Rzeczpospolita: rynek sprzętu IT na rozdrożu

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Platforma e-learningowa zawiera m.in. bogatą dokumentację zdjęciową oraz krótkie filmy szkoleniowe

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Kupujemy mniej komputerów, ale jesteśmy gotowi zapłacić za nie więcej. Tablety są w odwrocie, natomiast sprzedaż smartfonów kwitnie - pisze "Rzeczpospolita".

W tym roku polski rynek IT wzrośnie o kilka procent. Relatywnie najsłabsze prognozy ma segment sprzętu, a i tak sytuacja krajowych dostawców jest wyraźnie lepsza niż perspektywy globalne czy nawet regionalne.

Na pierwszy rzut oka widać wzrost sprzedaży laptopów, jednak to efekt zwyżki cen, a nie wolumenu. W ciągu trzech pierwszych kwartałów producenci sprowadzili do Polski 1,2 mln notebooków, czyli 20 proc. mniej niż przed rokiem.

Z kolei ilość sprzedanych komputerów stacjonarnych spadła o 9 proc. Na rynku tabletów trend był podobny.

To efekt nasycenia rynku oraz wydłużającego się cyklu życia produktów. Wśród czynników krótkoterminowych analitycy wymieniają z kolei pełne magazyny dystrybucyjne oraz wstrzymanie inwestycji w sektorze publicznym.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

To już nie są ćwiczenia. Cyberwojna w Polsce uderza w kopalnie i elektrownie

W świecie konfliktów hybrydowych nie trzeba już wysadzać stacji transformatorowej ani uszkadzać infrastruktury przesyłowej. Wystarczy przejąć dostęp do systemów, sparaliżować procesy decyzyjne, zakłócić komunikację lub wyłączyć możliwość monitorowania sytuacji.

Niezwykłe widowisko w Katowicach. Tak Szyb Wilson zainaugurował Industriadę 2026! [ZDJĘCIA]

Wyjątkowe spektakle, nowoczesne multimedia, teatr uliczny i artystyczna podróż między tradycją a technologią – to wszystko można było zobaczyć w piątek, 12 czerwca w Galerii Szyb Wilson w Katowicach w ramach Rozruchu Maszyn INDUSTRIADY 2026, organizowanego w tym roku przez Instytut im. Wojciecha Korfantego

Coraz mniej rent wypadkowych. I to o niemal jedną trzecią w ciągu dekady!

Liczba osób pobierających renty wypadkowe systematycznie maleje. W ciągu ostatnich dziesięciu lat ubyło ponad 57 tys. świadczeniobiorców. Dane ZUS pokazują, że trend jest trwały i obejmuje wszystkie główne grupy rent wypadkowych.

Czescy samorządowcy chcą metropolii z Katowicami – pokazali projekt memorandum

Za miedzą ruszy duża inwestycja BMW, do pracy zabraknie ludzi. Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, w ostrawskim magistracie 11 czerwca. Konferencji patronowały medialnie redakcje Trybuny Górniczej i portalu netTG.pl.