Samorząd pomoże nie tylko gastronomii

fot: Krystian Krawczyk

Wzorem rozwiązań zastosowanych w przypadku już remontowanych w Sosnowcu przejść, zostaną zamontowane platformy dla osób z niepełnosprawnościami, monitoring i głośniki.

fot: Krystian Krawczyk

Samorząd Sosnowca zamierza ponownie wesprzeć małych przedsiębiorców, tracących wskutek pandemii. Na środowe popołudnie zaplanowano tam sesję rady miejskiej ws. zwolnień z podatku od nieruchomości i obniżek czynszów w miejskich lokalach.

Wraz z pierwszą falą pandemii, na początku kwietnia br., władze Sosnowca wprowadziły pakiet SOSnowiec dla mieszkańca i przedsiębiorcy.

Zakładał on odroczenia płatności w podatkach lokalnych, możliwość rozkładania na raty, odroczenia płatności czynszów w miejskich lokalach użytkowych, a w uzasadnionych przypadkach - umorzenia opłat. Sosnowiec zapewniał też możliwość złożenia deklaracji zerowej w przypadku opłaty śmieciowej, w razie niewytwarzania odpadów.

Jak poinformował podczas środowego przedpołudniowego briefingu prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, na środowe popołudnie zaplanowano nadzwyczajną sesję rady miasta, aby odtworzyć pakiet SOSnowiec dla mieszkańca i przedsiębiorcy.

Prezydent wyjaśnił, że chodzi m.in. o pomoc branżom, które obecnie znów silnie cierpią wskutek pandemii, jak gastronomia czy siłownie.

- W pakiecie będą ujęte firmy związane z branżą gastronomiczną, ale również pozostałe, które wykażą utratę dochodów. Będą mogły występować o zwolnienie z podatku od nieruchomości, zwolnienie z czynszu dzierżawy, czynszu najmu, jak również przesunięcie płatności czy rozłożenie pozostałych kwot na raty - wymieniał Chęciński.

- Mamy nadzieję, że w grudniu powolutku będziemy wracać do normalności, bo obecne działania podejmowane ad hoc zaskakują przedsiębiorców i powodują straty: gastronomia musiała się zamknąć w ciągu 24 godzin, mając zakupione materiały i przygotowane uroczystości. To powoduje, że straty nie są minimalizowane, lecz maksymalizowane przez stronę rządową - ocenił zapewniając, że pomoc miasta będzie przyznawana nie czy ktoś nas lubi czy nie i czy śpiewa jedne czy inne piosenki.

Przewodnicząca komisji budżetowej w radzie miasta Wanda Olko uściśliła, że głosowana w środę ulga będzie dotyczyła całkowitego zwolnienia z podatku od nieruchomości lokali użytkowych, gruntów i budowli - za miesiące listopad i grudzień, pod warunkiem zmniejszenia dochodów o co najmniej 50 proc.

Zwolnienia z czynszu będą natomiast wiązały się z wysokością spadku dochodu - jeżeli spadek wyniesie 70 proc., o tyle też będzie obniżany czynsz.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kolejny wiadukt w Katowicach do remontu. Miasto ogłosiło przetarg

Samorządowa spółka Katowickie Inwestycje zamawia remont wiaduktu drogowo-tramwajowego w ciągu ul. 1 Maja nad Aleją Murckowską, czyli drogą krajową nr 86. Miejski remont ma być skoordynowany z inwestycją PKP Polskich Linii Kolejowych dot. równoległego wiaduktu kolejowego nad DK86.

20 nowych tramwajów do końca sierpnia na śląskich torach

Tramwaje Śląskie dostały 136 mln złotych z KPO. Pozwoli to na zakup 20 nowoczesnych wagonów. 

Niebezpieczne manewry na S1. Co skłania kierowców do zawracania przed tunelami?

Obejście Węgierskiej Górki na drodze ekspresowej S1 to jedna z najbardziej malowniczych tras w Polsce. Są tam imponujące estakady, mosty i tunele. I właśnie przed tunelami na tej trasie część kierowców „głupieje” – zawraca i jedzie pod prąd. Dlaczego tak się zachowują? - Znamy prawdopodobną przyczynę – informują w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

20. Marsz Autonomii z poparciem dla języka śląskiego

W sobotę, 11 lipca, jubileuszowy Marsz Autonomii przejdzie ulicami Katowic.