Śląskie: Bytom nie otrzyma dotacji na rewitalizację

fot: Andrzej Bęben/ARC

Najwięcej osób opowiedziało się za tym, by Bytom promowany był z pomocą herbu

fot: Andrzej Bęben/ARC

Bytom nie otrzyma 32 mln zł z unijnej puli przeznaczonej na rewitalizację. Marszałek woj. śląskiego uznał, że możliwość składania wniosków wyczerpała się i zdecydował, że pieniądze - przeznaczone na walkę z bezrobociem trafią na konkursy, do których może przystąpić 71 gmin.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej marszałek Wojciech Saługa powtórzył swą opinię, że władze Bytomia w niektórych obszarach nie radzą sobie z pisaniem wniosków i sięganiem po środki europejskie.

Jak powiedział, niedawno poinformował prezydenta Damiana Bartylę, że 32 mln zł niewykorzystanych środków, rozdzielanych przez Wojewódzki Urząd Pracy na tworzenie miejsc pracy i wsparcie bezrobotnych, przeznaczy na konkursy dedykowane 71 gminom dotkniętych problemami społecznymi. O część tych środków zamierza się ubiegać także Bytom.

Saługa oświadczył, że według Urzędu Marszałkowskiego możliwość składania wniosków na 32 mln zł w Bytomiu wyczerpała się. Zaznaczył, że podjęcie decyzji o przesunięciu środków nie jest "przyjemne, ani miłe, ani też dobre", ale pieniądze nie mogą się zmarnować. Wyraził nadzieję, że Bytom skutecznie sięgnie po środki unijne na rewitalizację z innych źródeł. - Podwińmy rękawy, trzeba się jeszcze wziąć do pracy - zaznaczył.

Kiedy przed kilkoma tygodniami Saługa ocenił, że rządzony przez prezydenta Damiana Bartylę Bytom nie ma potencjału, żeby sięgnąć po wszystkie unijne środki na rewitalizację i prawdopodobnie straci część pieniędzy, Bartyla uznał tę opinię za "niesprawiedliwą i stanowiącą przejaw gry politycznej, uprawianej przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi".

- Jest ona bardzo krzywdząca nie tylko dla mnie, ale także dla wielu urzędników bytomskiego magistratu, którzy swoją codzienną pracą służą miastu i interesom jego mieszkańców - napisał Bartyla w przesłanym PAP oświadczeniu.

- Jest trudny czas kampanii wyborczej, próbuje się to wykorzystywać wyborczo. Perspektywy europejskiej nie możemy traktować wyborczo, ona trwa i jesteśmy z niej rozliczani. Jeżeli nie wydamy środków, to mogą one przepaść. Staramy się wydać każdą złotówkę i tak się też dzieje (...) - skomentował we wtorek Saługa.

W swoim oświadczeniu Bartyla przekonywał, że samorząd Bytomia, jako jeden z pierwszych w Polsce przygotował gminny program rewitalizacji, przeprowadził konsultacje społeczne i przygotował wiele wniosków o dofinansowanie unijne. - Tylko w ubiegłym roku pozyskaliśmy prawie 126 mln zł z funduszy unijnych (...) w tym roku już do kwietnia złożyliśmy w ramach Obszaru Strategicznej Inwestycji wnioski na łączną kwotę 264 mln zł - podkreślił Bartyla. Dodał, że wiele z tych wniosków przechodzi weryfikację w Urzędzie Marszałkowskim i czeka na akceptację.

Bytom, jako miasto szczególnie dotknięte problemami społecznymi i infrastrukturalnymi, ma do wykorzystania w Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 zapewnione 100 mln euro - poprzez narzędzie Obszaru Strategicznej Interwencji (obszar problemowy, na którym występuje największa degradacja społeczna, przestrzenna, środowiskowa i gospodarcza).

Projekty OSI tworzą jedną z części Gminnego Programu Rewitalizacji Bytom 2020+ (GPR). Łącznie w GPR przewidziano 127 projektów o wartości prawie 700 mln zł (nie mieszczą się w nim tzw. projekty uzupełniające, jak szacowana na 297 mln zł budowa nowej Bytomskiej Centralnej Trasy Północ-Południe, tzw. BeCeTki, czy szacowana na 112 mln zł budowa centrum przesiadkowego na Placu Wolskiego, gdzie obecnie działa dworzec autobusowy).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

ING spodziewa się wzrostu PKB Polski w 2026 r. o 3,4 proc.

Ekonomiści ING spodziewają się wzrostu polskiego PKB w 2026 r. na poziomie 3,4 proc. - poinformował w komentarzu do danych GUS Adam Antoniak. Dodał, że w drugim kwartale br. dynamika konsumpcji prywatnej powinna być nieco niższa niż kwartał wcześniej.

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.