Równowagę określa rynek

Rozmowa z markiem Ściążko, dyrektorem Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu

Jaki jest sens budowania instalacji do zgazowania, skoro na rynku brakuje węgla?

A czy jest sens budować nowe bloki energetyczne i nowe baterie koksownicze, skoro nie będzie węgla? Czy jest sens zwiększać zużycie ropy i gazu, skoro nie będzie surowca? Tak postawione pytanie ukierunkowuje odpowiedź, że nie ma sensu nic robić, a jeżeli giełda pikuje, to powinniśmy nie zarabiać pieniędzy, żeby ich nie lokować.

Ale węgla na rynku brakuje...


Trzeba sobie jasno wytłumaczyć, że bilanse zawsze wskazują, że czegoś brakuje: pieniędzy czy surowca. Bilanse są przeprowadzane w skali makro, natomiast inwestycje przeprowadza się w skali przedsiębiorstw. Decyzje o ich realizacji zapadają na podstawie oceny długofalowych skutków związanych z kosztami wytwarzania i konkurencji ze strony innych nośników, takich jak gaz czy ropa naftowa.

A jeśli dla dotychczasowych odbiorców węgla zabraknie surowca?

Być może takie decyzje łączą się z tym, że ktoś nie dostanie tego węgla, a może zgazowywać będziemy węgiel pochodzący z importu, ale to zupełnie inna kategoria problemu. Rynek określa pewną równowagę zachowań, oczywiście, to się przejawia w kosztach i cenach. Dziś nie sprzedajemy całego węgla energetyce. Produkujemy około 70 mln ton węgla energetycznego, a energetyka zawodowa zużywa około 50 mln ton. Potrzeby koksownictwa są takie same od lat. Rośnie oczywiście import, bo polski węgiel nie jest dostarczany.

Czy jednak wykorzystywanie do procesu zgazowania węgla z importu będzie uzasadnione ekonomicznie?

Jeśli chodzi o analizę ekonomiczną, to dziś przyjmujemy, że cena węgla kupowana do procesu zgazowania będzie ceną krajową (nie ponoszoną w imporcie), ale i cena uzyskanego w tym procesie gazu odnoszona jest do jego cen krajowych. Podobna analiza wykonana dla rynku niemieckiego, w tamtych warunkach cenowych, wyglądałaby zupełnie inaczej. Kluczowym problemem dla rynku polskiego i efektywności przedsięwzięcia jest dziś odniesienie ceny gazu do ceny węgla. Jeżeli węgiel do procesu będziemy musieli importować, w odniesieniu do ceny gazu też musimy posłużyć się ceną importową.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.