Senacka komisja za przyjęciem ustawy o hazardzie bez poprawek

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych opowiedziała się w piątek za przyjęciem ustawy o grach hazardowych w całości, bez poprawek. Tym samym wnioski senatorów PiS, by np. podatek od automatów o niskich wygranych podnieść z 2 tys. zł do 3 tys. zł, nie były przez komisję rozpatrywane.

Ustawę o grach hazardowych Sejm uchwalił w ekspresowym tempie. Pierwsze czytanie rządowego projektu odbyło się we wtorek, a w czwartek wieczorem posłowie ją uchwalili. Przewiduje ona m.in. stopniową likwidację hazardu na automatach o niskich wygranych, zakaz urządzania wideoloterii, znaczny wzrost podatków od hazardu i ograniczenia w reklamie hazardu.

Senatorowie PiS w swoich poprawkach chcieli m.in. podnieść wysokość podatku od automatów o niskich wygranych z 2 tys. zł miesięcznie od urządzenia do 3 tys. zł.

Wiceminister Finansów Jacek Kapica powiedział podczas posiedzenia komisji, że stawka w wysokości 2 tys. zł odpowiada średnio 45 proc. dochodów z automatu. Podniesienie jej do 3 tys. zł odpowiadałoby 66 proc. dochodów. \"Stawka byłaby na tyle wysoka, że mogłaby się okazać przesłanką do zaskarżenia jej do Trybunału Konstytucyjnego\" - ostrzegł.

Ponadto senatorowie PiS proponowali, by obniżyć do 30 dopuszczalną liczbę automatów hazardowych, które mogą zostać zlokalizowane w kasynach. Zgodnie z ustawą uchwaloną przez Sejm i stanowiskiem rządu, w kasynach będzie mogło działać do 70 automatów. Ponadto senatorowie opozycji chcieli zmian w przepisach dotyczących podstawy opodatkowania niektórych form hazardu czy uprawnień celników, którzy mają kontrolować kasyna.

Uchwalona w czwartek ustawa przewiduje m.in. zakaz urządzania wideoloterii i gier na automatach do hazardu poza kasynami. Jedno kasyno ma przypadać na 650 tys. mieszkańców w województwie. Na jego prowadzenie potrzebna będzie koncesja.

Nie będą wydawane nowe zezwolenia na prowadzenie salonów gier z automatami i punktów z automatami o niskich wygranych. Instytucje te będą mogły działać do wygaśnięcia obowiązujących już pozwoleń.

W stosunku do obecnie obowiązującej ustawy podniesiono niektóre wysokości stawek podatku. Ustawa przewiduje m.in., że dla gier cylindrycznych, w kości i karty, na automatach stawka podatku wyniesie 50 proc. Podatek od automatów o niskich wygranych ma wynieść 2 tys. zł miesięcznie od urządzenia.

Sejm przyjął poprawki SdPl, zgodnie z którymi zakłady wzajemne na sportowe współzawodnictwo zwierząt będą objęte 2,5-proc. podatkiem, a tzw. pozostałe zakłady wzajemne 12-proc. Zgodnie z pierwotnymi propozycjami rządu te rodzaje hazardu miały być opodatkowane stawkami w wysokości odpowiednio 20 proc. i 50 proc. Wskutek innej poprawki SdPl zmieni się także podstawa opodatkowania zakładów wzajemnych. Będzie nią suma wpłaconych stawek, a nie różnica między sumą wpłaconych stawek a wartością wypłaconych wygranych, jak pierwotnie przewidywał rząd.

Prowadzenie działalności niezgodnej z ustawą będzie karane. W przypadku gry hazardowej organizowanej bez koncesji lub zezwolenia wyniesie ona 100 proc. przychodu z urządzanej gry. 12 tys. od każdego automatu zapłaci firma w przypadku urządzania gry na automatach poza kasynem, a kara 100 proc. uzyskanej wygranej będzie grozić za uczestnictwo w grze hazardowej organizowanej bez koncesji lub zezwolenia.


MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.