Sejmowa komisja za zwiększeniem rekompensat dla firm sprzedających węgiel

1579808582 sejm obrady kancelaria s

fot: Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz

Przed przyjęciem ustawy Sejm działach administracji rządowej odrzucił wniosek o jej odrzucenie w całości

fot: Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz

Sejmowa komisja energii poparła poprawkę, dzięki której przedsiębiorcy otrzymają większą rekompensatę sprzedając węgiel gospodarstwom domowym. Będą oni mieli ponadto dodatkowy termin na złożenie wniosków o rekompensaty.

W środę sejmowa komisja ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw. Chodzi o wprowadzenie mechanizmu rekompensat, które mają ochronić kupujących przed spekulacyjnymi podwyżkami cen węgla.

W trakcie posiedzenia komisji posłowie PiS wprowadzili do projektu szereg poprawek.

Poseł Jan Warzecha (PiS) tłumaczył, że jedna z nich zakłada podwyższenie rekompensaty do zakupu węgla z kwoty nie wyższej niż 750 zł brutto do kwoty nie wyższej niż 1073,13 gr brutto. Uzasadnił to tym, że zmiana podyktowana jest potrzebą zapewnienia większego wsparcia uczestnikom rynku w związku z trudną sytuacja na rynku paliw.

Posłowie opozycji zwracali uwagę, że ta poprawka ograniczy liczbę gospodarstw, które będą mogły skorzystać z rekompensat.

Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourg,-Czetwertyński uspokajał, że mimo zwiększenia kwoty rekompensaty liczba beneficjentów programu się nie zmniejszy. Zwrócił uwagę, że nie wszystkie gospodarstwa skorzystają z tego programu, a także to, iż nie wszyscy będą chcieli kupić trzy tony węgla - maksymalnej ilości, do której przysługiwać będą dopłaty.

Projekt przewidywał, że maksymalna wysokość rekompensaty za sprzedaż jednej tony paliwa stałego sprzedanego dla jednego gospodarstwa domowego nie może wynieść więcej niż 750 zł brutto.

W celu przyspieszenia wypłat rekompensat dla przedsiębiorców komisja zaproponowała też dodatkowy termin na złożenie wniosku o wypłatę rekompensat jeszcze w 2022 r. Wypłata rekompensat ma następować więc do dnia 31 grudnia 2022 r. i do 31 marca 2023 r. Zatwierdzenie wniosku o wypłatę rekompensaty nie będzie wymagać decyzji administracyjnej.

Komisja zaakceptowała też zmianę, która prowadzi do rozdzielenia środków przeznaczonych na rekompensaty dla przedsiębiorców w wysokości 3 mld zł na 1,5 mld zł w 2022 r. oraz 1,5 mld zł w 2023 r. Fundusze niewykorzystane w 2022 roku mają przejść na 2023 r.

Posłowie zaakceptowali również poprawkę, która zobowiąże ministra klimatu i środowiska do prowadzenia portalu informacyjnego dotyczącego możliwości zakupu węgla i otrzymania rekompensaty. Minister będzie musiał również wydać komunikat, w którym poinformuje o uruchomieniu tego portalu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Strategia dla ciepłownictwa: OZE do 52 proc., magazyny energii i 200 mld zł na transformację

Projekt Strategii Transformacji Ciepłownictwa do 2040 r. autorstwa Ministerstwa Energii zakłada do 52,2 proc. udziału OZE w ciepłownictwie systemowym, do 576 GWh pojemności magazynów ciepła w systemach ciepłowniczych i do 100 proc. ciepła systemowego ze źródeł nisko i bezemisyjnych - podał resort.

Dlaczego warto mieć pod ręką AlertyPL podczas podróży po Polsce?

Podróżowanie po Polsce zwykle kojarzy się z planowaniem trasy, rezerwacją noclegu, sprawdzaniem pogody i wyborem najlepszej drogi. Coraz częściej warto jednak dodać do tej listy jeszcze jeden element: szybki dostęp do aktualnych informacji o alertach i komunikatach bezpieczeństwa. Szczególnie wtedy, gdy przemieszczamy się między województwami, jesteśmy w nieznanym regionie albo chcemy wiedzieć, czy w okolicy obowiązuje alarm powietrzny lub ostrzeżenie RCB.

Restrukturyzacja i szukanie pieniędzy. Prezes JSW o planie na przetrwanie

Sytuacja jest coraz trudniejsza, a otoczenie rynkowe, w którym funkcjonujemy, nadal nam nie sprzyja – mówi Bogusław Oleksy, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, w rozmowie z portalem WNP. – Za rok o tej porze (…) powinniśmy znaleźć się w bardziej stabilnej sytuacji operacyjnej i finansowej – dodał.

Enea chce działać na rzecz odbudowy infrastruktury energetycznej na Ukrainie

PGE, Enea, Tauron i Orlen podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy odbudowie Ukrainy. Cztery największe polskie firmy energetyczne zadeklarowały gotowość do wspólnego zaangażowania w proces odbudowy kraju, koncentrując się przede wszystkim na odbudowie i rozwoju infrastruktury energetycznej.