Śląskie: kolej wyłączy z eksploatacji 110 km linii

fot: Maciej Dorosiński

Związkowcy grożą podjęciem strajku generalnego na całej sieci kolejowej, jeśli w dwóch prywatyzowanych spółkach Grupy PKP - PKP Cargo i TK Telekom - nie zostaną zawarte pakty gwarancji pracowniczych

fot: Maciej Dorosiński

Zarządca kolejowej infrastruktury, spółka PKP Polskie Linii Kolejowe, zmienił wcześniejsze plany wyłączenia z eksploatacji dziesięciu odcinków linii kolejowych w woj. śląskim. Ruch nie będzie utrzymywany na sześciu wytypowanych liniach, w sumie na 110 km.

Jak poinformował w czwartek (25 kwietnia) Robert Kuczyński z PKP PLK, ruch nie będzie ograniczany na liczących łącznie ok. 60 km odcinkach linii Borowiany-Fosowskie (22 km), Borowiany-Krupski Młyn (2km), Tarnowskie Góry-Borowiany (21 km) oraz Siewierz-Zawiercie (15 km).

Korekta planów spółki wynika m.in. ze zgłoszeń przewoźników, samorządów i przedsiębiorców. PLK nie wykluczają, że ponownie zaproponują wyłączenie przywróconych odcinków, jeśli ruch na nich będzie mniejszy niż deklarowany.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zarządcy infrastruktury, od wprowadzenia nowego rozkładu jazdy w grudniu tego roku czasowo wyłączone mają zostać odcinki Sucha Beskidzka-Żywiec (35km), Chorzów Stary-Kopalnia Julian (9 km), Racibórz Markowice-Syrynia (15 km), Syrynia-Olza (6 km), Bielsko Biała-Skoczów (22 km) i Goleszów-Cieszyn (11km). Ich łączna długość to ok. 110 km.

Pierwotnie PLK proponowały również wyłączenie biegnącej w większości przez woj. małopolskie linii Wadowice-Bielsko-Biała (41 km), ruch jednak ma zostać tam zachowany.

W połowie lutego PLK, które zarządzają siecią ponad 19 tys. km linii kolejowych, przedstawiły plany optymalizacji sieci, w których zaproponowały czasowe wyłączenie z eksploatacji 90 odcinków linii kolejowych o łącznej długości 2 tys. km na terenie całego kraju.

Jak przekonywały władze firmy, na ponad 50 z tych połączeń pociągi i tak nie jeżdżą, a wyłączenia przyniosłyby oszczędności rzędu kilkudziesięciu milionów złotych rocznie, które można będzie przeznaczyć na utrzymanie linii intensywnie eksploatowanych przez przewoźników.

Plany zawieszenia wskazanych przez PLK linii poddano dyskusji z przewoźnikami, samorządami i przedsiębiorcami. Od części z nich zarządca dostał deklaracje, zgłoszenia do nowego rozkładu i obietnice inwestycji, których efektem ma być zwiększenie ruchu kolejowego. Na tej podstawie z wcześniejszych planów PLK wyłączyły 49 odcinków w całym kraju, w tym cztery w woj. śląskim

Kolejarze zastrzegają, że wyłączane odcinki będą nadal utrzymywane, by znów można było prowadzić po nich ruch, kiedy marszałkowie albo przewoźnicy zgłoszą taką potrzebę. Jednocześnie wskazują, że w ostatnich pięciu latach sieć kolejowa w Polsce zmniejszyła się o ok. 5 tys. kilometrów. Około 90 proc. ruchu odbywa się na sieci liczącej ok. 12 tys. km.

Wyłączenie linii z eksploatacji ma być jednym ze sposobów wyprowadzenia PLK z trudnej sytuacji finansowej. W 2011 r. spółka odnotowała 598,2 mln zł straty netto. Wynik finansowy spółki systematycznie się pogarsza - w 2010 r. miała 443,8 mln zł straty, a w 2009 r. - 351 mln zł. Ma to związek m.in. z koniecznością zapewnienia wkładu do inwestycji współfinansowanych z pieniędzy unijnych, a także z wielomilionowym zadłużeniem Przewozów Regionalnych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala