Śląsk: Samorząd przejął od 25 ha lotniska w Pyrzowicach

25 hektarów lotniska w Pyrzowicach przekazała samorządowi woj. śląskiego Agencja Mienia Wojskowego. Dotychczas port jedynie użytkował ten teren, na którym położona jest powojskowa baza paliw i bocznica kolejowa. Po modernizacji obydwa te obiekty mają stać się ważnymi atutami lotniska.

O przekazaniu terenu i planach związanych z tymi gruntami poinformowano w czwartek na konferencji prasowej w Katowicach. Marszałek woj. śląskiego Bogusław Śmigielski uważa, że decyzja o przejęciu ziemi jest niezwykle ważna i wpisuje się w plany budowy \"poważnego portu lotniczego na południu Polski\".

Prezes AMW Krzysztof Michalski wyraził przekonanie, że dzięki przekazaniu gruntu zyska cały region.

- Cieszę się, że przekazujemy tę nieruchomość akurat lotnisku w Pyrzowicach. Uważam, że jest to port lotniczy, który ma przed sobą dużą przyszłość, który w ostatnich latach dokonał wręcz gigantycznego postępu rozbudowy - powiedział prezes.

Samorząd woj. śląskiego, który jest akcjonariuszem zarządzającego portem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego (GTL) ustali warunki dzierżawy przejętego terenu. Później GTL i Urząd Marszałkowski mają pozyskać inwestora. Dzierżawca terenu zostanie wyłoniony w przetargu.

- Kto da lepsze warunki na obsługę, na dzierżawę tych terenów, będzie miał do nich dostęp - powiedział marszałek.

Przekazana ziemia to tereny na obrzeżach portu, które jednak są dla lotniska bardzo istotne z punktu wiedzenia techniczo-logistycznego. Członek zarządu GTL Andrzej Olko podkreślał, że lotnisko poza samą powierzchnią zyskuje także inne atuty. Jednym z nich jest powojskowa baza paliw, która jest położona zaledwie 100 m od miejsca, gdzie w przyszłości będą stały samoloty cargo, obsługujące planowaną bazę cargo.

Jak dodał Olko, dostarczająca dotychczas paliwo do portu firma Petrolot ma wkrótce zbudować swoją bazę w pobliżu lotniska (obecnie paliwo dla samolotów jest transportowane do Pyrzowic spod Krakowa). W bazie paliw na terenie przejętym od AMW będzie mógł działać konkurencyjny dostawca, co powinno skutkować obniżeniem cen i zapewni ciągłość dostaw - powiedział Olko. Zaznaczył, że powojskowa baza na razie nie spełnia unijnych warunków technicznych; zbiorniki będą musiały zostać zmodernizowane.

Poza bazą paliw na przekazanym terenie jest też bocznica kolejowa, dzięki której do niedawna Petrolot dostarczał paliwo na lotnisko. Teraz obiekt jest nieczynny, ale władze GTL są przekonane, że po remoncie bocznica zagwarantuje możliwość transportu paliwa pociągami i dostarczania go bezpośrednio do zbiorników bazy paliw.

AMW przekazuje tereny po lotniskach samorządom w całym kraju. Skorzysta na tym także armia - zgodnie z umową samorząd będzie wspierał Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych, przekazując 30 proc. przychodów z dzierżawy.

Międzynarodowy Port Lotniczy \"Katowice\" w Pyrzowicach to jedno z trzech największych polskich lotnisk. Od początku roku do końca sierpnia lotnisko odprawiło 1 mln 636 tys. 973 podróżnych. W całym ubiegłym roku było to niespełna 2,6 mln osób. W tym roku port liczy na podobny wynik.

Do najważniejszych planowanych inwestycji na najbliższe lata należą: budowa nowego pasa startowego oraz budowa połączenia kolejowego z Katowicami i innymi śląskimi miastami.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.