Ruda Śląska: nowe odcinki trasy N-S wśród przyszłorocznych inwestycji

fot: Maciej Dorosiński

Radni z Rudy Śląskiej zgadzają się z przekonaniem, że mowa śląska wymaga ochrony prawno - moralnej i wsparcia materialnego zgodnie z Europejską Kartą Języków Regionalnych

fot: Maciej Dorosiński

Budowa kolejnych odcinków Trasy N-S w stronę autostrady i Bytomia, remonty ważnych ulic Górnośląskiej i Piastowskiej, a także przedsięwzięcia mieszkaniowe - to największe inwestycje w przyszłorocznym budżecie Rudy Śląskiej.

Miasto ruszy też m.in. z budową traktu rudzkiego, czyli rewitalizacją łącznie 35 ha terenów zielonych oraz rewitalizacją podwórek. Kontynuowana ma być też m.in. modernizacja oświetlenia ulicznego.

Jak poinformowało w czwartek biuro prasowe rudzkiego magistratu, w przyjętym tego dnia jednogłośnie budżecie miasta na 2017 r. znalazły się rekordowe dla niego środki na inwestycje. Kwota 166 mln zł to ponad 21 proc. przyszłorocznych wydatków. Jak podkreśliła prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic, taki współczynnik osiągają miasta najlepiej rozwijające się.

- W tegorocznych finansach Rudy Śląskiej współczynnik ten wyniesie ok. 14 proc. Podobnie było w 2015 r., natomiast w latach 2011-2014, kiedy mierzyliśmy się z naprawą finansów miasta, wydatki inwestycyjne w stosunku do ogółu wydatków stanowiły ok. 10 proc. - przypomniała Dziedzic.

Najwięcej środków inwestycyjnych, ok. 90 mln zł, przeznaczono na budowę nowych dróg. Z tej kwoty 42 mln zł ma pochłonąć budowa kolejnych odcinków trasy N-S, która docelowo ma stać się kręgosłupem komunikacyjnym miasta - bezkolizyjnie łącząc Drogową Trasę Średnicową z autostradą A4.

- W przyszłym roku chcemy rozpocząć budowę odcinka od ul. Bukowej do ul. Kokota oraz ruszyć z budową trasy w kierunku Bytomia. Tutaj chcemy rozpocząć prace na odcinku od DTŚ do ul. Magazynowej - zapowiedział wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Kolejne 24 mln zł mają zostać przeznaczone na przebudowę dwóch ważnych ulic: ul. Piastowskiej oraz Górnośląskiej. Inne drogowe inwestycje na 2017 r. to m.in. przebudowa ul. Reja, budowa mostu przy ul. Piastowskiej w rejonie ul. Sobieskiego oraz przebudowa kanalizacji deszczowej w ul. Międzyblokowej. Miasto chce również rozpocząć budowę paru nowych parkingów.

Ponad 19 mln zł środków inwestycyjnych przeznaczono na gospodarkę mieszkaniową.

- Planujemy ruszyć z budową 50 mieszkań komunalnych przy zbiegu ul. Stromej i Bytomskiej oraz 46 mieszkań przy ul. Lisiej. Ponadto chcemy partycypować w budowie mieszkań w ramach TBS - zapowiedział wiceprezydent Michał Pierończyk.

Przy wsparciu środków unijnych kilkanaście różnych lokali ma zostać zaadaptowanych na lokale socjalne. Miasto zamierza też poddać termomodernizacji 11 miejskich budynków użyteczności publicznej i mieszkalnych oraz ocieplić 5 obiektów oświatowych; dwa kolejne takie budynki mają zyskać nowe dachy.

Nadal rozwijana ma być infrastruktura sportowo-rekreacyjna m.in. z budową stadionu lekkoatletycznego za 9 mln zł. Ponad 1 mln zł ma pochłonąć rozbudowa ośrodka Burloch Arena o m.in. wielofunkcyjne boisko oraz rowerowy pumptrack. Na basenie letnim w dzielnicy Nowy Bytom powstać ma wodny plac zabaw dla dzieci.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.