Śląskie: kolejne pieniądze na gospodarkę niskoemisyjną

fot: ARC

Plan Junckera przewiduje ważną rolę dla krajowych banków rozwoju takich jak BGK, które wraz z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) mają przyczynić się do zwiększenia inwestycji w Europie

fot: ARC

Podział prawie 100 mln zł na projekty z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii oraz związane z wymianą oświetlenia na efektywniejsze - zatwierdził w czwartek (1 grudnia) zarząd woj. śląskiego. Chodzi o przedsięwzięcia przygotowane w subregionie centralnym tego województwa.

To kolejna transza pieniędzy z obszaru gospodarki niskoemisyjnej, na który przewidziano największą pulę środków Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 - łącznie ok. 800 mln euro. Duża część tej kwoty jest przyporządkowana poszczególnym subregionom, dla których prowadzone są odrębne konkursy.

W subregionie centralnym woj. śląskiego zakończono dotąd w tym obszarze cztery nabory projektów, w których przewidziano łączną kwotę wsparcia sięgającą prawie 950 mln zł. Ocena projektów zakończyła się dla trzech naborów, w których wybrano do wsparcia łącznie 65 projektów.

Część z nich, 15 inwestycji w niskoemisyjny transport, wybrano do dofinansowania już we wrześniu br. Kwota ok. 560 mln zł zasili m.in. zakupy niskoemisyjnych autobusów, budowę węzłów przesiadkowych oraz systemów zarządzania ruchem.

Teraz zarząd woj. śląskiego wybrał do dofinansowania projekty związane z OZE i wymianą oświetlenia. Największe projekty w tym drugim konkursie, w którym przewidziano do rozdysponowania 88,9 mln zł, przeprowadzą samorządy Sosnowca, Katowic oraz Gliwic.

Stolica Zagłębia Dąbrowskiego na projekt wymiany oświetlenia o wartości 20,8 mln zł dostanie 15,3 mln zł unijnego wsparcia. Katowicki projekt o wartości ok. 17,8 mln zł, zakładający m.in. oświetlenie miejsc niebezpiecznych i newralgicznych i stworzenie systemu sterowania światłem, ma otrzymać 15,1 mln zł. Gliwice na zaplanowane działania o wartości 14,2 mln zł, dostać mają z UE 4,2 mln zł.

Ponadto wsparcie na projekty oświetleniowe otrzymać mają w tym naborze Ruda Śląska (trzy projekty: dwa miasta, jeden spółdzielni mieszkaniowej), Pszczyna, Lędziny, Radzionków, Mikołów, Bieruń, Mysłowice, spółdzielnia mieszkaniowa z Siemianowic Śląskich, a także gminy Ciasna i Pilica.

W naborze dotyczącym inwestycji OZE - o budżecie 48,1 mln zł - najdroższe projekty przygotowały gminy Siewierz i Kalety. Pierwsza z nich - w projekcie za 6,1 mln zł przy wsparciu 4 mln zł z RPO - zamierza zainstalować kolektory słoneczne na budynkach mieszkalnych jednorodzinnych i użyteczności publicznej. Druga zakłada montaż układów solarnych oraz ogniw fotowoltaicznych w projekcie za 5,9 mln zł - przy wsparciu 4,6 mln zł. Łącznie do dofinansowania wybrano tam 38 projektów.

W najbliższym czasie spodziewane jest rozstrzygnięcie kolejnego spośród zakończonych naborów, związanego ze wsparciem efektywności energetycznej i OZE w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej. Tam wnioskodawcy czekają na kolejne dotacje, na które przeznaczono łącznie ok. 300 mln zł. W toku pozostają też inne konkursy dot. gospodarki niskoemisyjnej.

Jak podkreślił cytowany w czwartkowym komunikacie urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego marszałek Wojciech Saługa, wszystkie te inwestycje - dotyczące gospodarki niskoemisyjnej - wiążą się bezpośrednio z problemem ograniczenia niskiej emisji, który jest jednym z najistotniejszych celów w polityce regionalnej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.