Ruda Śląska zmodernizuje drogę do pokopalnianego terenu

fot: ARC

19,7 mln zł otrzyma Ruda Śląska z Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu, z czego 15,2 mln przeznaczone zostanie na modernizację ulicy Bałtyckiej

fot: ARC

Samorząd Rudy Śląskiej zmodernizuje - przy rządowej dotacji - ul. Bałtycką, wiodącą do blisko 100 hektarów terenu po kopalni Polska-Wirek w dzielnicy Kochłowice. Miasto porozumiało się już ws. gospodarczej aktywizacji tych gruntów ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń i Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną.

Celem podpisanego pod koniec sierpnia br. porozumienia ma być aktywizacja gospodarcza nieruchomości inwestycyjnych po kopalni Polska-Wirek w pobliżu autostrady A4. Władze miasta, SRK i KSSE chcą stworzyć tam warunki do powstawania nowych miejsc pracy, które częściowo niwelowałyby negatywne skutki społeczne i gospodarcze przemian w branży energetycznej.

Strony porozumienia zobowiązały się do: przeprowadzenia analizy obecnego stanu nieruchomości, opracowania koncepcji zagospodarowania terenów, wykonania badań geotechnicznych, naprawy szkód górniczych, wykonania podziałów geodezyjnych oraz zapewnienia infrastruktury drogowej otwierającej tereny inwestycyjne.

W poniedziałek symboliczny czek z 15,2 mln zł dotacji z Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład do modernizacji ul. Bałtyckiej w Kochłowicach odebrał z rąk senator PiS Doroty Tobiszowskiej wiceprezydent miasta Krzysztof Mejer.

Dzięki modernizacji ulicy Bałtyckiej powstanie dojazd do terenów inwestycyjnych. Ta inwestycja jest elementem porozumienia w sprawie zagospodarowania pokopalnianych nieruchomości w tym rejonie, które podpisaliśmy ze SRK oraz KSSE - zaznaczył Mejer.

Oprócz drogi dojazdowej powstanie droga rowerowa, chodnik i oświetlenie. Przebudowany zostanie przepust uliczny oraz wykonana zostanie kanalizacja deszczowa ze zbiornikiem retencyjnym.

Łączny obszar terenu objętego porozumieniem miasta SRK i KSSE pomiędzy ul. Ks. L. Tunkla a ul. Bałtycką to 97,41 ha, na które składa się 121 działek. Większość z nich jest własnością Skarbu Państwa i pozostaje w użytkowaniu wieczystym SRK, użytkowaniu wieczystym miasta lub władaniu miasta, a jedna z nich w użytkowaniu wieczystym Kompanii Węglowej. Pozostałe są własnością miasta lub SRK.

Wydobycie w tym rejonie prowadził do 2009 r. ruch Wirek kopalni Halemba-Wirek (w latach 1995-2007 jako Polska-Wirek, a w latach 1954-1995 jako Nowy Wirek). Obecnie w Rudzie Śląskiej działa jedna kopalnia - należąca do Polskiej Grupy Górniczej Ruda z ruchami Halemba, Bielszowice i Pokój, które wcześniej były oddzielnymi kopalniami. Jeszcze w latach 90. ub. wieku w mieście funkcjonowało sześć samodzielnych kopalń.

We wrześniu ub. roku magistrat opracował publikację Ruda Śląska w świetle transformacji regionów górniczych. Oszacowano w niej łączne koszty niezbędnej do przeprowadzenia transformacji gospodarczej i utraconych korzyści podatkowych dla miasta na przynajmniej 5,3 mld zł. Wskazano, że wyzwaniu można sprostać tylko we współpracy z podmiotami państwowymi i otoczeniem biznesowym.

Dane wskazujące ilość terenów przemysłowych i poprzemysłowych wymagających przygotowania inwestycyjnego, dotyczą 947 ha, stanowiących ponad 12 proc. całkowitej powierzchni miasta. Szacunkowy koszt tylko tych działań oszacowano na ponad 1,5 mld zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.