Rynek: ceny węgla koksowego zaczęły spadać

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Węgiel energetyczny kontraktowany jest w okresach rocznych

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

- Zgodnie z oczekiwaniami koncernu BHP Billiton oraz wielu analityków rynku, cena węgla koksującego, po krótkoterminowym wystrzale, zaczęła znacząco spadać – poinformowała Agencja Rozwoju Przemysłu.

W opublikowanym pod koniec minionego miesiąca raporcie ARP czytamy, że 17 kwietnia cena węgla koksowego osiągnęła swoją maksymalną wartości na poziomie 314 USD/t i przebiła tym samym o 6 USD na tonie rekordowe ceny z listopada zeszłego roku. To najwyższy poziom notowany od II kwartału 2011 r. Wtedy za wzrost cen również odpowiadała powódź w stanie Queensland, która dodatkowo wywindowała kwartalne ceny kontraktów na rekordowy poziom 330 USD/t.

- Stabilizacja na rynku spot jest oczywiście efektem łagodzenia zakłóceń w dostawach po katastrofie tropikalnej w Australii. Cyklon Debbie spowodował poważne uszkodzenie linii kolejowych obsługujących kopalnie. Stopniowo wraca jednak wszystko do normy i wpływa na kształtowanie cen oraz ich powrót do głównego trendu. Uruchomienie transportu jest teraz kluczową sprawą w kreowaniu ceny spot, gdyż opóźnionych zostało ponad 21 mln ton węgla przeznaczonego dla Chin, Indii i Japonii, a nie jak wcześniej szacowano, ok. 12-13 milionów ton ładunku. Wyższe poziomy cen nie doprowadziły jednak nabywców do rynku kolumbijskiego, a dostawy z Australii wkrótce powinny wrócić do normy.

- Japońscy nabywcy szukają informacji o wszelkich dostępnych ładunkach spotowych, zarówno od krajowych, jak i od międzynarodowych chińskich dostawców. Najprawdopodobniej firmy japońskie mają zapasy, które wystarczą im do końca kwietnia i nadal szukają ładunków na maj. Również większość indyjskich fabryk ma dość solidne zapasy na najbliższe kilka miesięcy, ale jeśli będą potrzebować nowego ładunku, prawdopodobnie będą zamawiać węgiel z USA, Kanady lub Mozambiku, a nie z chińskiego rynku FOB – informuje Agencja.

Wywóz zapasów węgla koksowego do Japonii doprowadził do niepokoju u niektórych chińskich producentów stali, którzy również wysyłali zapytania zakupowe od końca ubiegłego tygodnia, ale jeszcze nie zobowiązali się do jakichkolwiek zakupów. Producenci stali z regionu Morza Śródziemnego, Azji i Pacyfiku poszukiwali kolumbijskiego węgla koksującego, lecz ostatecznie nie dokonali jeszcze transakcji, wybierając w zamian korzystanie z własnych zapasów.

- Cały czas mamy na rynku do czynienia z opóźnieniem w publikacji benchmarku na II kwartał 2017r. spowodowany przez ostatnie zniszczenia infrastruktury kolejowej w Queensland. Analitycy i ekonomiści firmy FocusEconomics przewidują, że ostatecznie ceny węgla koksowego znacznie spadną w tym roku. Prognoza średnioroczna szacuje, że w IV kwartale 2017r. średnia cena węgla wyniesie średnio 146 USD/t, a w ostatnim kwartale przyszłego roku będzie na poziomie 130 USD/t – czytamy w raporcie ARP.

Największe kanadyjskie przedsiębiorstwo wydobywcze Teck Resources podało, że zrealizowało średnią cenę sprzedaży węgla koksującego w I kwartale 2017r. na poziomie 213 USD/t. Tym samym średnia cena sprzedaży węgla jest o 25 proc. niższa od benchmarku na węgiel koksujący w I kwartale 2017r. (285 USD/t) i wyższa o 54 proc. niż w I kwartale 2016r. Wtedy realizacja wyniosła 138 USD/t.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.