Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

32.03 PLN (-5.07%)

KGHM Polska Miedź S.A.

284.20 PLN (+1.86%)

ORLEN S.A.

132.70 PLN (-0.23%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.64 PLN (-0.93%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.44 PLN (-0.57%)

Enea S.A.

24.38 PLN (-0.97%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

32.75 PLN (-2.96%)

Złoto

4 758.57 USD (+1.19%)

Srebro

75.04 USD (-0.65%)

Ropa naftowa

102.93 USD (-0.65%)

Gaz ziemny

2.85 USD (-1.15%)

Miedź

5.63 USD (-0.47%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

32.03 PLN (-5.07%)

KGHM Polska Miedź S.A.

284.20 PLN (+1.86%)

ORLEN S.A.

132.70 PLN (-0.23%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.64 PLN (-0.93%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.44 PLN (-0.57%)

Enea S.A.

24.38 PLN (-0.97%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

32.75 PLN (-2.96%)

Złoto

4 758.57 USD (+1.19%)

Srebro

75.04 USD (-0.65%)

Ropa naftowa

102.93 USD (-0.65%)

Gaz ziemny

2.85 USD (-1.15%)

Miedź

5.63 USD (-0.47%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Rowerowe szlaki w wojewódzkich rezerwatach dostępne na długi weekend

fot: Krystian Krawczyk

Akcja "Czyste Beskidy" ma tez zwrócić uwagę na piękno tego regionu

fot: Krystian Krawczyk

Długi weekend to okazja na rowerową wyprawę w śląskie rezerwaty przyrody, z których niemal połowa udostępniona jest dla turystyki. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Katowicach przypomina, gdzie jazda na rowerze jest dozwolona i jakie obowiązują tam zasady.

Rezerwaty przyrody to obszary o szczególnym znaczeniu przyrodniczym, często porównywane do małych parków narodowych. W celu ochrony ich unikalnych walorów, obowiązują tam różne zakazy, w tym zakaz poruszania się pieszo, rowerem, na nartach czy konno. Jednak, aby umożliwić turystykę, regionalny dyrektor ochrony środowiska może wyznaczyć szlaki, na których ruch jest dozwolony.

Na terenie województwa śląskiego znajduje się 66 rezerwatów przyrody, z czego 31 jest udostępnionych dla turystyki. W większości z nich można poruszać się pieszo, ale w 8 rezerwatach dopuszczono również jazdę rowerem. Należą do nich: Dolina Łańskiego Potoku na Pogórzu Cieszyńskim, Las Murckowski i Segiet na Wyżynie Śląskiej, Parkowe na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, Łężczok w Kotlinie Raciborskiej, Jeleniak-Mikuliny, Modrzewiowa Góra, Rajchowa Góra na Wyżynie Woźnicko-Wieluńskiej.

Warto pamiętać, że rowerem można poruszać się tylko po wyznaczonych trasach, które nie zawsze pokrywają się z szlakami pieszymi.

- Są takie obiekty jak np. rezerwat przyrody Łężczok, gdzie trasa rowerowa nie pokrywa się w 100 proc. ze ścieżką pieszą. Ta druga jest dłuższa i prowadzi do wieży widokowej przez groblę rozdzielającą stawy Babiczak i Salm Duży, na której często wypoczywają ptaki. Te z kolei byłyby płoszone przez ruch rowerowy, co niestety czasami się zdarza na skutek łamania obowiązującego zakazu - tłumaczy cytowana w informacji prasowej Regionalna Dyrektorka Ochrony Środowiska w Katowicach Mirosława Mieczyk-Sawicka.

Jak dodała, także niektóre z rezerwatowych ścieżek pieszych są na tyle wąskie, że pogodzenie ruchu rowerowego z ruchem pieszych jest niemożliwe ze względów bezpieczeństwa osób spacerujących.

Ze szlaków wyznaczonych przez RDOŚ Katowice nie można zbaczać, ponieważ niszczy to chronioną przyrodę, w tym roślinność i zwierzęta, a za naruszanie zakazów grożą kary grzywny lub aresztu.

Podczas wizyty w rezerwatach należy również zachować ciszę, nie zbierać roślin, grzybów ani owoców leśnych, a śmieci zabierać ze sobą. Odpoczynek w rezerwatach nie może obejmować biwakowania ani rozpalania ognisk, a spacer z psem jest dozwolony jedynie w rezerwacie Segiet.

Jak podkreśliła RDOŚ, przed wycieczką warto zapoznać się z zasadami zielonego dekalogu turysty, aby w pełni świadomie korzystać z uroków przyrody i jednocześnie jej nie szkodzić.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak dobrać wycieraczki do swojego samochodu?

Wycieraczki samochodowe to element, który często bywa niedoceniany, dopóki nie zacznie sprawiać problemów. Tymczasem ich stan ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Dobra widoczność podczas deszczu, śniegu czy jazdy nocą zależy właśnie od jakości i dopasowania tego niewielkiego, ale istotnego elementu. Właściwie dobrane wycieraczki pozwalają uniknąć smug, skrzypienia i niedokładnego oczyszczania szyby, co znacząco poprawia komfort prowadzenia pojazdu.

Na przygotowanie Wielkanocy statystyczny Polak wyda 527 zł

Na organizację nadchodzących świąt wielkanocnych co czwarty Polak przeznaczy więcej pieniędzy niż rok temu; największym wydatkiem będą mięsa i wędliny, jajka, nabiał, warzywa i owoce - wynika z badania BIG InfoMonitor. Jedna osoba wyda przeciętnie 527 zł.

Świąteczne przelewy warto zrealizować z wyprzedzeniem

W zbliżającym się okresie świąt Wielkiej Nocy bankowe systemy rozliczeniowe będą funkcjonować w niestandardowych godzinach. Planowane w najbliższym czasie przelewy warto zrealizować z wyprzedzeniem lub skorzystać z przelewów natychmiastowych - przypomniała we wtorek Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

Budowali ekspresówkę, pojawił się metan. Z pomocą przyszli eksperci od górnictwa

Tuneling to młodszy kuzyn górnictwa. Naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa zajmują się i tą dziedziną wiedzy.