Partnerami projektu jest 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej

fot: Krystian Krawczyk

O porady zadbają również specjaliści z WFOŚiGW w Katowicach

fot: Krystian Krawczyk

Aż 172 mln zł wynosi budżet na program darmowych porad dotyczących zwiększenia efektywności energetycznej m.in. dla gmin, przedsiębiorstw i mieszkańców - poinformowało w piątek Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Chodzi o Projekt Doradztwa Energetycznego 2.0.finansowany z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS) 2021-2027, którego uruchomienie nowej edycji zapowiedziało MKiŚ. W tym roku, oprócz zagadnień związanych z efektywnością energetyczną czy OZE, program został rozszerzony o działania związane z adaptacją do zmian klimatu, w tym zarządzaniem ryzykiem klęsk żywiołowych. Resort zapowiedział, że z nieodpłatnych porad oraz konsultacji przeznaczono budżet to 172 mln zł.

Z doradztwa - jak wskazano w informacji - mogą skorzystać zarówno gminy, przedsiębiorstwa, sektor mieszkaniowy (spółdzielnie, wspólnoty, deweloperzy) a także mieszkańcy oraz mieszkanki.

Partnerami projektu jest 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. “Chcemy, aby pomoc była łatwo dostępna, dlatego zwiększyliśmy liczbę doradców w regionach - z 98 do 102 etatów“ - zaznaczyło ministerstwo. Dodało, że będą oni udzielać nieodpłatnej pomocy w zakresie gospodarki niskoemisyjnej, efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii.

Ponadto, oferta tegorocznej edycji została rozszerzona o takie tematy jak: woda na terenach zurbanizowanych (systemy zaopatrzenia w wodę, zbiorniki retencyjne, wody opadowe, racjonalne gospodarowanie wodą); nadzwyczajne zagrożenia środowiska (powodzie, osuwiska); gospodarka obiegu zamkniętego, w tym gospodarka odpadami.

W ramach projektu prowadzone są również szkolenia (np. energetyków gminnych), konferencje i ogólnodostępne webinaria. Dotyczą one m.in. pozyskiwania dofinansowań z programu Czyste Powietrze, Mój Prąd, a także dobrych praktyk i zagrożeń przy budowie budynków lub termomodernizacji, budowania społeczności energetycznych, oszczędzania energii, retencji i wykorzystania wód opadowych, wykorzystania OZE i magazynów energii.

Przypomniano, że w ramach poprzedniej edycji Projektu Doradztwa Energetycznego udzielono 363 tys. konsultacji i porad, w wyniku których wsparcie doradcze uzyskało ponad 5 tys. inwestycji w zakresie efektywności energetycznej i OZE. Ponadto, utworzona została internetowa platforma wymiany doświadczeń. W podsumowaniu wskazano, że przeszkolono 2 360 kandydatów na energetyka gminnego.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.