowania metropolitalnego planu zrównoważonej mobilności miejskiej.

Za przyjęciem Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla obszaru Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz gmin, z którymi zawarto porozumienie ws. powierzenia GZM zadania własnego gmin, tj. pełnienia funkcji organizatora publicznego transportu zbiorowego zagłosowali w środę członkowie zgromadzenia GZM.

To jeden z elementów zbliżania się do opracowania szerokiego planu zrównoważonej mobilności miejskiej, zawierający pakiet proponowanych działań, modyfikacji i inwestycji, dzięki którym mieszkańcy będą tracili mniej czasu na dojazdy - mówił podczas środowych obrad zgromadzenia przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak. Pierwsze i wstępne wyniki prac nad planem zrównoważonej mobilności miejskiej zostaną przedstawione podczas kilku najbliższych tygodni - zasygnalizował.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez GZM plan transportowy to ogólny dokument mający wyznaczyć najważniejsze kierunki i cele związane z rozwojem komunikacji publicznej na danym obszarze. Jego opracowanie jest potrzebne w kontekście m.in. ubiegania się o dofinansowanie nowych projektów i inwestycji np. z funduszy unijnych.

Celem planu transportowego, przygotowanego w perspektywie 2035 r., było m.in. sformułowanie założeń dotyczących organizowania usług publicznego transportu zbiorowego przez Zarząd Transportu Metropolitalnego w Katowicach (ZTM) w zakresie jakości i dostępności. Plan precyzuje też wizję rozwoju, szczególnie w zakresie: kształtowania oferty przewozowej, oczekiwanego modelu organizacji rynku i zapewnienia finansowania, a także wykorzystania alternatywnych źródeł energii oraz wskazania koniecznych inwestycji.

Opracowanie planu transportowego ZTM zamówił w czerwcu 2020 r. Wykonawcą zostało Stowarzyszenie Nostra. W listopadzie ub. roku projekt skierowano do konsultacji społecznych. Uwagi zgłosiły samorządy, organizatorzy transportu, organizacje pozarządowe i mieszkańcy.

W środę Karolczak zgłosił autopoprawkę do projektu planu transportowego wynikającą z wniosku samorządu Katowic, aby doprecyzować, że po wdrożeniu przez GZM systemu zliczania pasażerów (obecnie trwa przetarg) komunikacji publicznej, przedstawi ona do końca 2021 r. nowy model jej finansowania oparty o ten system. Plan przyjęto z tą poprawką.

Jak informowano podczas ubiegłorocznych konsultacji, każdego dnia do pracy poza teren swojego miasta i gminy wyjeżdża średnio co trzeci zatrudniony mieszkaniec Metropolii. W ciągu roku pasażerowie ZTM wykonują ponad 250 mln przejazdów, pokonując autobusami, tramwajami i trolejbusami ponad 100 mln km. Zarazem wystarczy czasem jedna, nawet drobna kolizja w centrum konurbacji, aby Metropolia stanęła w gigantycznym korku, przy czym wszystkich samochodów nie mieszczą już centra niektórych miast. Żeby temu przeciwdziałać, GZM pracuje nad planem rozwoju mobilności, w którym największą wagę będzie miał rozwój Kolei Metropolitalnej jako najefektywniejszego środka transportu.

Plan zrównoważonej mobilności miejskiej ma zebrać wszystkie propozycje działań, inwestycji i modyfikacji, które sprawiłyby, że mieszkańcy stracą mniej czasu na dojazdy. Metropolia zapewnia, że plan powstaje na gruncie badań nawyków i przyzwyczajeń mieszkańców związanych z przemieszczaniem się.

Wstępne badania w tym zakresie przeprowadzono we wrześniu ub. roku podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Przedstawiciele GZM spotkali się z mieszkańcami siedmiu miast i rozmawiali o ich przyzwyczajeniach związanych z mobilnością. Kolejnym z elementów prac były konsultacje przyjętego teraz planu transportowego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Domański: Tempo wzrostu produkcji przemysłowej najwyższe od czterech lat

Polska gospodarka przyspiesza mimo rosnących globalnych napięć i wahań cen ropy - ocenił we wtorek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Jak wskazał, produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 9,4 proc. rok do roku, co jest najwyższym tempem od czterech lat.

CBA w resorcie klimatu zabezpiecza dokumenty dotyczące programu Czyste Powietrze

Centralne Biuro Antykorupcyjne we wtorek zabezpiecza dokumenty dotyczące programu "Czyste Powietrze"; śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Europejska - przekazał Jacek Dobrzyński. Funkcjonariusze byli m.in. w siedzibie resortu klimatu, co potwierdził rzecznik tego ministerstwa.

Majówka 2026: TOP miejsca i atrakcje na wypoczynek

Majówka to jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów w roku – czas, gdy wiele osób decyduje się na krótki wyjazd, odpoczynek od codziennych obowiązków i zmianę otoczenia.

ZUS przeliczył 219 tys. emerytur i rent czerwcowych. Śląskie z rekordami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył ponowne ustalanie wysokości emerytur czerwcowych. Zgodnie z przepisami dotyczyło to świadczeń przyznanych lub przeliczonych w czerwcu w latach 2009–2019 oraz powiązanych z nimi rent rodzinnych. W województwie śląskim było najwięcej świadczeń do przeliczenia, bo 28,8 tys. Tutaj też średnia podwyżka okazała się wyższa od średniej krajowej.