Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.20 PLN (-1.89%)

KGHM Polska Miedź S.A.

285.00 PLN (-3.06%)

ORLEN S.A.

128.74 PLN (-0.12%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.23 PLN (-2.72%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.15 PLN (-2.72%)

Enea S.A.

20.88 PLN (-0.85%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (-0.62%)

Złoto

5 154.49 USD (-0.07%)

Srebro

85.94 USD (+0.66%)

Ropa naftowa

100.39 USD (+3.62%)

Gaz ziemny

3.25 USD (+0.22%)

Miedź

5.85 USD (-0.52%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.20 PLN (-1.89%)

KGHM Polska Miedź S.A.

285.00 PLN (-3.06%)

ORLEN S.A.

128.74 PLN (-0.12%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.23 PLN (-2.72%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.15 PLN (-2.72%)

Enea S.A.

20.88 PLN (-0.85%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (-0.62%)

Złoto

5 154.49 USD (-0.07%)

Srebro

85.94 USD (+0.66%)

Ropa naftowa

100.39 USD (+3.62%)

Gaz ziemny

3.25 USD (+0.22%)

Miedź

5.85 USD (-0.52%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Śląsk: bardzo silny wstrząs z epicentrum w pobliżu kopalni Budryk

Sejsmograf ostrawa 20181108

fot: www.ig.cas.cz (Ostrava Krásné Pole)

Czwartkowy wieczorny wstrząs odnotowały wszystkie europejskie stacje sejsmologiczne (na zdj. sejsmogram stacji Ostrawa Akademii Nauk Republiki Czeskiej)

fot: www.ig.cas.cz (Ostrava Krásné Pole)

Silnie odczuwalny wstrząs sejsmiczny wystąpił w czwartek wieczorem o godzinie 20:23 czasu polskiego na Górnym Śląsku. Obserwatoria sejsmologiczne w Europie określają jego magnitudę od 3,7 do nawet 4,4. Z raportów górniczych wynika, że w kopalniach nie odnotowano zniszczeń wyrobisk pod ziemią.

Monitoring Europejsko-Śródziemnomorskiego Centrum Sejsmologicznego (EMSC) opisuje czwartkowy wstrząs na Śląsku z magnitudą 4,0 (początkowo przyznawano zdarzeniu mniejsze wartości), a dane z obserwatoriów przygranicznych w Czechach nadają mu wartość 4,4.

Według różnych danych epicentrum lokalizowane jest między Gliwicami (przy ul. Pszczyńskiej) a Ornontowicami (z przewagą drugiego umiejscowienia w obszarze zbliżonym do kopalni Budryk, niedaleko autostrady A1).

Hipocentrum trzęsienia w monitoringu sejsmologicznym określa się na ok. 8 km pod powierzchnią ziemi (niekiedy w przedziale 5-10 km, nie są to jednak potwierdzone ani ścisłe oceny).

Wycofanie załogi ze ściany w Budryku 1050 m pod ziemią
Służby Jastrzębskiej Spółki Węglowej, do której należy zakład górniczy w Ornontowicach, nie potwierdziły żadnych zniszczeń w wyrobiskach podziemnych kopalń. Na głębokości 1050 m zarządzono jednk prewencyjne wycofanie załogi ze ściany wydobywczej D1 358/1. Nikt z górników nie został poszkodowany. Żadnych szkód nie odnotowano też w Polskiej Grupie Górniczej. Niepokojących raportów z kopalń nie otrzymali także jak dotąd dyspozytorzy Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.

Drgania na powierzchni odczuli natomiast bardzo powszechnie mieszkańcy regionu w takich miejscowościach, jak Gliwice, Knurów, Gierałtowice, Rybnik, Jastrzębie-Zdrój, Żory, Zabrze, Tychy. Zgłoszenia o odczuciu wstrząsu napływają też z Zagłębia Dąbrowskiego.

Po raz ostatni podobną magnitudę miał wstrząs w Zofiówce
W sieciach społecznościowych zawrzało od komentarzy i opisów wstrząsu: internauci dość zgodnie oceniają, że był jednym z najsilniej odczuwalnych w ciągu wielu ostatnich lat. W promieniu kilku kilometrów od Gliwic-Ornontowic nawet na parterach budynków mieszkańcy przez jedną-dwie sekundy odczuli nieprzyjemne chybotanie mebli, wibrowały szyby okienne i kołysały się lampy wiszące z sufitu. Jeszcze bardziej szokujące odczucia mieli świadkowie na wyższych piętrach wieżowców. Tuż po pierwszym - silniejszym i dłuższym wstrząsie - doszło do słabszej powtórki drgań.

Regionalne portale internetowe mediów donoszą, że strażacy z jednostek Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach i innych miastach zostali zasypani zgłoszeniami od mieszkańców m.in. o pękaniu murów w budynkach. Jednostki ratownicze poderwano na nogi, jednak po sprawdzeniu na miejscu okazywało się, że alarmy były fałszywe.

Z wykazu Górnośląskiej Regionalnej Sieci Sejsmologicznej Głównego Instytutu Górnictwa wynika, że po raz ostatni w Polsce wstrząs o magnitudzie zbliżonej do 4,0 miał miejsce 5 maja przed południem w Jastrzębiu-Zdroju w kopalni Zofiówka, gdzie doszło wówczas do tragicznej katastrofy górniczej, w której życie straciło pięciu górników.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zostać kontrolerem finansowym? Ścieżka rozwoju, obowiązki i zarobki

Rola kontrolera finansowego to jeden z najbardziej przyszłościowych kierunków rozwoju. Zawód ten opiera się na dostarczaniu zarządom kluczowych danych niezbędnych do podejmowania strategicznych decyzji. Jeśli szukasz stanowiska, które łączy analitykę z realnym wpływem na biznes i kontaktem z ludźmi, sprawdź, jak skutecznie zaplanować swoją ścieżkę rozwoju.

Gawkowski: W ostatnich dniach doszło do nieudanego cyberataku na Narodowe Centrum Badań Jądrowych

W ostatnich dniach doszło do cyberataku na Narodowe Centrum Badań Jądrowych; polegał on na próbie przełamania zabezpieczeń, która została powstrzymana - przekazał w czwartek wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Dodał, że atak prawdopodobnie był kierowany z Iranu.

Walą się fundamenty europejskiego planu klimatycznego

Handel uprawnieniami do emisji stał się jednym z głównych tematów Rady Europejskiej w sprawie konkurencyjności UE, a interwencja w system uprawnień do emisji przestała wydawać się fikcją

Potencjał eksportowy Polski wzrósł siedmiokrotnie od akcesji do UE

Wartość eksportu towarów z Polski w 2025 roku wyniosła 366,2 mld euro, co oznacza wzrost o 3,7 proc. w stosunku do 2024 roku – wynika z danych GUS. To też kilkukrotnie więcej niż w 2004 roku, kiedy wstępowaliśmy do Unii Europejskiej. Blisko 75 proc. produktów wysyłamy do państw członkowskich, a ich swobodny przepływ umożliwia wspólny rynek. Zdaniem ekspertów stał się on trampoliną dla polskiego eksportu, na czym korzystają zarówno firmy, jak i konsumenci. Wciąż jednak napotyka on szereg wewnętrznych barier.