Sejm uchwalił nowelę ustaw o PIT i CIT

fot: Andrzej Bęben/ARC

Nadal jednak większość podatników woli rozliczać się z fiskusem tradycyjnym sposobem

fot: Andrzej Bęben/ARC

Sejm zaakceptował w piątek nowelizację ustaw o podatku dochodowym, która ma utrudnić wyprowadzanie zysków zagranicę.

Rządowy projekt zmian ustawy o PIT, CIT oraz innych ustaw poparło 264 posłów, przeciw było czterech, wstrzymało się 143.

Celem ustawy jest m.in. utrudnienie firmom powiązanym ze sobą wyprowadzanie zysku za granicę.

Zgodnie z ustawą firmy o kosztach lub przychodach powyżej 10 mln euro będą musiały przygotowywać analizy porównawcze, w których będą musiały uzasadnić rynkowy poziom cen stosowanych w transakcjach z podmiotami powiązanymi. Nowela przewiduje też, że największe grupy - o przychodach powyżej 750 mln euro - powinny przygotowywać także raporty o wysokości dochodów i zapłaconym podatku oraz miejscach prowadzenia działalności gospodarczej jednostek zależnych, a także zakładów zagranicznych należących do grupy kapitałowej.

Ustawa przewiduje też wyłączenia osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz mikroprzedsiębiorców (przychody poniżej 2 mln euro) z obowiązku sporządzania dokumentacji pomiędzy podmiotami powiązanymi oraz zróżnicowania istniejącego obecnie obowiązku dla pozostałych przedsiębiorców.

Nowela składa się z dwóch części. Pierwsza wprowadza przepisy trzech dyrektyw, których termin wdrożenia upływa z końcem 2015 r. Dwie z nich nowelizują dyrektywę regulującą opodatkowanie dywidend wypłacanych między podmiotami powiązanymi. Zmiany dotyczą dopisania do listy podmiotów, w stosunku do których zastosowanie znajdą preferencyjne zasady opodatkowania dochodów z dywidend, dwóch spółek prawa rumuńskiego. Zdaniem Ministerstwa Finansów jest to zmiana czysto techniczna.

Ustawa wprowadza dodatkowy warunek wykluczający z preferencji, zgodnie z którym zwolnienie to nie powinno być przyznane, jeśli dywidendy wypłacane są w związku z fikcyjnymi uzgodnieniami i nie odzwierciedlają rzeczywistości gospodarczej, a jedynym celem było uzyskanie tego typu zwolnienia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pod tym względem Polska wypada lepiej niż Czechy, Węgry i Niemcy

Polska ma niski wskaźnik inwestycji brutto do PKB, ale pod względem inwestycji netto wypada bardzo dobrze - ocenił BNP Paribas. Z jego analizy wynika, że po uwzględnieniu amortyzacji Polska wypada lepiej niż inne państwa regionu, np. Czechy, Węgry i Niemcy.

Katowice Airport i Politechnika Krakowska łączą siły. W Pyrzowicach przetestują technologie LiDAR

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę naukową i dydaktyczną z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice. Partnerstwo ma wesprzeć rozwój, bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury lotniska w Pyrzowicach. Studenci uczelni zyskają natomiast możliwość odbywania praktyk i staży w jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.

Spółdzielnia energetyczna Węglokoksu stawia na rozwój

Spółdzielnia Energetyczna Węglokoks Energia SE 1 wkracza w kolejny etap rozwoju, konsekwentnie zwiększając skalę wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz rozszerzając grono odbiorców korzystających z zielonej energii produkowanej lokalnie.

Sklep PGG z nową funkcją. Odstąpienie od umowy online bez dodatkowych formalności

Polska Grupa Górnicza wprowadziła nowe rozwiązanie w swoim sklepie internetowym. Klienci mogą teraz odstąpić od umowy bezpośrednio z poziomu Profilu Klienta, bez konieczności wypełniania dodatkowych formularzy i wysyłania pism.