Rząd straszy związki KGHM prywatyzacją

Zzppm pl

fot: zzppm.pl

Związkowcy ZZPPM

fot: zzppm.pl

Zgoda buduje, niezgoda rujnuje — uważa Tomasz Misiak, szef senackiej komisji gospodarki narodowej. Wczoraj w Legnicy zaapelował do załogi KGHM, aby w rozpoczynającym się dziś referendum nie wyraziła zgody na strajk w koncernie oraz pozwoliła zarządowi na \"wykonywanie zadań potrzebnych do przygotowania spółki na okres dekoniunktury\". Miał na myśli plany zarządu dotyczące konsolidacji miedziowych hut i kopalń, czemu stanowczo sprzeciwiają się związkowcy Polskiej Miedzi - napisła \"Puls Biznesu\".

— Firma odczuwa już skutki kryzysu na rynku metali. Ceny miedzi spadają, koszty produkcji są nadal wysokie i właśnie w tej chwili załoga chce podwyżek. Takie żądania to nic innego, jak działanie na szkodę spółki. Jeśli związki nadal będą blokować reformy w firmie, może się okazać, że jedyną drogą dla KGHM będzie prywatyzacja — mówi Tomasz Misiak.

Senator PO uważa, że KGHM może podzielić los polskich stoczni, jeśli dziś załoga podejmie próbę zatrzymania reform i zdecyduje się na strajk.

— Dziś można dokonać tam zmian bez znaczących redukcji zatrudnienia. Sugeruję załodze dialog z zarządem — dodaje senator PO.

Jego zdaniem, w obecnej sytuacji powinna się rozpocząć dyskusja na temat prywatyzacji KGHM. Ocenia, że w przyszłości całościowy 42-procentowy pakiet skarbu państwa mógłby zostać sprzedany rodzimym funduszom emerytalnym. Załoga miedzi nie chce nawet o tym słyszeć.

— W czyim imieniu mówi senator Misiak? KGHM nie jest dobrem żadnej partii. Jego słowa to stek bzdur i w mojej opinii to złamanie ładu korporacyjnego. Sprawa powinna trafić do Komisji Nadzoru Finansowego — mówi Józef Czyczerski, członek rady nadzorczej KGHM i szef miedziowej Solidarności.

Z kolei senator Misiak uważa, że jako szef komisji gospodarki narodowej, w której kompetencji są sprawy dotyczące nadzoru właścicielskiego, ma prawo wypowiadać się na temat spółki.

Możliwości prywatyzacji nie chciały komentować władze firmy. Na ostatniej konferencji prasowej w KGHM prezes Mirosław Krutin zapewniał, że nie słyszał o takich planach.

Dla KGHM początek tygodnia na giełdzie nie był najlepszy. Akcje spółki spadły o ponad 2 proc., do 27,90 zł. Pod względem obrotów Polska Miedź była trzecią spółką na giełdzie. Właściciela zmieniło 210 mln walorów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.