Samorząd: Odzyskają kolejny pokopalniany budynek

1648642580 szkola gornicza czeladz pl

fot: czeladz.pl

W budynku dawnej szkoły górniczej ma powstać ok. 75 mieszkań na wynajem

fot: czeladz.pl

Ok. 75 mieszkań na wynajem ma powstać w budynku byłej szkoły górniczej, a wcześniej internatu, w Czeladzi (Śląskie). Prace mają zostać wykonane przez spółkę SIM (Społeczne Inicjatywa Mieszkaniowa) Zagłębie. Koszt ma wynieść co najmniej 21 mln zł.

Spółkę Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, obejmującą dziesięć gmin Zagłębia Dąbrowskiego i Zachodniej Małopolski, powołano w grudniu ub. roku, jako dwudziestą tego typu w Polsce. Zapowiedziano wówczas, że spółka SIM Zagłębie, przy wsparciu Krajowego Zasobu Nieruchomości, docelowo wybuduje blisko 1 tys. mieszkań.

Jak wynika z informacji czeladzkiego magistratu, władze tego miasta w ostatnich dniach podpisały z prezesem SIM Zagłębie porozumienie, na mocy którego spółka rozpocznie działania związane z remontem i przekształceniem byłej szkoły górniczej przy ul. 21 Listopada w Czeladzi w budynek mieszkalny. Powstać ma tam około 75 mieszkań na wynajem.

- Budynek na ostatniej sesji decyzją RM został razem z przyległą działką wniesiony aportem do spółki. W ramach inwestycji, oprócz mieszkań komunalnych, na przyległej działce ma powstać także około 100, tak potrzebnych w tym rejonie miasta, miejsc parkingowych i 30 przynależnych do budynku garaży - powiedział, cytowany w informacji, burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec.

- Gotowa jest już koncepcja zagospodarowania obiektu na budynek mieszkalny. Wstępny kosztorys opiewa na minimum 21 mln zł. Dzięki koncepcji i wstępnemu kosztorysowi spółka może już zgłaszać wniosek o środki na realizację inwestycji do BGK. Mimo że inwestycję będzie prowadziła spółka SIM, dysponentem przyszłych mieszkań będzie nasze miasto - zasygnalizował Szaleniec.

- Mieszkania będą miały wykończenie pod klucz. Miejmy nadzieję, że spółka szybko pozyska pieniądze i opracuje projekt techniczny na realizację tej bardzo ważnej miejskiej inwestycji - dodał burmistrz wskazując, że to będzie to największa inwestycja mieszkaniowa w mieście w ostatnich 30 latach.

- Warto dodać, że odzyskamy i oddamy do dyspozycji mieszkańców kolejny pokopalniany budynek i to bez znaczącego udziału finansowego gminy. Nasze miasto przez samą deklarację wstąpienia do spółki SIM pozyskało już na tę inwestycję w ubiegłym roku 3 mln zł, które także aportem wnieśliśmy do spółki, stając się - obok 10 innych gmin - jej udziałowcem - wyjaśnił burmistrz.

Spółka SIM Zagłębie została utworzona 7 grudnia ub. roku. Obejmuje gminy: Będzin, Bobrowniki, Czeladź, Chrzanów, Ogrodzieniec, Siewierz, Sosnowiec, Szczekociny, Psary i Wojkowice. Gminy te objęły udziały w spółce po 3 mln zł każda - z dotacji wcześniej zapewnionych przez rząd. Kapitał zakładowy spółki wynosi 30 mln zł.

Pozostałymi źródłami finansowania inwestycji mają być m.in. środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa do 10 proc. kosztów inwestycji, finansowe wsparcie z Funduszu Dopłat, partycypacja najemców i finansowanie zwrotne (preferencyjny kredyt) w ramach realizacji rządowego programu popierania budownictwa mieszkaniowego z BGK.

Dotąd w woj. śląskim powołano m.in. spółkę SIM Śląsk, w ramach której z KZN współpracują: Chorzów, Świętochłowice, Tarnowskie Góry i Zabrze. Miasta te również przystąpiły do spółki z udziałami po 3 mln zł - wcześniej zapewnionymi w postaci rządowych dotacji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.