Skrzypek: W połowie 2010 roku inflacja ok. 2,5 proc.

 W połowie 2010 roku inflacja spadnie do ok. 2,5 proc. - poinformował prezes Narodowego Banku Polskiego na konferencji prasowej po środkowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

- Około połowy przyszłego roku powinniśmy znaleźć się w okolicach celu (inflacyjnego RPP, czyli 2,5 proc. - przyp. red.) - powiedział Skrzypek. Dodał, że \"inflacja jest już na ścieżce obniżania swojego poziomu\".

Z kolei w ocenie członka RPP Dariusza Filara, spadek inflacji do celu może nastąpić wcześniej. - Oczekujemy, że inflacja w marcu (w 2010 roku - przyp. red.) powinna pokazywać wartość zbliżoną do celu - powiedział Filar.

We wrześniu inflacja wyniosła 3,4 proc. rok do roku.

RPP w komunikacie po posiedzeniu zapisała, że prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej lub powyżej celu inflacyjnego jest zbliżone. Wcześniej RPP oceniała, że prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji poniżej celu jest większe od prawdopodobieństwa, że będzie ona powyżej 2,5 proc.

- Dzisiejszego zapisu w komunikacie nie należy traktować dosłownie. Jest to sygnał, iż RPP chce przekazać, że jeżeli nie nastąpi dramatyczne pogorszenie sytuacji w gospodarce i nie zajdą inne nieprzewidziane zdarzenia, to stopy do końca kadencji pozostaną bez zmian - powiedział prezes NBP.

Skrzypek powiedział ponadto, że wzrost PKB w III kwartale wyniósł 1,4-1,5 proc., a w całym roku PKB wzrośnie powyżej 1 proc.

W komunikacie RPP napisano, że powrotowi polskiej gospodarki na ścieżkę potencjalnego tempa wzrostu powinny sprzyjać: oczekiwana poprawa globalnej koniunktury i dokonane obniżki stóp procentowych NBP wraz ze zmniejszeniem stopy rezerwy obowiązkowej.

RPP dostrzega oznaki poprawy sytuacji gospodarczej. Według Rady, dane za III kwartał 2009 r. dotyczące polskiej gospodarki - w tym o produkcji przemysłowej, produkcji budowlano-montażowej oraz sprzedaży detalicznej, a także większość wskaźników koniunktury -sygnalizują poprawę aktywności gospodarczej w tym kwartale.

- Utrzymuje się niekorzystna sytuacja na rynku pracy: spada zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw oraz rośnie stopa bezrobocia. Towarzyszy temu jednak nieco wyższy od oczekiwań wzrost wynagrodzeń w przedsiębiorstwach. Niekorzystnie na wzrost gospodarczy wpływa zaostrzanie polityki kredytowej banków, w szczególności w odniesieniu do sektora przedsiębiorstw - napisano w komunikacie.

W środę RPP pozostawiła bez zmian wysokość stóp procentowych. Główna, referencyjna stopa procentowa pozostała na poziomie 3,50 proc., stopa lombardowa nadal wynosi 5 proc., redyskontowa 3,75 proc., zaś depozytowa 2 proc.

RPP rozpoczęła cykl obniżek stóp procentowych w listopadzie ubiegłego roku. W trakcie tego cyklu stopy spadły łącznie o 250 pkt bazowych.

W listopadzie ubiegłego roku RPP obniżyła stopy o 25 pkt bazowych. Na grudniowym oraz styczniowym posiedzeniu dokonała redukcji stóp po 75 pkt bazowych, zaś w lutym i w marcu obniżki wyniosły po 25 pkt bazowych. W kwietniu i maju Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian.

Na majowym posiedzeniu Rada podjęła decyzję o obniżeniu stopy rezerwy obowiązkowej o 0,5 pkt proc, z 3,5 proc. do 3 proc.

Rada ponownie obniżyła stopy procentowe w czerwcu, o 25 pkt bazowych. W lipcu, sierpniu i wrześniu ich poziom nie uległ zmianie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.