Rząd przyjął uchwałęPolityka energetyczna do 2030 roku\"

Dym elektrownia

fot: greenpeace.org

Opóźnienia w przyjęciu ustawy w styczniu i lutym pozbawiły Polskę około 1 miliarda dolarów, które gotowe były zapłacić inne kraje i instytucje za nasze limity CO2

fot: greenpeace.org

Rząd przyjął we wtorek uchwałę ws. perspektyw polityki energetycznej Polski do 2030 roku. Dokument, który powstał w resorcie gospodarki, zakłada m.in. zmniejszenie energochłonności polskiej gospodarki do poziomu starych krajów unijnych oraz 15-proc. udział odnawialnych źródeł energii (OZE) w zużyciu energii w 2020 roku.

W dokumencie zapisano również prognozę zapotrzebowania na energię do 2030 r. Z załącznika do \"Polityki energetycznej\", do którego dotarła PAP, wynika, że zużycie energii elektrycznej w 2030 r. wzrośnie o 55 proc., gazu o 29 proc. i produktów naftowych o 27 proc.

Resort gospodarki prognozuje również ceny surowców energetycznych importowanych do Polski w 2030. I tak baryłka ropy naftowej ma - wdług MG - kosztować w 2030 r. 141 dol. (w 2010 - 89 dol.). 1000 m. sześc. gazu ma natomiast kosztować w 2030 r. - 488 dol., zaś tona węgla energetycznego - 140 dol.

Jak podało PAP biuro prasowe resortu, \"Polityka\" określa sześć głównych kierunków rozwoju polskiej energetyki wraz z działaniami \"wykonawczymi\" do 2012 roku. Wśród tych kierunków jest poprawa efektywności energetycznej.

Resort chce, aby wzrost gospodarczy w Polsce nie wiązał się ze zwiększonym zużyciem energii. Ma to być możliwe dzięki jej oszczędzaniu. Ministerstwo Gospodarki przygotuje projekt ustawy o efektywności energetycznej, która wdroży system tzw. białych certyfikatów dających korzyści finansowe najbardziej \"oszczędnym\" energetycznie firmom.

Następnym kierunkiem dla polskiej energetyki wskazywanym w przyjętym przez rząd projekcie, jest bezpieczeństwo energetyczne Polski oparte o własne zasoby, przede wszystkim węgla. Kontynuowane też mają być działania dywersyfikujące dostawy ropy, gazu i paliw \"także poprzez różnicowanie technologii produkcji, a nie jedynie kierunków dostaw\".

Ażeby zapewnić stabilną infrastrukturę przesyłu i dystrybucji paliw, na operatorów sieciowych zostanie nałożony obowiązek opracowania planów rozwoju sieci, a w taryfach zostaną wprowadzone zachęty do inwestowania w infrastrukturę przesyłową i dystrybucyjną.

Jak zapowiada MG, zmienione zostaną przepisy określające odpowiedzialność samorządów za przygotowanie lokalnych planów zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe.

W ramach kolejnego priorytetowego kierunku rozwoju polskiej energetyki - dywersyfikacja struktury wytwarzania energii elektrycznej - resort wskazał w dokumencie działania niezbędne dla powstania pierwszych elektrowni atomowych w Polsce.

- Chodzi tu o przygotowanie odpowiedniej infrastruktury prawnej i organizacyjnej oraz zapewnienie warunków do wybudowania i uruchomienia elektrowni jądrowych w oparciu o sprawdzone, bezpieczne technologie - czytamy w informacji resortu przesłanej we wtorek PAP.

Ponadto \"Polityka energetyczna\" kładzie nacisk na większe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE) zgodnie z unijnym pakietem klimatycznym. Dokument wyznacza następujące cele: 15-proc. udział OZE w zużyciu energii finalnej w 2020 r. oraz 10-proc. udział biopaliw w rynku paliw transportowych w 2020 r. Dokument przewiduje też działania wspierające powstawanie biogazowni rolniczych oraz farm wiatrowych na lądzie i morzu. Będą to pieniądze z funduszy europejskich oraz środków funduszy ochrony środowiska.

W strategii dla energetyki przewidziano również działania zwiększające konkurencję na rynku energii m.in. poprzez przepisy ułatwiające zmianę sprzedawcy prądu przy jednoczesnej ochronie najuboższych odbiorców energii elektrycznej.

Ze względu na zobowiązania wynikające z pakietu klimatycznego w \"Polityce energetycznej\" wskazano metody ograniczenia emisji gazów cieplarnianych m.in. poprzez pułapy emisji gazów cieplarnianych oraz produktowe wskaźniki emisji. Opracowany ma też zostać system dysponowania przychodami z aukcji uprawnień do emisji CO2 Bardzo istotnym kierunkiem działań będzie również wsparcie rozwoju technologii wychwytu i składowania dwutlenku węgla (CCS) - zaznacza resort.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Poprzemysłowe „góry”. Śląskie hałdy, które stały się turystycznymi atrakcjami

Co wyróżnia krajobraz Górnego Śląska? To wieże wyciągowe kopalnianych szybów czy hutnicze kominy, ale także hałdy, nazywane „śląskimi górami”. Teoretycznie to tylko zwałowiska odpadów i geologiczne śmietniki, ale jednak mają swój urok. Wiele z nich stało się turystycznymi atrakcjami. 

Droga do zatrudnienia po węglu - program rozszerzony o kolejne osoby. Kto skorzysta?

Unijny program "Droga do zatrudnienia po węglu" zostanie rozszerzony na mieszkańców Wielkopolski Wschodniej niezwiązanych z ZE PAK - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca.

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca.