Sejmowa komisja nie wysłuchała informacji o sytuacji Orlenu

1647344100 wiatraki nowotna orlen

fot: Orlen

Przepisy projektowanej nowelizacji zakładają, że lokalne społeczności będą mogły zdecydować o zasadach lokalizowania nowych inwestycji dotyczących lądowych elektrowni wiatrowych

fot: Orlen

Obradująca w czwartek sejmowa komisja ds. energii, klimatu i aktywów państwowych nie wysłuchała informacji o sytuacji Orlenu. W ocenie szefa komisji posła Marka Suskiego (PiS) dwaj dyrektorzy spółki, którzy stawili się na posiedzenie, nie mieli odpowiedniego pełnomocnictwa do udziału w obradach.

Sejmowa komisja ds. energii, klimatu i aktywów państwowych miała w czwartek zapoznać się z sytuacją w Orlenie w związku z jego ostatnimi wynikami. Na posiedzeniu tym - jak informowano w zapowiedzi obrad - przedstawiciele zarządu spółki i Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP) mieli przedstawić też plany inwestycyjne Orlenu.

Po otwarciu obrad poseł PiS Maciej Małecki zwrócił uwagę, iż na posiedzeniu nie pojawili się przedstawiciele zarządu Orlenu oraz MAP, co określił, jako “dezercję“. Odnosząc się do obecności dwóch dyrektorów Orlenu, dodał, że “firmę prowadzą nie dyrektorzy, a zarząd“. Małecki zgłosił wniosek o odroczenie posiedzenia, ale nie uzyskał on większości głosów członków komisji.

Wiceszef komisji poseł KO Tomasz Nowak wnioskował z kolei o zwołanie w grudniu posiedzenia komisji, które byłoby poświęcone działalności Orlenu w latach 2016 - 2024. Wniosek ten nie był jednak głosowany. Nowak apelował, aby dwaj dyrektorzy Orlenu, którzy stawili się na posiedzeniu, przedstawili informacje przygotowane przez spółkę. Stanowisko to poparł poseł Stanisław Lamczyk, także z KO. Zaproponował, żeby dyrektorzy Orlenu omówili m.in. wyniki operacyjne, które “są wyznacznikiem pracy zarządu, aktywności spółki“.

Dyskusja posłów koalicji i opozycji zasiadających w komisji ds. energii, klimatu i aktywów państwowych o tym, jak procedować czwartkowe posiedzenie, trwała kilkadziesiąt minut. Na koniec wymiany zdań udzielono głosu jednemu z dyrektorów Orlenu, który zapewnił, że jest gotowy wraz z drugim dyrektorem spółki do przedstawienia prezentacji na temat jej sytuacji oraz wyników finansowych, a także do odpowiedzi na pytania. Uprzedził jednocześnie, że z uwagi na rygory giełdowe, tajemnicę spółki oraz niektóre dane klauzulowane, część pytań posłów będzie musiała zostać skierowana na piśmie.

Poseł PiS Marek Suski, jako przewodniczący komisji, zwrócił się do dyrektorów Orlenu, którzy stawili się na obrady, o przedstawienie pełnomocnictwa, które - jak zaznaczył - uprawniałoby ich obecność na posiedzeniu. Jeden z dyrektorów stwierdził, że stosowna informacja w tej sprawie została skierowana wcześniej do sekretariatu komisji, jako “oficjalne umocowanie“. Zwrócił przy tym uwagę, że zaproszenie wraz z prośbą o wskazanie osób, które będą brały udział w obradach, zostało przesłane przez komisję do spółki jedynie dwie doby wcześniej.

Po tej wypowiedzi poseł Suski stwierdził, że w piśmie Orlenu do komisji, informującym co prawda o stawiennictwie dyrektorów, “nie ma żadnego słowa upoważnienia“.

- Nie macie prawa tutaj przedstawiać w imieniu spółki jakichkolwiek sprawozdań. Jesteście nieumocowani. W związku z tym nie udzielam wam w ogóle głosu i przechodzę do drugiego punktu - stwierdził poseł PiS.

- Do informacji Orlenu przejdziemy wtedy, kiedy pojawi się członek zarządu albo osoby, które będą miały upoważnienie i z ministerstwa odpowiedni minister - dodał przewodniczący komisji ds. energii, klimatu i aktywów państwowych kończąc tę część jej czwartkowego posiedzenia.

Publikując 13 listopada skonsolidowany raport okresowy Orlen podał m.in., że “po uwzględnieniu podatku dochodowego w kwocie 4 mld 561 mln zł zysk netto Grupy Orlen za 9 miesięcy 2024 r. osiągnął wartość 3 mld 12 mln zł i był niższy o 17 mld 34 mln zł rok do roku“. Odnosząc się rachunku zysków lub strat za trzeci kwartał bieżącego roku koncern wyliczył z kolei, że “po uwzględnieniu obciążeń podatkowych w kwocie 1 mld 787 mln zł wynik netto Grupy Orlen osiągnął wartość 188 mln i był niższy o 4 mld 368 mln zł rok do roku“.

Koncern w komunikacie prasowym zaznaczył, że Grupa Orlen zakończyła trzeci kwartał tego roku “z bardzo dobrym zyskiem operacyjnym EBITDA LIFO“, pomimo znacznego pogorszenia otoczenia makroekonomicznego, w tym spadku marży rafineryjnej o 65 proc. rok do roku. Wynik oczyszczony o wpływ zdarzeń jednorazowych i regulacji wyniósł 8,1 mld zł i był zbliżony do odnotowanego rok temu, 8,6 mld zł - podkreślono w informacji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Dlaczego warto mieć pod ręką AlertyPL podczas podróży po Polsce?

Podróżowanie po Polsce zwykle kojarzy się z planowaniem trasy, rezerwacją noclegu, sprawdzaniem pogody i wyborem najlepszej drogi. Coraz częściej warto jednak dodać do tej listy jeszcze jeden element: szybki dostęp do aktualnych informacji o alertach i komunikatach bezpieczeństwa. Szczególnie wtedy, gdy przemieszczamy się między województwami, jesteśmy w nieznanym regionie albo chcemy wiedzieć, czy w okolicy obowiązuje alarm powietrzny lub ostrzeżenie RCB.

Kąpielisko Fala w Tauron Parku Śląskim rozpoczyna sezon

Zapowiada się bardzo gorący weekend, a uczniowie rozpoczynają wakacje – to najwyższy czas, by rozpocząć sezon na Fali w Tauron Parku Śląskim. Kąpielisko czynne jest od dziś (26 czerwca 2026 r.), w godzinach 9.00 – 19.00.

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.