Rozpoczęły się III Targi Funduszy Europejskich

Kilkaset osób - przedstawicieli m.in. samorządów i przedsiębiorstw z woj. śląskiego, wykorzystujących lub zainteresowanych wykorzystaniem środków unijnych, uczestniczyło w poniedziałkowej inauguracji III Targów Funduszy Europejskich w Katowicach.

Trzydniowa impreza - jak mówił podczas otwarcia Targów ich organizator, marszałek woj. śląskiego Bogusław Śmigielski - to przede wszystkim forum wymiany dobrych praktyk i informacji o wykorzystaniu unijnych środków w regionie. Imprezy Targów zaplanowano w pięciu miejscowościach: Katowicach, Gliwicach, Koszęcinie, Istebnej i Kozach.

Zorganizowane przez samorząd woj. śląskiego Targi Funduszy Europejskich były w 2007 r. pierwszym takim przedsięwzięciem w Polsce. Ich celem było przekazanie samorządowcom i przedstawicielom instytucji korzystających z unijnych funduszy. rzetelnej wiedzy o możliwościach i procedurach finansowania projektów ze wszystkich źródeł - unijnych i krajowych.

Jak powiedziała minister rozwoju regionalnego, w 2007 r. dyrektor Wydziału Programowania Rozwoju i Funduszy Europejskich w urzędzie marszałkowskim, Elżbieta Bieńkowska, obecnie najważniejszymi elementami imprezy są panele i spotkania w podgrupach, gdzie beneficjenci dowiadują się już nie o możliwościach wykorzystania funduszy, lecz o konkretnych sposobach i problemach dotyczących ich wdrażania.

- Jesteśmy w takim momencie wydatkowania środków europejskich, kiedy właściwie informacja, na co te środki można wykorzystać, jest drugoplanowa. Pierwszoplanowa - i mam nadzieję, że to będzie clou tych targów - brzmi: jak te pieniądze rozliczać, jak dobrze je wdrażać - wyjaśniła Bieńkowska, dodając, że tego typu fora wymiany informacji zwykle są skuteczne i oszczędzają wiele czasu.

- Są sytuacje, że beneficjanci ileś razy składają złe wnioski, z błędami, skarżąc się potem, że nie dostają pieniędzy. Takimi spotkaniami można tego uniknąć, to bowiem wymiana doświadczeń już na etapie wdrażania - jak prowadzić projekt, jak unikać niebezpiecznych sytuacji w trakcie realizacji i co po projekcie - dodała minister.

Jak deklarował podczas uroczystości otwarcia Targów Śmigielski, również samorząd uczy się obecnego programu i systemu rozdziału pieniędzy. Ocenił, że choć ten system jest \"niezły\", jak każdy - ma pewne błędy.

- Próbujemy je - co beneficjenci czują w pewnych momentach - naprawiać. Najważniejsze jest to, że potrafimy sięgać po te pieniądze. () Staramy się wydawać je jak najszybciej, ponieważ przeciwdziałają widocznemu spowolnieniu. Myślę, że pieniądze unijne pozwolą nam nie popaść w tak głęboki kryzys, jak w innych krajach Wspólnoty Europejskiej - ocenił Śmigielski.

Również według Bieńkowskiej, w obecnym etapie spowolnienia te środki, szczególnie dla przedsiębiorców, są sprawą absolutnie kluczową. Na Węgrzech czy w Czechach przedsiębiorcy nie sięgają po środki europejskie - tam te pieniądze leżą, dlatego że poziom kryzysu jest taki, że nie mają na wkład własny. U nas widać, że te pieniądze () są momentem napędu, który pozwala wielu firmom zaktywizować swoją działalność - dodała minister.

Zachęcała uczestników Targów do wymiany doświadczeń. Mimo podejmowanych na różnych szczeblach prób ułatwiania dostępu do środków unijnych, wciąż sięganie po nie oraz rozliczanie ich jest w Polsce \"drogą przez mękę, która jednak absolutnie opłaca się setkom tysięcy beneficjentów - wskazała Bieńkowska.

Marszałek zadeklarował możliwie sprawne zarządzanie środkami RPO. - Upraszczamy procedury, dajemy te pieniądze szybciej, zmniejszamy ilość konkursów, chcemy by środki szybciej docierały - podkreślił.

Jak mówiła dyrektor wydziału rozwoju regionalnego w urzędzie marszałkowskim Małgorzata Staś, w skali całego regionu w obecnym okresie programowania dotąd złożono m.in. ponad 7 tys. projektów z Europejskiego Funduszu Społecznego (ponad 4,5 tys. to projekty przedsiębiorców). Do dofinansowania wybrano już prawie 1,6 tys. projektów na kwotę ponad 2 mld zł. Do beneficjentów trafiło dotąd 186 mln zł. W ub. roku w szkoleniach dla beneficjentów uczestniczyło 3,7 tys., w tym roku - 2,7 tys.

III Targi Funduszy Europejskich w woj. śląskim potrwają do środy. We wtorek w Katowicach zaplanowano panele nt. rewitalizacji w ujęciu infrastrukturalnym i społecznym oraz korzyści i możliwości wykorzystania energii odnawialnej, a w Koszęcinie - możliwości finansowania projektów kulturalnych. W środę odbędą się panele w Istebnej, Gliwicach i Kozach - nt. wykorzystania środków unijnych w turystyce, przedsiębiorstwach i na wsi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

30 lat KSSE. Bez Strefy transformacja regionu wyglądałaby zupełnie inaczej

Trzy dekady temu powstała Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jako jedno z najważniejszych narzędzi transformacji gospodarczej Górnego Śląska. Dziś, po 30 latach działalności, można powiedzieć, że bez KSSE przemiana regionu od gospodarki opartej na tradycyjnym przemyśle do nowoczesnego centrum produkcji, technologii i innowacji nie przebiegałaby w tak dynamiczny sposób. Jubileuszowa gala była nie tylko okazją do świętowania, ale także do podsumowania trzech dekad inwestycji, które zmieniły gospodarcze oblicze regionu.

TAURON Dystrybucja zapowiada: To energetyka w nowym wydaniu: otwarta, prosta i przewidywalna.

Każdy właściciel nowej nieruchomości pamięta liczbę dokumentów i formalności towarzyszących nie tylko samej budowie, ale także przyłączaniu mediów. Właśnie ten etap inwestycji według TAURON Dystrybucji może zostać znacznie uproszczony. Już 1 lipca Firma uruchomi nowy serwis ePrzyłączenia, który radykalnie ułatwia wnioskowanie o przyłączenie do sieci energetycznej. Ma być szybciej, bez papieru i wizyt w biurze.

Jakie są zastosowania komputerów przemysłowych? 5 przykładów

Komputery przemysłowe (IPC) to wyspecjalizowane jednostki, stworzone do nieprzerwanej pracy 24/7 w ekstremalnych warunkach, gdzie standardowe PC zawodzą. Ich wzmocniona konstrukcja i niezawodność stanowią fundament nowoczesnej automatyzacji. Od wspierania procesów produkcyjnych i kontroli jakości, przez zarządzanie logistyką i monitorowanie infrastruktury, po interfejsy HMI i przetwarzanie brzegowe z AI – komputery przemysłowe gwarantują ciągłość i wydajność w przemyśle 4.0.

Absolutorium dla Zarządu GZM za wykonanie budżetu w 2025 roku

Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii udzieliło Zarządowi GZM absolutorium z wykonania budżetu za 2025 rok. Miniony rok upłynął pod znakiem dalszego rozwoju transportu publicznego, inwestycji w zeroemisyjny tabor, wsparcia projektów kolejowych oraz rozbudowy infrastruktury rowerowej, w tym sieci velostrad.