W sobotę 15 maja rusza szósta edycja Nocy Muzealnej – europejskiej imprezy, do której tradycyjnie przyłącza się Muzeum Śląskie w Katowicach. Tegoroczny wieczór, w trakcie którego zapraszamy wszystkich chętnych do zwiedzenia muzeum w nietypowych, nocnych godzinach, odbędzie się pod hasłem „Śląska Noc w Muzeum Śląskim”.
Na nocne zwiedzanie Muzeum Śląskie zaprasza do głównej siedziby przy al. W. Korfantego 3, oddziału Centrum Scenografii Polskiej przy pl. Sejmu Śląskiego 2 oraz do dawnej kopalni „Katowice”, ul. Kopalniana 6 – terenu budowy nowej siedziby muzeum. Na gości czekają okazjonalne wystawy, spotkania z artystami, warsztaty plastyczne dla dzieci, prezentacje pracowni muzealnych oraz koncerty.
Imprezę rozpocznie zwiedzanie z przewodnikiem terenu dawnej kopalni „Katowice”. Wejście pierwszej grupy (maksymalnie 20 osób) o godz. 15.00. Kolejne wejścia co 30 min. do godz. 19.30. Zwiedzanie kopalni zakończy o godzinie 20.00 koncert Józefa Skrzeka w budynku dawnego warsztatu mechanicznego. Koncert na terenie byłej kopalni „Katowice” to kolejny przystanek na niekończącej się trasie podróży tego artysty, prezentującego swoją twórczość na całym świecie, między innymi w USA, Kanadzie, Meksyku czy w Indiach. Józek Skrzek sięga chętnie do bluesa, elektroniki, rocka i muzyki klasycznej, łącząc to wszystko w swój uniwersalny muzyczny język. Podczas „Nocy Muzeów” zaproponuje niecodzienne połączenie kosmicznych, futurystycznych syntezatorów z naturalnymi głosami ludzkimi.
Do zwiedzania siedziby przy al. W. Korfantego 3 zapraszamy od godz. 18.00. Zgodnie z tegorocznym hasłem imprezy – „Śląska Noc w Muzeum Śląskim” – w programie znajdą się elementy związane ze śląską kulturą i językiem. Fanów tego drugiego zapraszamy na „Śląskie scrabble” – gry i łamigłówki językowe dla starszych dzieci oraz dorosłych. Młodsze dzieci zapraszamy do kącika działań twórczych „ABecadło w obraz wpadło”, w którym pod opieką pracowników Działu Oświatowego dzieci spędzą czas na zabawach słowno-plastycznych. Śląską kulturę w barwnych obrazach zaprezentuje wystawa „Śląskie ABC według Pawła Wróbla”, jednego z najbardziej znanych śląskich malarzy nieprofesjonalnych, a zarazem członka tak zwanej grupy janowskiej. Na ekspozycji zobaczymy kolorowe i radosne obrazy, które posłużyły za kanwę do stworzenia humorystycznego słownika tradycyjnych wyrażeń i słów śląskich. Muzeum Śląskie przygotowało również coś dla fanów pokazów trójwymiarowych. O godzinie 21.00 zapraszamy wszystkich chętnych na prezentację systemu do tworzenia wizerunków przestrzennych eksponatów muzealnych w 3D.
Tylko podczas „Śląskiej Nocy w Muzeum Śląskim” o godzinie 21.30 będzie można zobaczyć specjalnie zorganizowany pokaz „Coś dawnego, coś nowego…” prezentujący ślubną modę miejską i wiejską od lat międzywojennych do czasów współczesnych.
Nie lada gratka szykuje się dla wielbicieli wybitnych twórców, przedstawicieli polskiego malarstwa dawnego. W ramach ekspozycji „Arcydzieła z depozytu” zapraszamy nocnych gości do zobaczenia rarytasów na rynku antykwarycznym autorstwa Alfreda Wierusza Kowalskiego, Eugeniusza Zaka, Jerzego Nowosielskiego oraz Tamary Łempickiej. Prezentowane obrazy pochodzą z najliczniejszego w historii depozytu zbioru malarstwa polskiego, przekazanego przez jednego kolekcjonera nie tylko pod muzealną opiekę, ale również w celu pokazania go publiczności w salach ekspozycyjnych.
Zachęcamy również do zakupienia wydawnictw Muzeum Śląskiego w promocyjnych cenach. Na zwiedzających czekają katalogi wystaw, monografie oraz serie wydawnicze poświęcone różnym dziedzinom sztuki, archeologii, etnografii, historii Śląska i nie tylko.
Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego od godz. 18.00 zaprasza do zwiedzania wystawy „Artyzm teatralnego rzemiosła, czyli czego nie widać”, przybliżającej kulisy tworzenia przedstawienia teatralnego. Zaprezentowane zostaną eksponaty wykonane unikatowymi technikami teatralnymi i plastycznymi, stwarzającymi ułudę rzeczywistości, blichtru i magii teatru, ze zbiorów Centrum Scenografii Polskiej, czołowych polskich teatrów i muzeów gromadzących teatralia. Zachęcamy również do wzięcia udziału w warsztatach scenograficznych.
Tradycyjnie, dzięki uprzejmości KZK GOP, wszystkie miejsca imprezy będą udostępnione dzięki specjalnym, bezpłatnym liniom autobusowym (rozkład jazdy na stronie www.muzeumslaskie.pl).
Trzy regiony dotknięte przez przemysł ciężki i transformację. Oto Regionalny Trójkąt Weimarski
W gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach odbył się cykl spotkań z okazji 25-lecia Regionalnego Trójkąta Weimarskiego. Przedstawiciele Województwa Śląskiego, Nadrenii Północnej-Westfalii i Regionu Hauts-de-France podsumowali dotychczasową współpracę i rozmawiali o nowych przestrzeniach współdziałania. Wydarzenia miały miejsce we wtorek 19 maja.