Rozpoczęcie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce nie wcześniej niż w 2016 roku

Atomowa novovoronezhskaja rosatom ru

fot: rosatom.ru

Prace w Namibii prowadzić ma rosyjski koncern Rosatom

fot: rosatom.ru

Jest już przyjęty Program Polskiej Energetyki Jądrowej, uwzględniający zmiany zgłoszone w trakcie konsultacji międzyresortowych i społecznych. Dokument określa zakres oraz terminy realizacji działań administracji rządowej i inwestora do 2030 r., koniecznych do wprowadzenia w Polsce energetyki jądrowej – dowiedział się w Ministerstwie Gospodarki portal nettg.pl.

Zaplanowane w Programie działania zostały podzielone na pięć etapów:
etap I - do 30.06.2011, obejmuje opracowanie i przyjęcie przez Radę Ministrów Programu polskiej energetyki jądrowej oraz uchwalenie i wejście w życie przepisów prawnych niezbędnych dla rozwoju i funkcjonowania energetyki jądrowej,
etap II - 1.07.2011 – 31.12.2013 zakłada ustalenie lokalizacji i zawarcie kontraktu na budowę pierwszej elektrowni jądrowej,
etap III -1.01.2014 – 31.12.2015 – w tym okresie przewiduje się wykonanie projektu technicznego i uzyskanie wymaganych prawem uzgodnień,
etap IV - 1.01.2016 – 31.12.2020 obejmuje pozwolenie na budowę i budowa pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej, rozpoczęcie budowy kolejnych,
etap V - 1.01.2021 – 31.12.2030 to budowa kolejnych bloków elektrowni jądrowych.

Zasadnicza zmiana dotyczy etapu IV – termin jego realizacji, czyli zakończenie budowy pierwszego bloku, przesunięto z 2022 na 2020 r. Do Programu wprowadzono także zaproponowany przez inwestora harmonogram budowy pierwszej elektrowni jądrowej. Przewiduje on, że w 2020 r. nastąpi rozruch i próbna eksploatacja pierwszego bloku jądrowego w Polsce, po czym zostanie wydane zezwolenie na jego stałą eksploatację.

W myśl zgłaszanych uwag, w zakresie działań administracji rządowej wyodrębniono kwestie dozoru jądrowego. W docelowym modelu polskiej energetyki jądrowej obowiązki te będzie wypełniać niezależna Komisja Dozoru Jądrowego. Jej głównym zadaniem będzie zapewnienie systemu nadzoru nad bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną, ochroną fizyczną obiektów jądrowych oraz zapobieganie niepowołanemu rozprzestrzenianiu materiałów jądrowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.