Ruda Śląska: nowe odcinki trasy N-S wśród przyszłorocznych inwestycji

fot: Maciej Dorosiński

Radni z Rudy Śląskiej zgadzają się z przekonaniem, że mowa śląska wymaga ochrony prawno - moralnej i wsparcia materialnego zgodnie z Europejską Kartą Języków Regionalnych

fot: Maciej Dorosiński

Budowa kolejnych odcinków Trasy N-S w stronę autostrady i Bytomia, remonty ważnych ulic Górnośląskiej i Piastowskiej, a także przedsięwzięcia mieszkaniowe - to największe inwestycje w przyszłorocznym budżecie Rudy Śląskiej.

Miasto ruszy też m.in. z budową traktu rudzkiego, czyli rewitalizacją łącznie 35 ha terenów zielonych oraz rewitalizacją podwórek. Kontynuowana ma być też m.in. modernizacja oświetlenia ulicznego.

Jak poinformowało w czwartek biuro prasowe rudzkiego magistratu, w przyjętym tego dnia jednogłośnie budżecie miasta na 2017 r. znalazły się rekordowe dla niego środki na inwestycje. Kwota 166 mln zł to ponad 21 proc. przyszłorocznych wydatków. Jak podkreśliła prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic, taki współczynnik osiągają miasta najlepiej rozwijające się.

- W tegorocznych finansach Rudy Śląskiej współczynnik ten wyniesie ok. 14 proc. Podobnie było w 2015 r., natomiast w latach 2011-2014, kiedy mierzyliśmy się z naprawą finansów miasta, wydatki inwestycyjne w stosunku do ogółu wydatków stanowiły ok. 10 proc. - przypomniała Dziedzic.

Najwięcej środków inwestycyjnych, ok. 90 mln zł, przeznaczono na budowę nowych dróg. Z tej kwoty 42 mln zł ma pochłonąć budowa kolejnych odcinków trasy N-S, która docelowo ma stać się kręgosłupem komunikacyjnym miasta - bezkolizyjnie łącząc Drogową Trasę Średnicową z autostradą A4.

- W przyszłym roku chcemy rozpocząć budowę odcinka od ul. Bukowej do ul. Kokota oraz ruszyć z budową trasy w kierunku Bytomia. Tutaj chcemy rozpocząć prace na odcinku od DTŚ do ul. Magazynowej - zapowiedział wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Kolejne 24 mln zł mają zostać przeznaczone na przebudowę dwóch ważnych ulic: ul. Piastowskiej oraz Górnośląskiej. Inne drogowe inwestycje na 2017 r. to m.in. przebudowa ul. Reja, budowa mostu przy ul. Piastowskiej w rejonie ul. Sobieskiego oraz przebudowa kanalizacji deszczowej w ul. Międzyblokowej. Miasto chce również rozpocząć budowę paru nowych parkingów.

Ponad 19 mln zł środków inwestycyjnych przeznaczono na gospodarkę mieszkaniową.

- Planujemy ruszyć z budową 50 mieszkań komunalnych przy zbiegu ul. Stromej i Bytomskiej oraz 46 mieszkań przy ul. Lisiej. Ponadto chcemy partycypować w budowie mieszkań w ramach TBS - zapowiedział wiceprezydent Michał Pierończyk.

Przy wsparciu środków unijnych kilkanaście różnych lokali ma zostać zaadaptowanych na lokale socjalne. Miasto zamierza też poddać termomodernizacji 11 miejskich budynków użyteczności publicznej i mieszkalnych oraz ocieplić 5 obiektów oświatowych; dwa kolejne takie budynki mają zyskać nowe dachy.

Nadal rozwijana ma być infrastruktura sportowo-rekreacyjna m.in. z budową stadionu lekkoatletycznego za 9 mln zł. Ponad 1 mln zł ma pochłonąć rozbudowa ośrodka Burloch Arena o m.in. wielofunkcyjne boisko oraz rowerowy pumptrack. Na basenie letnim w dzielnicy Nowy Bytom powstać ma wodny plac zabaw dla dzieci.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.