Rydułtowy: śpiewający górnik nagrywa teledyski o BHP

1511008205 12 instrukcja sg k4 m

fot: Sławomir Gac

Dawid Klimanek oraz Jakub Sączek i Karolina Szczęch długo i wytrwale realizowali teledyski do utworów o bezpieczeństwie pracy

fot: Sławomir Gac

W Polskiej Grupie Górniczej każdy górnik powinien zdać śpiewająco egzamin z przepisów bezpieczeństwa pracy! To dlatego Dawid Klimanek, śpiewający górnik z kopalni Rydułtowy, znowu znalazł się na topie. „Taniec w przebudowie”, „Zabawa w rabunku” oraz „Bezpieczny zestaw” – to trzy przeboje, które właśnie zarejestrował w studiu nagraniowym. Powstały też teledyski. Ich premierę zaplanowano podczas finałowych zmagań konkursu Pracuję bezpiecznie, rozgrywanego w ramach Polskiej Grupy Górniczej.

Klimanek nagrał swoją pierwszą piosenkę o tematyce bhp sześć lat temu. W studiu nagraniowym akompaniował mu wówczas zespół muzyczny. Utwór „Bezpieczna praca” puściła nawet radiowa „Trójka”. Po tej udanej premierze piosenka prezentowana była przez chyba wszystkie kopalniane rozgłośnie radiowe, działające w tamtym czasie. Pracownicy nie tylko słuchali tych śpiewających lekcji bezpiecznej pracy, ale też oglądali je na telebimach. Teledyski robiły wrażenie.

Na ten niekonwencjonalny sposób propagowania bezpiecznej pracy wpadli specjaliści z Biura Bezpieczeństwa i Higieny Pracy dawnej Kompanii Węglowej, dziś Polskiej Grupy Górniczej. Całym przedsięwzięciem pokierował zaś Bogusław Porwoł, nadsztygar ds. BHP w kopalni Rydułtowy. To on był ojcem chrzestnym całego projektu zatytułowanego „Głębia”. Można zatem śmiało zaryzykować twierdzenie, że to właśnie polskie górnictwo jako pierwsze wprowadziło do szkoleń z zakresu bezpieczeństwa pracy utwory muzyczne.

- Istotnie, śpiewane instrukcje stanowiskowe to ciekawy sposób na uświadamianie pracowników, jak bezpiecznie pracować i na jakie podstawowe elementy zwracać uwagę. Jako że tamte utwory zostały ciepło przyjęte przez środowisko, pomyśleliśmy, że pora na kolejne – wyjaśnia Bogusław Porwoł.

Naturalnie i tym razem nie mogło obejść się bez gwiazdora Dawida Klimanka, autora i kompozytora piosenek. Śpiewający górnik sam wszedł do studia i zarejestrował wszystkie partie instrumentalne. Zagrał na gitarze, skrzypcach, instrumentach klawiszowych, no i oczywiście zaśpiewał. Powstały również teledyski. - Komponowanie utworów, praca w studiu i przed kamerą to wszystko zajęło nam w sumie kilka miesięcy – wyjawia Klimanek. Studio filmowe BP zrealizowało materiał filmowy do wszystkich trzech „śpiewanych instrukcji stanowiskowych”.

W rolę aktorów w teledyskach wcielili się sami górnicy. Według Bogusława Porwoła zagrali niczym zawodowcy z Hollywood. Poza nimi do współpracy zostali zaproszeni wielokrotni medaliści ogólnopolskich turniejów tańca towarzyskiego, którzy trenują na co dzień w studiu tańca Lordance w Wodzisławiu Śląskim.

- Niespełna szesnastoletni tancerze klasy B w tańcach latynoamerykańskich i standardowych, Jakub Sączek i Karolina Szczęch, pokazali klasę. Taniec łączy, taniec uczy współpracy i troski o partnera. Jego nauka jest w sumie ciężką pracą. I właśnie taniec ma połączyć te trzy piosenki w jedną całość, pokazać wspólny mianownik pomiędzy pracą a tańcem. Tym zamyka się nasz projekt „Głębia” – tłumaczy Bogusław Porwoł.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.