Senator Bieda o słowach Pełczyńskiej-Nałęcz: Podgrzewanie emocji w górnictwie nie jest potrzebne

1756474344 hbjpeg

fot: materiały prasowe

fot: materiały prasowe

- Zapraszam panią minister Pełczyńską-Nałęcz na Śląsk, bo tu najlepiej się rozmawia o problemach, które nas dotyczą. Zachęcam do zwielokrotnienia działań w kierunku wsparcia transformacji kopalń, miast górniczych i lokalnej gospodarki - podkreśla senator Koalicji Obywatelskiej, Halina Bieda.

Przypomnijmy, w czwartek (28 sierpnia), Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej skomentowała w serwisie X założenia budżetu przyjętego przez rząd na 2026 rok. Napisała tam, że mniej środków będzie wydane na dopłaty do górnictwa. Komentarze pod wpisem pani minister na X nie były obojętne: „Górnictwo już wie?”, „Jeszcze usuńcie dopłaty dla górnictwa, bo podskakują od lat i nikt nie ma jaj ich przytemperować”, „I prawie dwa razy mniej niż dla górników”, „Dzisiaj było dopiero preludium strajku górników”, „Węgiel był, jest, będzie najlepszym paliwem”, „A ile to jest w liczbach i jak szybko będzie trzeba się z tego wycofać po strajkach?”, „Nie ma jak to się cieszyć, że niszczy się polskie złoto! To jest dramat! Niemcy wracają do węgla, a nam wciskają swoje wiatraki”.

Rozmów o górnictwie nie powinno się prowadzić w mediach społecznościowych

O komentarz do zapowiedzi minister Pełczyńskiej-Nałęcz poprosiliśmy senator RP Halinę Biedę pochodzącą z Bytomia, miasta bardzo mocno doświadczonego przez transformację przemysłową.

- Podgrzewanie emocji w ogóle nie jest nam potrzebne. Przypomnę, że dopłaty do górnictwa będą mniejsze chociażby przez szybsze zamykanie kopalń, jak np. KWK Bobrek w Bytomiu, niż to było zakładane w umowie społecznej. Nie wiem, co dokładnie pani minister miała na myśli, ale w umowie społecznej wszystkie te kwestie były uwzględnione. A wiadomo przecież, że jeśli okres wydobycia się skraca, to dopłata z definicji będzie mniejsza - podkreśla senator Halina Bieda.

Jak dodała, nie jest ona zwolenniczką prowadzenia rozmów w mediach społecznościowych.

- Zawsze je prowadzę przy stole, uważam, że tak to powinno się robić. Zapraszam panią minister na Śląsk, bo tu najlepiej się rozmawia o problemach, które nas dotyczą. Zachęcam do zwielokrotnienia działań w kierunku wsparcia transformacji kopalń, miast górniczych i lokalnej gospodarki. Nowe funkcje gospodarcze i uzbrajanie terenów poprzemysłowych są niezwykle potrzebne - mówi Halina Bieda.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo schodzi coraz głębiej. W JSW dyskutowano o rozwiązaniach, które poprawią bezpieczeństwo wyrobisk

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej odbyło się seminarium zorganizowane przez Główną Komisję Budownictwa Górniczego przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG). Eksperci, praktycy i liderzy sektora rozmawiali o zastosowaniu technologii tunelowych do poprawy warunków drążenia oraz zachowania stateczności wyrobisk korytarzowych.

Metan zbiera w górnictwie śmiertelne żniwo – z tym raportem warto się zapoznać

W ubiegłym roku w wyrobiskach górniczych kopalń węgla kamiennego miały miejsce dwa zapalenia metanu. W latach 2021-2025 odnotowano 11 zdarzeń związanych z zapaleniem metanu, z których jedno zainicjowało wybuch metanu. W wyniku tych zdarzeń zaistniało 21 wypadków śmiertelnych, 11 ciężkich i 41 powodujących czasową niezdolność do pracy.

Resort energii proponuje zmiany w harmonogramie pomocy publicznej dla PEJ

Ministerstwo Energii zaproponowało przesunięcie 3 mld zł wydatków na dokapitalizowanie Polskich Elektrowni Jądrowych z 2026 r. na 2030 r. - wynika z oceny skutków regulacji projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w energetykę jądrową.

Od soboty do poniedziałku ceny maksymalne paliw wyższe niż w piątek

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 6,00 zł, benzyny 98 - 6,63 zł, a oleju napędowego - 6,48 zł - wynika z piątkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne wszystkich rodzajów paliw będą wyższe niż w piątek.