Śląsk oddaje hołd ofiarom smoleńskiej katastrofy

Czb marsz zalobny11 GAL

fot: Jarosław Galusek

Tłumy mieszkańców wzięły udział w katowickim marszu pamięci i mszy świętej w intencji ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego w Rosji

fot: Jarosław Galusek

 W województwie śląskim uczczono w niedzielę, w pierwszą rocznice katastrofy smoleńskiej, pamięć 96 jej ofiar. Na grobach osób pochodzących z województwa śląskiego, które zginęły w wypadku prezydenckiego samolotu Tu-154 na lotnisku w Smoleńsku, złożono wieńce i kwiaty.

 

Przedstawiciele rządu, samorządów oraz najbliżsi spotkali się przy grobach wicemarszałek Senatu Krystyny Bochenek w Katowicach, posła Grzegorza Dolniaka w Będzinie oraz rzecznika praw obywatelskich Janusza Kochanowskiego w Częstochowie, aby oddać im hołd i uczcić ich pamięć. Wartę honorową przy miejscach ich spoczynku zaciągnęli żołnierze.

 

Na będziński cmentarz przybyły delegacje z całego regionu, wśród nich wojewoda śląski, Zygmunt Łukaszczyk. O godzinie 12:30 w kościele pw. Świętej Jadwigi w Będzinie rozpocznie się, zamówiona przez rodzinę, msza św. w intencji tragicznie zmarłego posła.

 

Na Jasnej Górze odprawione zostaną dwie specjalne msze w intencji ofiar. Również msza św. została odprawiona się w bazylice w Rybniku. Po południu w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbędzie się msza św. za wszystkie ofiary, a po niej koncert Filharmonii Śląskiej.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Czesi: "Spoglądając na JSW, zarządzający spółką węglową OKD mogą się tylko cieszyć"

Nasi południowi sąsiedzi bacznie przyglądają się sytuacji w polskich kopalniach. Dają nawet odczuć, że trochę nam współczują.

Motyka: Pakiet CPN będzie obowiązywał do końca sierpnia

Niższe ceny paliw w ramach pakietu Ceny Paliwa Niżej będą obowiązywać do końca sierpnia, bo na tyle pozwoliło finansowanie z budżetu - poinformował w sobotę minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że rząd nie przewiduje przedłużenia tego pakietu.

Tauron i Tychy chcą współpracować przy wodorze w transporcie

List intencyjny ws. wykorzystania wodoru odnawialnego, w tym wodoru RFNBO, na potrzeby rozwoju niskoemisyjnego transportu publicznego w Tychach podpisały w piątek spółka Tauron H2 oraz Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Tychach - wynika z informacji Taurona.

Minister Balczun o planie dla spółek Skarbu Państwa. „Inspirujemy się najlepszymi praktykami zagranicznymi”

Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun zapowiedział, że porządkowanie portfela firm należących do Skarbu Państwa będzie kontynuowane.