Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.69 PLN (-3.38%)

KGHM Polska Miedź S.A.

372.40 PLN (-1.61%)

ORLEN S.A.

145.00 PLN (+0.07%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.57 PLN (-0.33%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.50 PLN (-0.52%)

Enea S.A.

21.28 PLN (+2.11%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

22.10 PLN (-3.91%)

Złoto

4 701.22 USD (+0.02%)

Srebro

87.61 USD (-0.75%)

Ropa naftowa

106.49 USD (+0.81%)

Gaz ziemny

2.88 USD (+0.35%)

Miedź

6.62 USD (+0.01%)

Węgiel kamienny

112.50 USD (-0.44%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.69 PLN (-3.38%)

KGHM Polska Miedź S.A.

372.40 PLN (-1.61%)

ORLEN S.A.

145.00 PLN (+0.07%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.57 PLN (-0.33%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.50 PLN (-0.52%)

Enea S.A.

21.28 PLN (+2.11%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

22.10 PLN (-3.91%)

Złoto

4 701.22 USD (+0.02%)

Srebro

87.61 USD (-0.75%)

Ropa naftowa

106.49 USD (+0.81%)

Gaz ziemny

2.88 USD (+0.35%)

Miedź

6.62 USD (+0.01%)

Węgiel kamienny

112.50 USD (-0.44%)

Rybnik: W marcu spotkania w sprawie gazyfikacji czterech dzielnic

fot: Maciej Dorosiński

Giełda ma być pierwszym krokiem do uwolnienia rynku gazu dla odbiorców przemysłowych

fot: Maciej Dorosiński

Władze dotkniętego problemem smogu Rybnika wspierają rozbudowę sieci gazowej. W marcu pomogą przeprowadzić spotkania z mieszkańcami w sprawie gazyfikacji czterech peryferyjnych dzielnic: Ochojca, Golejowa, Grabowni i Kłokocina.

Spotkania dla mieszkańców dzielnic w sprawie możliwości przyłączania gospodarstw domowych do sieci gazowej rybnicki samorząd zapowiadał już wiosną ub. roku. Spotkania z udziałem przedstawicieli Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG) i urzędu miasta były jednak dwukrotnie odwoływane - w marcu i w październiku - z powodu zagrożenia epidemicznego i wprowadzonych obostrzeń.

Jak przekazała w środę, 24 marca, rzeczniczka rybnickiego magistratu Agnieszka Skupień, obecnie zaplanowano nowe terminy - 2 marca w dzielnicy Kłokocin, a 9 marca w dzielnicach Golejów, Grabownia i Ochojec. Na dni 29-31 marca zaplanowano dyżury pracowników, którzy pomogą wypełniać wnioski, aby zainteresowani mieszkańcy możliwie szybko mogli podpisać umowy przyłączeniowe. Plany te zależą jednak od sytuacji epidemiologicznej.

Według wcześniejszych informacji miasta PSG przygotowywała w ub. roku prace w dzielnicach. Jak informowała spółka jesienią 2020 r., dla dzielnic: Golejów/Grabownia wybrano wykonawcę prac, a planowany termin ich zakończenia to wrzesień/październik 2021 r. Do wykonania będzie 25,7 km sieci gazowej.

Podobna sytuacja była w Ochojcu, gdzie podpisana już była umowa z wykonawcą robót, a do wybudowania do końca września 2021 r. pozostawało nieco ponad 14 km sieci. PSG miała też starać się, by w 2021 r. powstało ponadto blisko 9 km sieci w dzielnicy Kłokocin. Według aktualnych wiadomości rybnickiego samorządu nie wszystkie te terminy są nadal aktualne.

PSG już w ub. roku przygotowała szczegółową informację, co należy zrobić, aby przyłączyć się do sieci gazowej, i opracowała ulotkę ze schematem przyłączenia do sieci gazowej.

Rybnicki samorząd przyznaje, że smog jest jednym z największych problemów miasta. W sezonach grzewczych tamtejsza stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska nieraz pokazuje jedne z najwyższych w regionie wartości stężeń pyłu zawieszonego PM10, jednego z głównych składników smogu.

Miasto w części swojego serwisu internetowego poświęconej walce ze smogiem akcentuje, że główną przyczyną niskiej emisji w Rybniku jest rozproszona zabudowa jednorodzinna przy niekorzystnym ukształtowaniu terenu.

Jednocześnie do większości dzielnic miasta nie dociera sieć ciepłownicza, w części z nich nie ma też sieci gazowej. Aby poinformować mieszkańców o możliwościach podpięcia do tej ostatniej, miasto od kilku lat organizuje spotkania, w których uczestniczą przedstawiciele PSG, radni i pracownicy magistratu.

W poprzednich latach rybnicki urząd miasta sygnalizował, że rozwój sieci gazowej jest możliwy: w Kamieniu, Orzepowicach, Gotartowicach, Kłokocinie, Ochojcu, Grabowni, Golejowie, Popielowie, Boguszowicach Starych oraz Niewiadomiu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Będzie drożej? Niestety. Podziękuj za to Trumpowi

Majowy Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) wzrósł wobec kwietniowego odczytu o 1,6 punktu, co oznacza umocnienie oczekiwań inflacyjnych - poinformowało w środę Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Eksperci wskazali, że tendencja wynika utrzymującej się napiętej sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Bezpieczni na etacie - rusza kampania PIP

Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach zaprasza do zapoznania się z nową kampanią informacyjno-edukacyjną Państwowej Inspekcji Pracy pn. „Bezpieczni na etacie".

Blik dołącza do projektu, który umożliwi przesyłanie pieniędzy za granicę

Blik dołącza do współpracy rozwijanej przez europejskie firmy płatnicze skupione wokół inicjatyw EuroPA i EPI; pracują one nad wspólnym modelem płatności, który połączy lokalne portfele cyfrowe z różnych krajów Europy - poinformował w środę Polski Standard Płatności, operator Blika.

Na wojnie w Iranie traci świat, ale zarabiają Chiny

Kryzys nie może się zmarnować. Wojna to zyski, ale jeśli chodzi o konflikt na linii Iran - USA - Izrael, te zyski trafią do kieszeni Chin. A pochodzić będą z urządzeń do produkcji zielonej energii.