Rośnie presja na węgiel

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Z danych ARP wynika, że wrzesień przyniósł wzrost cen węgla na świecie

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Gwałtowny wzrost zapotrzebowania Chin na energię elektryczną budzi pytania o to, czy rozwijający się sektor odnawialnych źródeł energii może dotrzymać temu kroku i co to oznacza dla celów ograniczenia emisji gazów cieplarnianych - pisze Dan Murtaugh z Bloomberg News.

- Elektrownie węglowe w Chinach są największymi czynnikami przyczyniającymi się do globalnego ocieplenia, a wysokie zużycie energii elektrycznej wydłuża ich żywotność, nawet gdy kraj pozyskuje rekordowe ilości energii wiatrowej i słonecznej. Generacja cieplna wzrosła o 1,9 proc. do września w porównaniu z rokiem poprzednim — chociaż byłaby znacznie wyższa, gdyby czysta energia nie nadrobiła zaległości - wylicza.

W tym samym okresie zużycie energii elektrycznej wzrosło o 7,9 proc., co jest najwyższym wynikiem od czasu boomu produkcyjnego po pandemii COVID-19 w 2021 r. Energia i wzrost gospodarczy są od dawna ze sobą powiązane. Popyt jest na dobrej drodze, aby przewyższyć PKB piąty rok z rzędu.

- Chiny zajmują drugie miejsce po Japonii wśród głównych gospodarek pod względem wskaźników elektryfikacji. Energia stanowiła 28 proc. zużycia energii w 2022 r. w porównaniu z 11 proc. w 2000 r., ponieważ ogrzewanie i transport się elektryfikują. Wywiera to większą presję na węgiel - czytamy.

Zagrożeniem dla klimatu są nowe źródła popytu, takie jak centra danych i chłodzenie. Produkcja klimatyzatorów wzrosła w Chinach o 15 proc. w zeszłym roku po rekordowym upale w 2022 r.

- Nikt nie chce pozbawiać ludzi ratującego życie chłodzenia podczas częstszych okresów ekstremalnego upału. Ale jeśli chińscy konsumenci będą nadal zużywać energię elektryczną w takim tempie, będzie to oznaczać, że rewolucja czystej energii będzie miała jeszcze więcej do zrobienia, niż wcześniej sądzono - pisze Dan Murtaugh, Bloomberg News.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza w drodze do UNESCO. W Zabrzu odbędzie się spotkanie otwarte

Kopalnia Guido oraz Sztolnia Królowa Luiza mają realną szansę na wpis na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W związku z tym Zabrzu odbędzie się otwarte spotkanie dla mieszkańców, podczas którego przedstawiony zostanie aktualny etap prac, korzyści i wyzwania związane z procesem aplikacji.

Autostradą Katowice-Kraków znowu pojedziemy w remoncie, naprawią 15,6 km jezdni

Po wykonanej w I połowie roku wymianie 15,2 km nawierzchni jezdni odcinka autostrady A4 Katowice-Kraków, w II połowie br. wymienionych zostanie kolejnych 15,6 km - podała w czwartek spółka zarządzająca drogą. Jej wpływy z poboru opłat wzrosły w I połowie br. o 5 proc. rdr, do 315,8 mln zł.

Wspólnie zajmą się ochroną zdrowia i bezpieczeństwem pracowników

Rozpoczął się kolejny etap współpracy Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej, ukierunkowanej na podnoszenie poziomu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników oraz wspieranie pracodawców w prawidłowym stosowaniu przepisów prawa.

Masz działkę? Kopiesz w ziemi? Uważaj, bo możesz tego pożałować. Nadzór górniczy czuwa

Każdy właściciel nieruchomości jest zarazem właścicielem piasku, żwiru i innych kopalin znajdujących się na niej. Ale czy może kopać do woli i np. sprzedać sąsiadowi?