Rybnik: skutki obniżki ceny biletów komunikacji miejskiej

fot: ARC

Znacznie staniały bilety jednorazowe kupowane e-Kartą - pod warunkiem rejestracji wyjścia z autobusu

fot: ARC

Obniżenie cen biletów komunikacji miejskiej przy jednoczesnej podwyżce opłat za parkowanie przyczyniło się do zwiększenia liczby pasażerów korzystających z autobusów - wynika z pierwszych szacunków samorządu Rybnika, który rozwija plan zrównoważonej mobilności miejskiej. Zmiany cen obowiązują od 1 marca br. Miasto chce w ten sposób przekonać kierowców do korzystania z autobusów - parkowanie ma być droższe, niż przejazd transportem publicznym. Zmiany mają również promować kartę elektroniczną.

W piątek (17 marca) rybnicki magistrat podał pierwsze szacunki wprowadzonych niedawno zmian. "Wyciągnęliśmy pierwsze dane z systemu sprzedażowego. W zasadzie we wszystkich aspektach jest postęp, choć to na razie tylko dane z jednego tygodnia, zatem bardzo wyrywkowe" - podkreślił, cytowany w komunikacie, prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Dane przeanalizowano na dwa sposoby: porównując do analogicznego okresu w poprzednim roku oraz zestawiając wyniki z porównywalnym okresem w lutym. "W pierwszym tygodniu marca sprzedano 10 proc. więcej biletów okresowych niż w tym samym czasie rok temu. Trzeba pamiętać, że to są lojalni klienci, tak że wzrost w tym segmencie bardzo cieszy" - dodał prezydent.

Pierwsze porównania dotyczące opłat jednorazowych też pokazują wzrost. Jak podał rybnicki magistrat, w pierwszy weekend marca za bilet jednorazowy e-Kartą zapłaciło prawie 1,2 tys. osób więcej niż w ostatni weekend lutego. "Wzrost ten odnotowano przy praktycznie niezmienionej liczbie biletów sprzedanych przez kierowców autobusów. To oznacza, że o ponad 10 proc. zwiększyło się zapełnienie autobusów" - czytamy w informacji.

Zdaniem doradcy prezydenta ds. transportu Bartosza Mazura ten weekendowy wzrost sprzedaży biletów spowodowany jest wyłącznie zmianami cen w komunikacji miejskich, ponieważ opłaty parkingowe w dni wolne nie obowiązują.

Władze Rybnika zapowiedziały, że będą monitorować zmiany w dłuższym okresie czasu, co pozwoli na wyciągnięcie "bardziej reprezentatywnych" wniosków.

Od 1 marca podstawowy bilet 30-dniowy kosztuje w Rybniku 70 zł, zamiast dotychczasowych 90 zł (za bilet 4-tygodniowy). Bilet 30-dniowy na strefę pozamiejską staniał natomiast do 90 zł (z 96 zł lub 108 zł). Potaniały również ceny biletów ważnych siedem lub 14 dni.

Znacznie staniały bilety jednorazowe kupowane e-Kartą (pod warunkiem rejestracji wyjścia z autobusu). Podstawowy bilet w granicach Rybnika kosztuje 2 zł, zamiast 2,80 zł (a przy podróży do dwóch przystanków - 1 zł). Podróż w strefie pozamiejskiej kosztuje 3 zł (dotychczas 3 zł lub 3,40 zł). Brak rejestracji wyjścia skutkuje pobraniem zawsze 4 zł (jest to również kwota za zakup uniwersalnego biletu jednorazowego u kierowcy; dotąd 3,80 zł, 4,40 zł lub 4,80 zł).

Ważną zmianą jest też obniżenie opłaty za kolejny przejazd, po przesiadce. Dotąd taki drugi przejazd kosztował 1 zł (przesiadka w ciągu 15 minut). Od 1 marca cena spadła do 10 groszy (z możliwością przesiadki do 20 minut).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.