Śląskie: koniec przyjmowania wniosków w programie Smog stop

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Ogromna kolejka pod, która ustawiła się pod wejściem do siedziby Funduszu dowodzi, że program cieszy się dużym zainteresowaniem

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Ponad 4,3 tys. wniosków spłynęło w zakończonym w piątek (26 maja) w woj. śląskim naborze wniosków do programu wsparcia inwestycji ograniczających tzw. niską emisję. Dzięki ponad 4 mln zł wsparcia z pilotażu "Smog stop" w regionie powinno m.in. zniknąć 750 starych kotłów.

Drugą już edycję tego przedsięwzięcia skierowanego do osób fizycznych - właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych - koordynuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (WFOŚiGW). Pierwszy nabór do pilotażu trwał od 11 do 22 lipca ub. roku. Mieszkańcy złożyli wówczas ponad 1,5 tys. wniosków.

Drugi nabór rozpoczął się 15 maja i trwał do piątkowego popołudnia. Już pierwszego dnia przed otwarciem katowickiej siedziby WFOŚiGW na ulicy zebrała się spora grupa zainteresowanych dofinansowaniem. W ciągu dwóch pierwszych dni w katowickim Funduszu złożono ok. 500 wniosków.

Jak przekazał PAP w piątek rzecznik tej instytucji Krzysztof Krzemiński, duże zainteresowanie utrzymało się do końca naboru. Do piątkowego popołudnia WFOŚiGW zarejestrował ponad 4,3 tys. wniosków.

- Ostateczna liczba będzie trochę większa, nie wszystkie złożone wnioski znalazły się jeszcze w systemie - zasygnalizował Krzemiński.

- To pokazuje, że ludzie myślą, dbają o tę sprawę, a jak jest tylko możliwość dofinansowania, chętnie z niej korzystają - uznał rzecznik katowickiego WFOŚiGW.

Wyjaśnił, że na razie nie sposób ocenić, ilu wnioskujących może otrzymać dotację. Wnioski mogły bowiem dotyczyć różnych kwot w zależności od inwestycji, np. dla kotła - do 4,5 tys. zł, a dla pompy ciepła - do 12,5 tys. zł.

Specjaliści WFOŚiGW diagnozują, że w skali całego regionu problem niskiej emisji wiąże się m.in. z potrzebą wymiany ok. 700 tys. starych pieców. W ostatnich latach problem udało się już znacznie nagłośnić. Na początku kwietnia specjalną tzw. uchwałę antysmogową dla woj. śląskiego uchwalił regionalny sejmik.

Uchwała zakazuje od 1 września br. palenia w woj. śląskim mułami, flotami, mokrym drewnem i węglem brunatnym. Wprowadza nakaz stosowania przy wymianie lub budowie nowych instalacji tylko urządzeń piątej klasy lub lepszych. Dla dotychczasowych instalacji niższej klasy ustanawia terminy ich wymiany, rozłożone - w zależności od ich wieku lub klasy emisji - od początku 2022 r. do początku 2028 r.

Wraz z trwającą w ostatnich miesiącach w regionie dyskusją nad założeniami uchwały, specjaliści WFOŚiGW odbierali liczne telefony z pytaniami o możliwość uzyskania dotacji, jakie fundusz rozdysponowywał w ub. roku wśród osób indywidualnych. To dlatego przygotowano drugą edycję programu "Smog stop", która odbywa się według zasad ubiegłorocznej.

Otrzymane z pilotażu dofinansowanie może więc trafiać m.in. na wymianę starych instalacji grzewczych i kotłów, które mogą być zastępowane m.in. pompami ciepła, kotłami opalanymi gazem lub biomasą albo kotłami opalanymi węglem (ekogroszkiem spalanym w kotłach nowej generacji o wysokiej sprawności energetycznej).

Oprócz wymiany pieców, mieszkańcy woj. śląskiego mogli starać się o dotacje m.in. na docieplanie ścian, stropów, wymianę okien i drzwi zewnętrznych oraz na budowę instalacji solarnych. Dofinansowanie może sięgnąć 25 proc. kosztów inwestycji (z dodatkowo określonymi limitami kwotowymi) w przypadku modernizacji źródła ciepła, a 15 proc. w pozostałych przypadkach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.