Śląski europoseł Jan Olbrycht został nagrodzony za współpracę transgraniczną

Olbrycht KAJ

fot: Kajetan Berezowski

Jan Olbrycht jest pierwszym laureatem nagrody im. Istvána Pálfi

fot: Kajetan Berezowski

Poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Olbrycht został laureatem nagrody im. Istvána Pálfi, którą przyznano mu za szczególne zasługi w rozwoju współpracy regionalnej.

 

Nagrodę w obecności prezydenta Węgier Pála Schmitta wręczyli wicepremier, minister sprawiedliwości Tibor Navracsics oraz sekretarz stanu ds. administracji publicznej András Levente Gál. Uroczystość miała miejsce 12 bm. w Budapeszcie. Ceremonii towarzyszyła konferencja, podczas której Jan Olbrycht wygłosił wykład na temat współpracy transgranicznej i Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej.


Nagroda im. Istvána Pálfi została ustanowiona przez węgierskie Ministerstwo Sprawiedliwości i Administracji Publicznej przy współpracy z Centralno-Europejskim Biurem Inicjatyw Transgranicznych. Jan Olbrycht jest pierwszym laureatem tej nagrody.


István Pálfi był posłem do Parlamentu Europejskiego we frakcji EPL-ED.W latach 2004-2006 był członkiem Komisji Rozwoju Regionalnego oraz Komisji Kontroli Budżetowej. Zmarł po długiej chorobie w wieku 40 lat w roku 2006.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Resort finansów zapowiada likwidację ulgi na internet

Ministerstwo Finansów planuje likwidację ulgi na internet - wynika z informacji opublikowanej w czwartek na stronach kancelarii premiera. Zwiększona zostanie za to kwota ulgi z tytułu krwiodawstwa.

1709131158 1glownepellet

Wzrost cen pelletu to efekt problemów systemowych, a nie praktyk ograniczających konkurencję

Głównym powodem podwyżek cen pelletu jest rosnąca popularność pieców na to paliwo przy jednoczesnym ograniczeniu podaży - ocenił w czwartek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Analizy nie wykazały niedozwolonych prawem praktyk, które miałyby ograniczać konkurencję na rynku.

Transformacja Wielkiego Pieca Huty Pokój w Rudzie Śląskiej. Na jakim etapie są prace i kiedy otwarcie?

Realizacja projektu „Wielki Piec Huty Pokój - Centrum Transformacji w Rudzie Śląskiej” realizowana jest zgodnie z harmonogramem i minęła półmetek już kilka miesięcy temu – mówi w rozmowie z portalem netTG.pl Adam Kowalski, koordynator projektu. Większość kluczowych robót budowlanych i konserwatorskich powinna zostać zakończona do końca 2026 roku. Otwarcie obiektu dla publiczności planowane jest w połowie 2027 roku, choć dokładna data zależy od postępu prac wykończeniowych, wyposażenia i testów.

Śląskie przygotowuje się do krajowego treningu reagowania. W regionie blisko 100 spotkań w ramach Akademii OLiOC

W najbliższą sobotę, 29 sierpnia 2026 r., w całej Polsce odbędzie się krajowy trening reagowania na sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze organizowany przez Akademię Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej (OLiOC). W województwie śląskim zaplanowano około 100 spotkań, podczas których mieszkańcy będą mogli zdobyć praktyczne umiejętności niezbędne do właściwego reagowania w sytuacjach zagrożenia.