Sejm przyjął ustawę umożliwiającą udzielanie pożyczek ARP dla JSW

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o systemie instytucji rozwoju, która otwiera Agencji Rozwoju Przemysłu możliwość udzielania pożyczek przedsiębiorstwom o istotnym znaczeniu dla gospodarki narodowej, w tym Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Za przyjęciem ustawy głosowało 440 posłów, nikt nie był przeciw.

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Już w najbliższych dniach pracownicy spółki będą mogli zacząć korzystać z jednorazowych odpraw pieniężnych

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o systemie instytucji rozwoju, która otwiera Agencji Rozwoju Przemysłu możliwość udzielania pożyczek przedsiębiorstwom o istotnym znaczeniu dla gospodarki narodowej, w tym Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Za przyjęciem ustawy głosowało 440 posłów, nikt nie był przeciw.

Przyjęcie ustawy było możliwe dzięki zaangażowaniu śląskich parlamentarzystów, Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz Ministerstwa Energii, które aktywnie wspierały przygotowanie i procedowanie rozwiązań mających na celu stabilizację sytuacji kluczowych spółek o istotnym znaczeniu dla gospodarki narodowej.

Nowe przepisy mają na celu wsparcie firm znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej poprzez udostępnienie im dodatkowego instrumentu finansowania. Pożyczki z ARP będą mogły zostać przeznaczone na działania reorganizacyjne, optymalizację kosztów oraz poprawę efektywności operacyjnej. Warunkiem ich udzielenia będzie przedstawienie programu naprawczego oraz wykazanie zdolności do spłaty zobowiązań.

W uzasadnieniu projektu podkreślono, że rozwiązanie to ma umożliwić szybkie wsparcie płynnościowe dla kluczowych spółek, takich jak JSW. Nowelizacja ustawy jest również jednym z elementów realizacji zapisów porozumienia ze związkami zawodowymi podpisanego 13 lutego, które zakładało m.in. stworzenie dodatkowych narzędzi stabilizujących sytuację finansową spółki.

Bogusław Oleksy p.o. prezesa JSW podkreślił, że decyzja Sejmu stanowi ważny krok w procesie stabilizacji spółki. Jak stwierdził: Cieszymy się, że sprawy JSW idą w dobrym kierunku. To rozwiązanie daje nam realną szansę na kontynuację działań naprawczych i dalsze wzmacnianie fundamentów Grupy.

W ostatnich miesiącach spółka prowadzi intensywne działania naprawcze, obejmujące m.in. restrukturyzację biznesową, uproszczenie struktury organizacyjnej oraz ograniczenie kosztów pracy. Dodatkowo w marcu ARP nabyła od JSW dwie spółki zależne - Przedsiębiorstwo Budowy Szybów oraz Jastrzębskie Zakłady Remontowe - za ponad 1 mld zł, co również wzmocniło płynność finansową Grupy.

Nowelizacja ustawy trafi teraz do Senatu. Po jej wejściu w życie ARP będzie mogła uruchomić instrumenty pożyczkowe, które stanowią istotny element wsparcia dla przedsiębiorstw o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

GUIDO ORGAN KZM 14

Znaleziono głowicę kombajnu ścianowego. W akcji brali udział ratownicy górniczy

W Kopalni Guido w Zabrzu sukcesem zakończyła się akcja poszukiwawcza elementu kombajnu KDS-1. Znaleziona głowica to jedyny zachowany fragment tego urządzenia. Wyrobiska, które przez 30 lat pozostawały niedostępne, przeszukali ratownicy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.

JSW otrzymała koncesję na rozpoznanie złoża „Dębieńsko 1". To ważna wiadomość dla KWK Knurów-Szczygłowice

Minister Klimatu i Środowiska udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla „Dębieńsko 1”. - To strategiczny krok, który otwiera drogę do znaczącego zwiększenia zasobów węgla koksowego oraz wydłużenia perspektywy funkcjonowania kopalni Knurów-Szczygłowice - podkreślają przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Zatrudnienie w górnictwie poniżej historycznego progu 70 tysięcy!

Zatrudnienie poszybowało poniżej historycznego progu 70 000 osób. W marcu było to 69 696 osób. Miesięczny spadek o ponad tysiąc etatów jest z kolei najwyższy od równo 4 lat - informuje Fundacja Instrat.

KWK Wujek Industriada 2026 KZM

Kopalnia Wujek. Spacer w cieniu szybów

To był niepowtarzalny spacer po terenie kopalni Wujek, na który zaprosiło Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w ramach tegorocznej Industriady. Polecamy świetne zdjęcia z tego wydarzenia!