Ruda Śląska: Radni przyjęli program mieszkaniowy

fot: Maciej Dorosiński

Łączna liczba mieszkań komunalnych w Rudzie Śląskiej według danych na koniec czerwca ub. roku wynosiła 7 087, natomiast w 2016 r. było ich 7 260

fot: Maciej Dorosiński

W 2022 r. samorząd Rudy Śląskiej zamierza rozpocząć proces inwestycyjny budowy nowych 50 mieszkań komunalnych w tym mieście. To element nowego sześcioletniego planu mieszkaniowego miasta, który zakłada też blisko 120 mln zł na remonty i modernizacje istniejącej infrastruktury.

Jak poinformował w środę rudzki magistrat, „Program gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta Ruda Śląska w latach 2021-2026” miejscy radni przyjęli na ostatniej sesji.

- Nowe mieszkania komunalne chcemy utworzyć w dzielnicy Ruda przy ul. Bankowej. Zadanie przewiduje budowę 50 mieszkań o powierzchni minimum 45 m kw. Mamy już gotową dokumentację, a sam proces inwestycyjny chcemy rozpocząć w 2022 r. - zapowiedziała cytowana w informacji miasta jego prezydent Grażyna Dziedzic.

Prócz tej inwestycji program zawiera założenia modernizacji istniejącego zasobu mieszkaniowego - przy nakładach rzędu 120 mln zł w ciągu sześciu lat. Planowane są: termomodernizacje 32 budynków, podłączenia do nowych źródeł ciepła 26 budynków, remonty dachów 33 budynków, renowacje 63 klatek schodowych, wymiana ponad 1,4 tys. okien i szersze zastosowanie odnawialnych źródła energii.

Program określa też politykę czynszową do 2026 r. W miejskim zasobie mieszkaniowym do końca czerwca br. będzie obowiązywała dotychczasowa stawka bazowa, która wynosi 7,38 zł. Od 1 lipca wzrośnie ona o 4 proc. do 7,68 zł. Czteroprocentowe podwyżki mają być wprowadzane od 1 lipca każdego kolejnego roku do końca obowiązywania programu.

Miasto zastrzega, że stawki czynszu płacone przez najemców zależą od standardu lokalu. O wysokości stawki decydują np. położenie budynku i samego mieszkania, stan techniczny i wyposażenie. Dlatego innej wysokości są czynsze w budynkach po termomodernizacji z kompletnym wyposażeniem w instalacje, inne w kamienicach wybudowanych przed 1900 r.

Najnowszy „Program gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta Ruda Śląska w latach 2021-2026” jest już piątym takim opracowaniem. Poprzednie obowiązywało od 2016 r. i ważne będzie do kwietnia br.

- W tym czasie znacząco udało nam się polepszyć stan techniczny budynków. Jeszcze 10 lat temu 67 proc. budynków było w złym, bądź bardzo złym stanie technicznym. 5 lat temu było to 49 proc., teraz ta liczba spadła już do 26 proc. - zaznaczył wiceprezydent miasta Pierończyk dodając, że to m.in. efekt remontów, na które między 2016 r. a 2020 r. przeznaczono 21,1 mln zł.

Rudzki samorząd wskazuje, że w ostatnich pięciu latach m.in. wzrosła liczba mieszkań wyposażonych w centralne ogrzewanie - 3,1 tys. do blisko 3,5 tys. Zmniejszyła się liczba mieszkań z toaletą na klatce schodowej i na zewnątrz budynku; pozostało ich jeszcze 130. Z blisko 4,8 tys. do ponad 5,1 tys. wzrosła liczba mieszkań wykupionych przez mieszkańców - obecnie w ich rękach jest prawie 60 proc. lokali w budynkach wspólnot mieszkaniowych, w których miasto ma udziały.

Łączna liczba mieszkań komunalnych w Rudzie Śląskiej według danych na koniec czerwca ub. roku wynosiła 7 087, natomiast w 2016 r. było ich 7 260. Różnica wynika głównie ze sprzedaży lokali mieszkalnych, częściowo też z rozbiórki starych budynków. Jednocześnie na sumę wpływają nowe inwestycje, dzięki którym przybywa nowych mieszkań - podkreśla wiceprezydent.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.