Ruda Śląska: powstaną nowe mieszkania komunalne

fot: Maciej Dorosiński

Radni z Rudy Śląskiej zgadzają się z przekonaniem, że mowa śląska wymaga ochrony prawno - moralnej i wsparcia materialnego zgodnie z Europejską Kartą Języków Regionalnych

fot: Maciej Dorosiński

50 nowych mieszkań komunalnych zostanie w ciągu dwóch lat wybudowanych w Orzegowie - dzielnicy Rudy Śląskiej. Właśnie podpisano umowę na realizację tej inwestycji, wartej 7,5 mln zł - podał we wtorek (18 kwietnia) rudzki magistrat.

Nowe mieszkania powstaną u zbiegu ulic Stromej i Bytomskiej.

- Umowa ma formułę "zaprojektuj i wybuduj", co oznacza, że wykonawca ma przygotować dokumentację budowlaną, uzyskać wszystkie niezbędne pozwolenia oraz wykonać prace budowlane. Koncepcję architektoniczną obiektu i zagospodarowania terenu będzie musiał przedstawić już w ciągu 30 dni od podpisania umowy - powiedziała prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

Zawarte w koncepcji rozwiązania architektoniczne powinny nawiązywać do istniejącej zabudowy oraz do porządku architektoniczno-przestrzennego otoczenia. Miasto określiło minimalną liczbę mieszkań na 50, ale nie wskazało, w ilu budynkach mają one być rozmieszczone. Lokalne władze, które uważają, że optymalnym rozwiązaniem byłyby dwa budynki, ostateczną decyzję zostawiają jednak projektantowi.

Powierzchnia każdego z lokali wyniesie co najmniej 45 m kw. Mają to być mieszkania dwupokojowe z kuchnią, w wyjątkowych sytuacjach - z aneksem kuchennym i łazienką oraz wyposażeniem zgodnym z zobowiązującymi przepisami.

- Chcemy, żeby powierzchnia użytkowa była maksymalnie wykorzystana, dlatego dopuszczamy również wykonanie mieszkań jedno- lub trzypokojowych - zaznaczył wiceprezydent miasta Michał Pierończyk.

Mieszkania zostaną wykończone w standardzie zbliżonym do deweloperskiego. W każdym budynku powstanie jedno mieszkanie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto teren wokół budynków zostanie zagospodarowany, powstanie tam mała architektura oraz zostaną nasadzone drzewa.

Budowa mieszkań komunalnych w Orzegowie nie będzie jedyną tego typu inwestycją w Rudzie Śląskiej w najbliższym czasie. W tym roku przy ul. Lisiej w dzielnicy Nowy Bytom ma się rozpocząć budowa czterech budynków, w których znajdzie się 46 mieszkań komunalnych - 32 o powierzchni 53 m kw. oraz 14 o powierzchni 65 m kw. Inwestycję ma realizować Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Część środków na realizację tej inwestycji będzie pochodzić z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Z kolei przy ulicach Kędzierzyńskiej i Czempiela kończy się budowa 165 niedrogich mieszkań czynszowych, realizowana przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego Dombud. Inwestycja warta 35 mln zł otrzymała wsparcie Banku Gospodarstwa Krajowego w postaci 22,2 mln zł preferencyjnego kredytu. Dzięki zaangażowaniu środków samorządowych najemcy nie będą musieli wpłacać 25 proc. wartości lokalu. Miasto może wskazać najemców 99 z tych mieszkań.

Przed trzema laty w Rudzie Śląskiej uporządkowano najważniejsze kwestie związane z najmem mieszkań: powstała jedna lista oczekujących na mieszkanie i wykluczono możliwość wpisania na listę osób mających tytuł prawny do lokalu mieszkalnego - z wyjątkiem umów najmu lokali socjalnych.

Działania rudzkiego samorządu w zakresie gospodarki mieszkaniowej w latach 2012-2014 znalazły się w katalogu dobrych praktyk rewitalizacji polskich miast, wydanym przez resort rozwoju. W publikacji podkreślono optymalizację gminnej gospodarki lokalowej dzięki innowacyjnym narzędziom zarządczym oraz poprawę jakości mieszkań i warunków ich eksploatacji.

Lista oczekujących na mieszkanie komunalne w Rudzie Śląskiej liczy obecnie 1294 pozycje. W gminnym zasobie mieszkaniowym znajduje się ok. 7200 lokali mieszkaniowych. W tym roku na remonty miejskiego zasobu mieszkaniowego miasto przeznaczy prawie 4,7 mln zł, dodatkowo 5 mln zł wyniesie udział w funduszach remontowych wspólnot mieszkaniowych, których miasto jest członkiem.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.