Ryciny niezwykłych maszyn do obejrzenia wałbrzyskiej Starej Kopalni

Julia kop wlabrzych blip pl

fot: ARC

Unikalne ryciny techniczne z przełomu XVIII i XIX w. można podziwiać w wałbrzyskim skansenie „Stara Kopalnia” mieszczącym się w dawnej kopalni Julia

fot: ARC

Wystawę "Dokumenty archiwalne wałbrzyskich kopalń z XVIII i XIX wieku" można oglądać do 27 marca w wałbrzyskiej Starej Kopalni - poinformował portal wiadomosci24.pl.

 

Na ekspozycję składają się przede wszystkim archiwalia ze zbiorów Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Są to np. szkice i rysunki techniczne urządzeń kopalnianych, maszyn wyciągowych, pomp odwadniających o napędzie parowym, wozów i łodzi do transportu urobku pod ziemią, plany kieratów konnych do wyciągania węgla szybem na powierzchnię, dawne systemy obudowy wyrobisk, plany podziemne „Lisiej Sztolni”.

 

Dokumenty nie były wcześniej pokazywane, odzwierciedlają nieznaną dziś sztukę precyzyjnego i estetycznego szkicowania przyrządami, które były w użytku w XVIII i XIX wieku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicy mają gwarancję zatrudnienia. Kto trafił na kopalnię Budryk?

Lata 90. ubiegłego wieku w polskim górnictwie były równie gorące jak obecne. O czym pisaliśmy 30 lat temu? Przede wszystkim o kopalni Żory, która została postawiona w stan upadłości. W 30. numerze „Trybuny Górniczej” z 1 sierpnia 1996 r. rozmawialiśmy też z Jerzym Markowskim, ówczesnym pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

Minister infrastruktury rozmawia z szefem MAP o przyszłości Polregio

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak powiedział, że rozmawia z szefem MAP Wojciechem Balczunem o koncepcji rozwoju Polregio. Wskazał, że nie chodzi o to, kto ma nadzorować tę spółkę, tylko o plan na jej przyszłość. Zdaniem szefa Polregio ewentualna zmiana nadzoru mogłaby ułatwić zakup taboru.

Grzegorz Wolnik: JSW musi być do uratowania. Taka firma nie może upaść

Przyszłość Jastrzębskiej Spółki Węglowej, wydłużenie pracy bloków Elektrowni Rybnik i powstanie drugiej metropolii na Śląsku. O tym rozmawialiśmy z Grzegorzem Wolnikiem, radnym Sejmiku Województwa Śląskiego (KO). 

Tauron Ciepło zwiększa przepustowość sieci ciepłowniczej z Elektrociepłowni Łagisza

Spółka Tauron Ciepło rozpoczęła zwiększanie przepustowości sieci ciepłowniczej, która umożliwi dodatkową produkcję ciepła z Elektrociepłowni Łagisza. Od sezonu grzewczego 2026/27 z tamtejszego ciepła będą mogli korzystać m.in. mieszkańcy Sosnowca.