Śląskie: 700 uwag ws. obszaru ograniczonego dla Pyrzowic

Ok. 700 uwag, wniosków i opinii zgłosili mieszkańcy okolic portu lotniczego Katowice podczas konsultacji społecznych w sprawie utworzenia tam obszaru ograniczonego użytkowania. Raport z konsultacji ma zostać opublikowany na przełomie października i listopada.

Projekt uchwały ws. ustanowienia wokół katowickiego lotniska obszaru ograniczonego użytkowania urząd marszałkowski planuje skierować pod obrady Sejmiku Woj. Śląskiego w grudniu lub styczniu.

Konsultacje społeczne w tej sprawie trwały od 8 lipca do 7 sierpnia. Jak poinformował PAP w poniedziałek rzecznik urzędu Witold Trólka, ciągle trwa jeszcze analiza ponad 700 zgłoszonych w tym czasie uwag, opinii i wniosków. Dotyczyły one przede wszystkim zasadności tworzenia takiej strefy, spodziewanego przez mieszkańców spadku wartości ich działek, a także możliwości korekt proponowanego zasięgu obszaru.

Sprawa ustanowienia obszaru ograniczonego użytkowania wokół lotniska Katowice jest w regionie przedmiotem kilkuletniego sporu. Jak argumentują przedstawiciele zarządzającego lotniskiem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego (GTL), zgodnie z prawem obszar musi powstać, aby port mógł się rozwijać. Wskazują też, że narażonym na hałas mieszkańcom okolic lotniska ustanowienie obszaru da szansę na odszkodowania. Sami mieszkańcy są z reguły przeciwni.

Ponieważ wprowadzenie obszaru wiąże się z różnymi ograniczeniami, mieszkańcy od kilku lat zgłaszają obawy, że jego wprowadzenie utrudni im budowę domów i sprzedaż działek. Wskazują też m.in. na spodziewane trudności z przekwalifikowaniem przeznaczenia działek (z rolnego na budowlane) czy kłopoty związane z rozbudową i budową nowych budynków. Będzie to droższe, bo trzeba będzie stosować odpowiednio mocne i izolacyjne ściany, dachy, stropy, drzwi i okna.

GTL dotychczas przekonywało m.in., że w strefie będzie można budować i rozbudowywać domy na działkach budowlanych, pod warunkiem spełnienia warunków technicznych. Za dodatkowe wydatki ma płacić GTL, ale dopiero po ich poniesieniu przez inwestora. Towarzystwo deklarowało zaspokajanie roszczeń na zasadzie ugody.

W sierpniu 2008 r. Sejmik Woj. Śląskiego ustanowił już strefę ochronną wokół lotniska - obejmującą ponad 1,6 tys. domów. Wpłynęło ponad 60 wniosków o odszkodowania - kilka przygotowano nawet do wypłaty (w kwotach od 17 do 25 tys. zł). Sprawy te nie dobiegły jednak końca, ponieważ w marcu 2010 r. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił uchwałę sejmiku z powodów formalnych. Zaskarżyli ją mieszkańcy, których domy i działki znalazły się w strefie.

W połowie 2010 r. procedura związana z ustanowieniem obszaru ruszyła od nowa, w związku z planowaną wówczas i już w części zrealizowaną rozbudową lotniska. Gotowe są płyty postojowe i hangar techniczny, trwa budowa nowego pasa startowego. Planowana jest też rozbudowa terminalu cargo i budowa nowej hali przylotów.

Po rozpoczęciu nowej procedury związanej z obszarem mieszkańcy proponowali jej wstrzymanie. Miałaby zostać wznowiona po zakończeniu trwających na lotnisku inwestycji oraz zbadaniu ich rzeczywistego, a nie przewidywanego wpływu na środowisko.

W nowym obszarze uwzględniono m.in. powstający pas startowy, który - choć równoległy do obecnego - znajduje się nieco dalej na północ. Według GTL korekty nie są znaczące - nadal najwięcej objętych strefą domów będzie w Ożarowicach (ponad tysiąc), mniej w Mierzęcicach, Miasteczku Śląskim, Świerklańcu i Siewierzu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.