RPO o raporcie NIK ws. restrukturyzacji sektora elektroenergetycznego

Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski uważa, że z wniosków zawartych w raporcie NIK nt. restrukturyzacji elektroenergetyki wynikają zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. W tej sprawie RPO skierował pisma do ministrów: gospodarki Waldemara Pawlaka oraz skarbu Aleksandra Grada.

W opublikowanym na początku października raporcie nt. restrukturyzacji sektora elektroenergetycznego w latach 2005-2008 NIK negatywnie oceniła m.in. stan techniczny infrastruktury energetycznej Polski. Według Izby, budowaniu sieci przeszkadza biurokracja oraz spóźnione lub błędne decyzje ministrów skarbu i gospodarki. Zdaniem kontrolerów istnieje ryzyko, że spółki elektroenergetyczne nie będą mogły zapewnić ciągłości i niezawodności dostaw prądu.

W przesłanej PAP kopii listu do ministra skarbu, Kochanowski podkreślił, że NIK wnioskowała do Grada, by egzekwował od spółek sektora elektroenergetycznego działania, które umożliwią ich prywatyzację zgodnie z rządowym planem. Dodał, że Izba zwróciła uwagę w swoim raporcie, iż umowy prywatyzacyjne spółek powinny uwzględniać ich potrzeby inwestycyjne, a także kwestie dotyczące bezpieczeństwa dostaw energii.

RPO przypomniał w piśmie do ministra skarbu, że NIK wskazywała, by spółki elektroenergetyczne rozważyły, jak stosowane przez nie świadczenia i gwarancje socjalne wpływają na efektywność ich działań restrukturyzacyjnych.

Z kolei w liście do wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, Kochanowski zwrócił się o szczegółowe informacje na temat działań \"zmierzających do usunięcia wskazanych (przez NIK-PAP) zaniechań i zaniedbań\". Wymienił m.in. podjęcie inicjatyw legislacyjnych likwidujących bariery w planowaniu i realizacji inwestycji w energetyce.

Rzecznik przypomniał też, że NIK zwrócił się o \"niezwłoczne\" przedłożenie rządowi projektu Polityki energetycznej Polski do 2030 roku z uwzględnieniem zapisów Prawa energetycznego. Ponadto NIK wnioskował, aby to Pawlak koordynował Program dla elektroenergetyki tak, żeby zapewnić wykonanie określonych tam zadań.

Jak poinformowało PAP biuro prasowe resortu gospodarki, list RPO trafił do ministerstwa w piątek po południu i resort będzie się z nim zapoznawał.

Do resortu skarbu pismo Kochanowskiego jeszcze nie wpłynęło - powiedział w piątek PAP rzecznik MSP Maciej Wewiór.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Europa ma kłopoty. Upały paraliżują gospodarkę i system energetyczny. Ratuje nas węgiel

Czerwiec 2026 przyniósł falę upałów, jakiej nie notowano w Europie od początku pomiarów. Temperatury biją rekordy od Londynu po Rzym, a wraz z nimi rosną rachunki za prąd, liczba ofiar i ryzyko blackoutów. To już nie jest „anomalia pogodowa”. To test wytrzymałości dla unijnej infrastruktury. Czy go zdamy?

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.