Ruda Śląska kończy unijny projekt rewitalizacji jedenastu podwórek

fot: Maciej Dorosiński

- Oprócz rewitalizacji przestrzeni udało nam się zaangażować w projekt mieszkańców - i to chyba jest największy sukces" - oceniła prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic

fot: Maciej Dorosiński

Prace przy unijnym projekcie rewitalizacji 11 podwórek, spośród blisko stu wytypowanych w Rudzie Śląskiej, zakończył tamtejszy samorząd. Jego przedstawiciele zapowiadają, że sięgną po podobne wsparcie w nowej perspektywie - jeśli będzie ono możliwe.

Cytowana w poniedziałkowej, 19 października, informacji o zakończeniu prac w terenie prezydent miasta Grażyna Dziedzic przypomniała, że pomysł renowacji podwórek powstał sześć lat temu.

"Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że nasz autorski program znakomicie się przyjął. Oprócz rewitalizacji przestrzeni udało nam się zaangażować w projekt mieszkańców - i to chyba jest największy sukces" - oceniła.

Rudzki projekt "podwórkowy" dotyczy przestrzeni wokół budynków wielorodzinnych, głównie w starej zabudowie, wybranych jeszcze w 2015 r. Wcześniej miasto przeprowadziło cykl warsztatów w terenie z mieszkańcami. Bezpośrednio na podwórkach wskazywali oni niedogodności i zwracali uwagę na problemy. Okazało się, że miejsca te są zaniedbane nie tylko pod kątem infrastruktury, ale też w wymiarze społecznym i ekonomicznym.

Projekt infrastrukturalnej odnowy wytypowanych w następstwie warsztatów 11 podwórek otrzymał na początku 2018 r. dofinansowanie w konkursie Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020, dotyczącym rewitalizacji obszarów zdegradowanych w centralnej części woj. śląskiego (ok. 4 mln zł do projektu oszacowanego na 7,8 mln zł).

Trzy pierwsze takie przestrzenie odnowiono w Rudzie Śląskiej w 2018 r., cztery kolejne w 2019 r., a w br. - trzy ostatnie. Dwa z tych podwórek znajdują się blisko siebie w dzielnicy Ruda: przy ul. Matejki 2-12 i przy ul. Matejki 7. Te inwestycje wpisują się w ciąg działań w całej dzielnicy, którą miasto chciałoby - ze względu na walory historyczne - objąć tzw. parkiem kulturowym.

Wcześniej samorząd poddał termomodernizacji i podłączył do nowego źródła ciepła charakterystyczny ciąg budynków przy tej ulicy. Teraz zrewitalizował najbliższe otoczenie. Przy ul. Matejki powstały miejsca spotkań mieszkańców, pojawiła się mała architektura, wybudowano dojścia i chodniki, wraz z oświetleniem. Powstały place zabaw, stare garaże zastąpiono nowymi, zmieniła się zieleń.

Podwórko w Wirku przy ul. Sienkiewicza 11, 13, 13a jest jednym z najmniejszych odnowionych przy unijnym wsparciu - to wewnętrzny plac otoczony ze wszystkich stron budynkami. Wykonano tam nowe odwodnienie, chodniki dojścia, małą architekturę, oświetlenie, rabaty kwiatowe i zieleń w donicach.

Według prezydent Dziedzic takie inwestycje miejskie dają impuls prywatnym inwestorom, którzy w pobliżu zrewitalizowanych obszarów decydują się na kolejne podobne inwestycje.

"Tak właśnie ma wyglądać modelowa rewitalizacja. Jeżeli w kolejnej perspektywie unijnej będziemy mogli ponownie sięgnąć po środki na tego typu działania, na pewno z takiej możliwości skorzystamy" - zapowiedziała.

Rudzki samorząd przypomina, że założeniem jego programu "podwórkowego" jest m.in. aktywizacja mieszkańców. Projekt dotyczy bezpośrednio ponad 3 tys. rudzian. Miasto starało się ich angażować nie tylko w konsultacje, ale także w prace remontowe (głównie nasadzenia zieleni).

Część "społeczna" działań realizowana jest w projekcie "Ruda Śląska stawia na podwórka", na które miasto zdobyło prawie 780 tys. zł unijnego dofinansowania. Projekt zakłada aktywizację społeczno-zawodową, edukacyjną i kulturalną mieszkańców rewitalizowanych obszarów miasta, z uwzględnieniem rejonów odnawianych podwórek.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.