Samorząd: Katowice są miastem przyjaznym rowerzystom

fot: Krystian Krawczyk

Przygotowywany od paru lat Rower Metropolitalny ma być spójnym systemem roweru miejskiego dla 41 tworzących Metropolię miast i gmin

fot: Krystian Krawczyk

Ponad 13 kilometrów nowych tras rowerowych powstanie w tym roku w Katowicach w ramach rozbudowy istniejącej, niespełna 180-kilometrowej sieci. Na nową infrastrukturę rowerową samorząd przeznacza 14 mln zł - ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej.

Docelowym planem jest połączenie wszystkich dzielnic miasta komfortowymi drogami rowerowymi z centrum - zapowiedział prezydent Katowic Marcin Krupa, podkreślając, że rozbudowa sieci tras rowerowych to element wspierania przez miasto zrównoważonego transportu.

Katowice są miastem przyjaznym rowerzystom, a jednoślady traktujemy nie tylko jako sposób rekreacji, ale także jako środek transportu. Każdego roku rozwijamy sieć wypożyczalni i przeznaczamy znaczne środki na rozbudowę infrastruktury rowerowej - wskazuje prezydent miasta.

Jedną z realizowanych w tym roku inwestycji rowerowych jest połączenie śródmiejskiej strefy Tempo 30 z węzłem przesiadkowym w dzielnicy Brynów. Trasa ma służyć rowerzystom podróżującym z południowych dzielnic do ścisłego centrum Katowic. Powstająca droga dla rowerów połączy od południa istniejącą trasę z węzłem przesiadkowym Brynów, biegnąc dalej wzdłuż ulicy Kościuszki. Koszt tej inwestycji to 1,7 mln zł, a długość nowej trasy wynosi 1,4 km.

Rozpoczęły się także - zaplanowane do października - roboty związane z budową odcinka drogi rowerowej wzdłuż ulicy Kościuszki między ulicami Gawronów i Ceglaną. Trasa powstanie od strony jezdni, co oznacza zwężenie pasów ruchu w tym rejonie i likwidację ok. 10 miejsc postojowych dla samochodów.

Inny realizowany projekt służy ułatwieniu ruchu rowerowego pod rondem gen. Jerzego Ziętka w ścisłym centrum miasta, nieopodal hali Spodka. Nowa droga powstanie od strony deptaka prowadzącego wzdłuż ulicy Chorzowskiej, przy tzw. niebieskich blokach. Planowana jest tam budowa pochylni rowerowej, umożliwiającej wygodny zjazd pod rondo i wyjazd spod niego. Koszt tego przedsięwzięcia to ok. 3,4 mln zł. W drugiej połowie czerwca miasto wybrało wykonawcę inwestycji, zaś początek prac zaplanowano na sierpień.

Z punktu widzenia komunikacyjnego kluczowe będą dwie nowe drogi rowerowe. Pierwsza, 1,5-kilometrowa, połączy ulicę Gospodarczą (od tymczasowego przystanku autobusowego) do osiedla Paderewskiego (ulice Graniczna i Pułaskiego) - inwestycja ma kosztować ok. 1,9 mln zł. Druga trasa o długości 2,4 km połączy dzielnice Giszowiec i Nikiszowiec wzdłuż ul. Szopienickiej. Wartość tej inwestycji to 6 mln zł. Przetarg na jej wykonanie ma być ogłoszony na przełomie lipca i sierpnia.

Ponadto trwają odbiory trasy rowerowej wzdłuż alei Korfantego, na odcinku od ul. Telewizyjnej do Gnieźnieńskiej. Inwestycja została ukończona w maju. Pozwoli ona nie tylko skomunikować północne dzielnice Katowic z Parkiem Śląskim, ale jest też fragmentem drogi rowerowej, którą w przyszłości z tej części miasta będzie można dojechać do śródmieścia. Trasa ma 1,3 km długości i na pętli Alfreda łączy się z istniejącym 700-metrowym odcinkiem drogi rowerowej prowadzącej wzdłuż ul. Telewizyjnej do Parku Śląskiego.

Wczesną wiosną oddano do użytku drogę rowerową wzdłuż ul. Lotnisko. Ma ona 1,1 km długości i ułatwia rowerzystom dojazd do Doliny Trzech Stawów. W kolejnych latach stanie się fragmentem znacznie większej drogi rowerowej, która połączy os. Paderewskiego z Nikiszowcem.

Zakończyła się też budowa drogi rowerowej przez dzielnicę Podlesie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.