Rumunia: Pięciu górników zginęło w kopalni

Pięciu górników (inżynier i czterech elektryków) zginęło w sobotę w kopalni węgla w południowo zachodniej Rumunii - poinformowała rzeczniczka Krajowej Kompanii Węglowej Oana Stoicuta. Według jej słów, do tragedii doszło na głębokości 400 metrów, gdzie górnicy zjechali aby naprawić tablicę rozdzielczą energii elektrycznej.

 

Górnicy zasygnalizowali, że wykonali zadanie, ale wkrótce potem z szybu wentylacyjnego zaczął wydobywać się dym. Przyczyny pożaru na razie nie ustalono.

 
Natychmiast na dół zjechał zespół ratowników, ale górnicy już nie żyli.

 

W momencie wybuchu pożaru w kopalni nie było innych górników z powodu weekendu, co zapobiegło większej liczbie ofiar.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zielonka: Warunki w przemyśle wciąż nie napawają optymizmem

Warunki w przemyśle wciąż nie napawają optymizmem - ocenił główny ekonomista Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka. Jego zdaniem, polska gospodarka utknęła w fazie słabego wzrostu przy podwyższonej inflacji kosztowej.

Domański: Gospodarka w światowej czołówce wzrostu gospodarczego

Polska gospodarka pozostaje w światowej czołówce wzrostu gospodarczego; napędza go silny popyt krajowy - podkreślił minister finansów i gospodarki Andrzej Domański, który w ten sposób skomentował dane GUS o 3,5-proc. wzroście polskiego PKB w I kwartale tego roku.

Rekordowe wypłaty! Ubezpieczyciele wypłacili 5,7 mld zł z OC i AC w I kwartale

W pierwszym kwartale 2026 r. zakłady ubezpieczeń wypłaciły niemal 5,7 mld zł odszkodowań z polis komunikacyjnych OC i AC, o 11,4 proc. więcej niż rok wcześniej - podał Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Najwięcej szkód zgłaszano po zdarzeniach, do których dochodziło w poniedziałki.

Nie będzie referendów w Chorzowie i Będzinie. Za mało podpisów i uchybienia formalne

Prezydenci Chorzowa i Będzina mogą spać spokojnie. Komisarze wyborczy odrzucili wnioski o przeprowadzenie referendów w tych miastach. W Chorzowie referendum nie obędzie się z powodu zbyt małej liczny ważnych podpisów poparcia, a w Będzinie z powodu uchybień formalnych.