Rybnik: pierwszy wyrok za spalanie odpadów węglowych w piecu

fot: Straż Miejska w Rybniku

Za przygotowane do spalenia pocięte kawałki płyt i ram okiennych oraz śmieci strażnicy mogą skierować do sądu wniosek o ukaranie grzywną

fot: Straż Miejska w Rybniku

Pierwszy wyrok skazujący za ogrzewanie domu zakazanym przez prawo flotokoncentratem węglowym zapadł w Rybniku - poinformowali rybniccy strażnicy miejscy, którzy aktywnie egzekwują od początku września przepisy tzw. uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego.

Rybniccy funkcjonariusze podczas kontroli nieruchomości w dzielnicy Chwałowice wykryli, że w kotle centralnego ogrzewania spalane są flotokoncentraty węglowe. Zgodnie z instrukcją przekazali sprawę do sądu z wnioskiem o ukaranie właściciela posesji.

Sąd Rejonowy w Rybniku wydał w czwartek, 16 listopada, wyrok skazujący i wymierzył obwinionemu grzywnę w wysokości pół tysiąca złotych.

Uchwała antysmogowa Sejmiku Województwa Śląskiego zakazuje spalania w kotłach domowych węgla brunatnego i paliw stałych wytwarzanych na jego bazie, mułów i flotokoncentratów oraz ich mieszanek, biomasy stałej (np. drewna) o wilgotności powyżej 20 proc. a także drobnych miałów. Przez te ostatnie rozumie się paliwa, w których udział ziaren mniejszych niż 3 mm jest większy niż 15 proc. w masie mieszanki.

- Jednak w związku z uchwałą nie dokonano zmian przepisów, które uprawniają strażników miejskich do nakładania mandatów karnych - tłumaczą rybniccy funkcjonariusze i dodają, że z tego powodu mają podczas ekologicznych interwencji w kotłowniach tylko dwie możliwości: albo ograniczą się do pouczenia, albo muszą kierować wniosek o ukaranie do sądu.

Od 1 września tego roku w Rybniku strażnicy wykryli 8 razy spalanie niedozwolonych substancji.
Sprytem wykazała się mieszkanka Paruszowca, która widząc w drzwiach funkcjonariuszy, poprosiła, by chwilkę poczekali. Sama udawała, że chce się tylko przebrać na ich wizytę. W palenisku kaflowego pieca na wierzchu płonęło wprawdzie drewno, leczy gdy strażnik rozgarnął je pogrzebaczem, zobaczył dopalające się kawałki płyt meblowych, które kobieta wrzuciła pośpiesznie z węglarki w ogień.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.