Rynek: węgiel koksowy - z ostrożnym optymizmem

fot: Jarosław Galusek/ARC

Można sądzić, że naszych producentów węgla koksowego satysfakcjonowałaby średnia cena na poziomie 2013 r., wynosząca ok. 160 USD/t dla węgla typu hard premium - uważa dr Urszula Ozga-Blaschke

fot: Jarosław Galusek/ARC

W handlu węglem koksowym od połowy 2011 r. rozpoczął się trend spadkowy cen, który umocnił się w kolejnych miesiącach i utrzymuje się również w roku bieżącym. Komentuje dr Urszula Ozga-Blaschke (Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN):

Wynegocjowany poziom cen kontraktowych na II kw. 2014 r. (120 USD/t) jest obecnie najniższy od 6 lat. Tak drastyczny spadek cen spowodował, że znaczna część węgla w handlu międzynarodowym drogą morską sprzedawana jest poniżej kosztów produkcji (wg szacunków australijskiej firmy Stanmore ok. 135 mln t).

Jastrzębska Spółka Węglowa jako jedyny w kraju producent węgla koksowego typu hard i wiodący, po przejęciu kopalni Knurów-Szczygłowice, węgla koksowego typu semi-soft ma zbyt na swój produkt i nie ma problemu ze zwałami. Po pierwsze ma zbyt na koks, po drugie - jako właściciel koksowni - w ramach Grupy sprzedaje znaczą część węgla koksowego. Problemem jest niski obecnie poziom cen (zarówno koksu, jak i węgla), a niestety o cenach decyduje rynek światowy i Spółka nie może dyktować ich sama. Tym bardziej że część sprzedaży węgla koksowego kieruje do odbiorców zewnętrznych, wśród których jest ArcelorMittal, mający nieograniczone możliwości sprowadzenia węgla.

Można sądzić, że naszych producentów węgla koksowego satysfakcjonowałaby średnia cena na poziomie 2013 r., wynosząca ok. 160 USD/t dla węgla typu hard premium. Jednak prognozy licznych ośrodków badawczych i banków nie są tak optymistyczne i przewidują, że średnia cena w 2014 r. może być na poziomie od 128 do maksymalnie 150 USD/t. Z komentarzy prezesa Jarosława Zagórowskiego wynika, że ten rok może być dla Spółki bardzo trudny. Według prognoz World Steel Association globalne zapotrzebowanie na stal będzie się nadal odbudowywać, ale wzrost zostanie ustabilizowany na niskim poziomie. Równowaga na rynku węgla koksowego będzie więc zależała od zrównoważenia podaży z umiarkowanym tempem wzrostu popytu. Pozwoli to na odbudowanie cen (już od 2015 r.), jednak na znacznie niższym poziomie w porównaniu z latami ubiegłymi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.